Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 458
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua si bine v-am gasit in casa noua!

 

Am si eu cateva intrebari legislative si timpul ( a se citi Bebe Vlad) nu prea imi permite sa citesc din urma pentru lamuriri:

1. Se apropie sfarsitul celor 126 de zile de concediu postnatal. Am inteles ca in termen de 60 de la incheierea contractului cu angajtorul trebuie sa depun dosarul pentru ingrijire copil. Sunt inca nehotarata daca sa aleg 1 an sau 2 ani. Exista vreo posibilitate (chiar si cu dat bani innapoi) de a opta initial pentru 1 an si apoi sa aleg sa continui pana la 2 ani (chiar si fara bani), dar cu pastrarea dreptului de a ma reangaja ?

2. Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul postnatal? Care este plafonul pentru aceasta indemnizatie? 12 salarii minime brute pe economie sau 85% din aceasta valoare? Legea mi se pare interpretabila (si sunt situatii in care diferentele sunt mari).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Deci nici o sansa sa ma pot intoarce asupra alegerii. Chiar daca ar fi sa dau bani inapoi...E dificil sa faci o alegere cu asa mult timp inainte. Azi te bazezi pe cineva care se presupune ca te va putea ajuta peste un an, dar te poti trezi atunci ca acea persoana nu mai poate, caz in care as vrea poate sa stau eu cu bebe, chiar cu pretul sa dau din bani inapoi...dar zici ca nu exista aceasta posibilitate.

2. Iau bani acum. Insa nu sunt convinsa ca suma virta este corect calculata. imi poti spune, exista norme ceva care sa indice modul de calcul? Sau macar textul exact al legii?

 

Merci mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact problema este urmatoarea:

Eu calculam asa: 85 din media veniturilor mele pe ultimele 6 luni si plafonam la 12 salarii pe economie (asa am interpretat eu expresia pe care tot am gasit-o pe net vis-a-vis de cuantumul acestei indemnizatii)

La serviciu mi se calculeaza asa: 85% din media veniturilor mele pe ultimele 6 luni insa plafonat la 85% din 12 salarii pe economie.

Ma gandesc ca ar trebui sa existe pe undeva un mod de calcul/interepretare oficiala a legii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...