Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebe de 13 luni nu merge


Recommended Posts

Pana la urma am ajuns la ortoped; diagnosticul pishcoatei a fost de plat valg, dar nu m-a lamurit mare lucru ce si cum; cica nu are nevoie de ghete ortopedice in mod special, ci doar de niste branturi si ghete cu sustinere plantara, pentru ca ea calca putin cu piciorul in interior, adica se sprijina pe locul unde ar trebui sa fie scobitura piciorului; din cate am mai citit pe net, am hotarat sa mergem si la dr Jianu, sa vedem si parerea lui; pischoata face singura 4-5 pasi, dar cam atat; e clar ca ii este teama de mers, iar medicul mi-a zis ca din cauza acestui mers ,,defectuos'' nu are mare stabilitate si ii este frica; astept cu nerabdare si parerea dr Jianu, saptamana viitoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ai mers la medic? ce a zis de acest mers intarziat? si mie prima fetita mi-a mers la 1 an si 4 luni deci f tarziu si a doua merge cum zici tu cu piciorul inauntru si tot destul de ytarziu - la 1 an si 2 luni si eu stiu ca se pun niste incaltari speciale dar am inteles ca abia dupa 4 ani se baga alea in picioare \cred ca pana atunci se poate face chineto dar eu nu prea am unde in apropiere din pacate [mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema s-a rezolvat; bb merge toata ziua de nu mai pot sa ma tin dupa ea; cu piciorul merge putin spre interior, dar am inteles ca e relativ normal, unii bebelusi se nasc cu un fel de platfus care ar trebui sa se indrepte pana spre 4 ani; Dr Jianu(in care am mare incredere) mi-a zis sa las copilul in pace cu platfusul, ca nu are nimic grav si sa nu folosim ghetute speciale ca facem mai mult rau; am mers pe mana lui si speram sa se rezolve proble cu platfusul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Luca a inceput sa mearga din data de 5 a lunii trecute , si uite cum din mama stresata ca nu merge , am devenit o mama relaxata care isi adora sa isi vada puiul mergand peste tot. De ar exista un dictionar al temerilor mai mult sau mai putin indreptatite ale mamelor :) Sanatate puiutilor ! [mamica] de gaza mica Luca Adrian Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...