Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


Recommended Posts

<p>Miri, poti sa optezi pentru concediul pana la 1 an si apoi pentru concediu fara plata pana la 2 ani. Este specificat in ordonanta respectiva: pana la 2 ani ai dreptul la concediu fara plata, angajatorul e obligat sa ti-l aprobe si sa-ti pastreze postul in aceleasi conditii. Esti in continuare asigurata la asigurarile de sanatate (trebuie doar sa treci pe la Agentia de protectie sociala cu adeverinta de la serviciu ca ai intrat in acest concediu fara plata si sa faci o cerere ca ei sa vireze banii la asigurarile de sanatate). E vorba de articolul 6 din ordonanta, fa-ti timp si citeste-o.</p>

<p> </p>

<p>Eu asa am procedat, stau in acest fara plata pana impleneste copilul cam 1 an si jumatate, imi renteaza financiar fata de concediul pana la 2 ani.</p>

<p> </p>

<p>Atentie, pentru copiii nascuti dupa 1 martie 2012 trebuie sa-si ia si tatal o luna de CIC. Daca se incadreaza legal dar nu isi ia nu primesti bani pe acea luna.</p>

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 458
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lavi, cum adica e obligatoriu sa-si ia tatal concediu o luna, daca nu, nu primeste bani? Eu stiam ca are dreptul sa-si ia, dar nu este obligatoriu! sotului meu n-o sa-i dea in veci concediu pentru cresterea copilului, de fapt are si colegi ale caror sotii au nascut, nu aveau serviciu, au vrut sa intre ei in CIC si li s-a spus clar, nu va dam!

 

Si in alta ordine de idei, spuneti-mi daca stiu eu corect:

-imi da medicul adeverinta medicala cu 126 de zile de cand considera el, eu il duc la serviciu, si cand termin astea 126 de zile, ma duc la primarie si fac cerere pentru CIC pana face copilul 11 luni sau 2 ani da?

- daca vreau sa ma intorc inainte de 1 an, primesc stimulent 500 de lei pe luna

- astea 126 de zile o sa iau 85% din venitul brut in ultimele 6 luni?

-pana la 1 an, o sa primesc 85% din venit net pe ultimele 6 luni

-pana la 2 ani o sa primesc 75% din venitul net pe ultimele 6 luni

 

Am zis bine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, merci mult pentru raspuns. Il iau chiar ca pe o veste buna. Ma voi hotara atunci mai aproape de a face copilul 1 an, daca voi prelungi cateva luni peste cu concediu fara plata sau nu.

Cat despre modul de calcul, cred ca m-am lamurit si aici. Dar scriu pentru a fi de ajutor si altora care pot fi in situatia mea. Eu inainte de sarcina imi calculam indemnizatia 85% din media veniturilor mele pe ultimele 6 luni si plafonam la 12 salarii minime brute. Practic stiam sa pot lua maximul 12 salarii minime brute pe economie.

 

Insa acum am aflat ca plafonarea se face inainte de a aplica 85%. Practic plafonarea intra in determinarea bazei de calcul, care va fi media veniturilor pe ultimele 6 luni dar nu mai mult de 12 salarii minime pe economie. La aceasta suma se aplica apoi 85%. Stiu ca pare cam acelasi lucru, dar practic apar diferente de cateva sute de lei noi.

 

zi buna

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, merci mult pentru raspuns. Il iau chiar ca pe o veste buna. Ma voi hotara atunci mai aproape de a face copilul 1 an, daca voi prelungi cateva luni peste cu concediu fara plata sau nu.

Cat despre modul de calcul, cred ca m-am lamurit si aici. Dar scriu pentru a fi de ajutor si altora care pot fi in situatia mea. Eu inainte de sarcina imi calculam indemnizatia 85% din media veniturilor mele pe ultimele 6 luni si plafonam la 12 salarii minime brute. Practic stiam sa pot lua maximul 12 salarii minime brute pe economie.

 

Insa acum am aflat ca plafonarea se face inainte de a aplica 85%. Practic plafonarea intra in determinarea bazei de calcul, care va fi media veniturilor pe ultimele 6 luni dar nu mai mult de 12 salarii minime pe economie. La aceasta suma se aplica apoi 85%. Stiu ca pare cam acelasi lucru, dar practic apar diferente de cateva sute de lei noi.

 

zi buna

 

Nu este adevarat.  Si calculul nu e chiar asa cum il descrii tu. Practic se calculeaza valoarea indemnizatiei zilnice in functie de nr de zile oficial lucratoare din perioada de referinta aceasta valoare ramane fixa pe toata perioada acordarii concediului de maternitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce nu este adevarat?

eu nu mi-am propus sa descriu aici calculul pana la cel mai mic detaliu. pentru asta ar trebui sa iau exemplu numeric si nu am timp pentru asta. am descris problema mea. solutia pana la urma mi-au explicat-o cei de la contabilitate de la mine de la serviciu. eu am verificat apoi cu ce am gasit pe net si se pare ca au procedat asa cum se cere. dar daca e in dubiu, m-ar ajuta sa stiu mai multe...

e adevarat ca " se calculeaza valoarea indemnizatiei zilnice in functie de nr de zile oficial lucratoare din perioada de referinta aceasta valoare ramane fixa pe toata perioada acordarii concediului de maternitate." insa asta nu schimba cu nimic problema mea, care pleca de la determinarea bazei de calcul. Problema era daca baza de calcul este 85% din media veniturilor mele pe ultimele 6 luni si plafonata (aceasta suma de 85% ) la 12 salarii minime brute sau 85% din media veniturilor mele pe ultimele 6 luni insa plafonata aceasta medie 12 salarii minime brute (dupa care se aplica 85% la acest plafon) . 

Inteleg ca se calculeaza pe a doua varianta.

Marius, daca zici ca nu este asa, te rog mult spune-mi unde as putea gasi. Prima varianta m-ar avantaja, insa nu am gasit o sustinere legala ca sa pot discuta cu cei de la contabilitate.

merci mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, de exemplu, sa zicem ca salariul mimim pe economie este 700. 12 salarii minime pe economie = 8400

media lunara a ultimelor 6 salarii brute ale salariatei = 12.000

cazul 1: 85%*12.000 = 10200 dar plafonat la nivelul a 12 salarii minime pe economie ar fi 8400 - nivel maxim al indemnizatiei

cazul 2 : plafonam mai intai media celor 6 salarii brute. in loc de 12.000 luam in calcul 8400. si la aceasta suma aplicam 85%.

Adica 85% * 8400 = 7140.

 

cam asta ar fi pe scurt.

daca mai sunt intrebari care sa te ajute sa imi indici baza legala (ma gandesc ca o fi vreo norma de aplicare ceva, dar pe care eu nu stiu sa o gasesc) te rog sa-mi spui

 

zi buna tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e bine

 

ART. 10

    (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

 

 

Adica plafonul maxim admis lunar este de 12 salarii minime brute.

 

Pe exemplul tau lunar chiar daca ai venituri de 10.200 lei/luna nu se va lua in calcul decat valoarea maxima de  8.400 de lei/luna

 

Scrie clar in art 10 din OUG 158/2005 redat mai sus ca este vorba de valoarea maxima a 12 salarii minime brute lunar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...