Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebe de 13 luni nu merge


Recommended Posts

Nici Stefan al meu nu mergea decat tinut de manuta la inceput. Avea 1 an si o luna si eram la un gratar cu familia.Cumnata mea a inceput sa il tina pe Stefan de gluga tricoului lasandu-l sa mearga singur(tinutul de gluga era doar o metoda de protectie in caz ca se dezechilibreaza sa nu cada rau)si sa se joace cu el impreuna cu copilasii ei.In 2 ore Stefan mergea singurel.Desigur,mai cadea;adica atunci cand nu era sigur ca poate face urmatorul pas,renunta si se punea jos in fundulet si ne striga sa mergem sa il ridicam. Adevarul e ca daca nu era cumnata mea Stefan mai statea mult si bine in brate,in carucior,etc.Mie mereu mi-a fost teama ca daca nu il tin de manuta poate cade si se loveste sau se sperie si o sa isi dea drumul mai greu la mers apoi. Va merge si fetita ta in curand! [:)] Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

strumf a mers la 14 luni si 18 zile. cand auzeam cate o replica desteapta, raspundeam invariabil: este adancit in lecturarea lui Nichita Stanescu,pe Eminescu tocmai la terminat . nu imi amintesc sa mai imi fi replicat cineva ceva,dupa aceea. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

primul baietel a mers la 1si 6luni(nascut prematur la 30 de saptamani)si am fost fff ingrijorata am fost la totii medicii control i-am facut la spitalul 9 la neuropsihiatrie infantila ,doctora de acolo mi-a spus ca nu este o cauza neura este din cauza prematuritatii ,acum are 2 si 1luna si alerga toata ziua [bang].ACUM asteptam cel mic care are 9 luni sa vedem cand va merge el este nascut la 36 de saptamani[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Citat:
adialex Posted - 27/05/2012 : 12:56:36 Buna ziua! Sunt putin ingrijorata deoarece fetita mea cea mica in varsta de 13 luni nu merge singura; merge tinuta de mana, pe langa mobila, dar sub nicio forma nu vrea sa ne dea drumul la mana pentru a merge singura; am incercat sa o facem sa mearga de la unul la altul, mai mult de 2-3 pasi nu merge si se pune jos; nu a stat deloc in premergator, nu a cazut niciodata pentru a prinde frica de mers; chiar nu stiu ce sa fac, sa mai astept sau sa consult un medic?la ce fel de medic ar trebui sa merg: neurolog sau ortoped? multumesc.
Buna ziua, Copilul mic trebuie sa inceapa sa mearga fara sustinere intre 12-18 luni. Din ce relatati dvs, copilul prezinta mers sustinut, se ridica singura in picioare, dar inca nu merge nesustinuta, ceea ce, dupa parerea mea, reprezinta achizitii bune motorii si este doar o problema de timp pana cand va incepe sa mearga nesustinuta. Copilul trebuie sa fie evaluat (desi, asa cum am precizat, ati putea astepta pana la varsta de 18 luni) prin efectuare consult chirurgie pediatrica (ortopedie ) si neurologie pediatrica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eva a mers singura la 1 an si doua luni,a tasnit pur si simplu,a cazut in nas,s-a ridicat si a fugit dupa minge..... Relax...un vecin de-al meu a mers la 1 an si 6 luni...unii sunt mai comozi,mai grasunei,mai asezati din fire......eu zic sa te bucuri acu` ca o scapa si nu vei mai putea nici spune buna ziua la nimeni...va fi ceva de genul:'buuuuuuuuuunaaaaaaaa "si iar fugi dupa pishcoata.... Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu a mers de-a busilea pana la 1 an si 2 luni... n-a vrut deloc deloc sa mearga cu mine tinut de mana. Daca il luam de mana se punea jos. Cand a inceput... in 2 zile s-a desprins de margini si a mers fara probleme. Nici nu mi-am pus problema ca ar fi ceva in neregula. Alti copii mergeau mai devreme... si? Fiecare in ritmul lui. Acum (3,5 ani) e mare catarator... Probabil ca ai tu niste exemple pe langa tine de copii care au mers repede si te lasi influentata. Invata sa nu mai compari. Unii fac niste activitati mai bine, altii fac altele. Asta e abia inceputul... o sa incepi apoi sa te gandesti ca al meu nu stie poezii... sau nu face aia... relax. Al meu nu asculta povesti... in schimb e ff atlet si elastic... Altii stiu cantecele... el nu... si tot asa... M-am uitat la copii din parc... avem 2 baietei care au inceput la 1 an si 3 luni sa mearga singurei. Deci, fii linistita... e in parametri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...