Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


Recommended Posts

Atata timp cat in organigrama nu va mai exista postul tau deja se discuta de reorganizare. Exista proceduri prin care pozitii din cadrul unei firme sunt reduse sau chiar desfiintate. Din ceea ce ai scris tu exact asta se intampla. Prin lege aveau obligatua sa iti ofere o pozitie in firma ceea ce au si facut. Insa nu este obligatoriu sa o accepti. Este perfect legal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 458
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

As avea si eu o intrebare: ca sa beneficiez de stimulent de insertie daca am optat pentru concediu de un an trebuie sa ma intorc la lucru inainte de a implini copilul 11 luni? Daca isi ia si sotul CIC, poate opta pentru numai 3 saptamani si nu o luna intreaga?

 

Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu isi poate lua o luna pentru ca are foarte mult de lucru si neoficial nu ii vor da voie de la serviciu. Am sperat sa pot sta eu pana la 11 luni, sotul inca 3 saptamani si sa poata lua el stimulentul, dar pana la urma e bine si asa.

 

Multumesc pentru raspuns!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna dimineata.

Nu stiu daca postez unde trebuie, dar vreau sa va intreb daca si-a luat cineva concediu de la medicul de familie, pentru copil, la terminarea si in continuarea cic. Am inteles ca ar fi vorba de un concediu de vreo luna.

Cred ca intrebase si eumada la un moment dat despre acest concediu. As vfrea s eu cateva detalii despre acest concediu - cate zile, motivul acordarii, daca se da pentru vreun motiv anume.

Va multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Am cateva nelamuriri legate de calculul concediului de maternitate. Teoretic nasc pe 10 dec. Imi doresc sa iau cat mai repede concediu de maternitate. deci cfm celor 42 de zile postnatal obligatorii, din 18 sept as putea intra in prenatal. dar:

1. daca data nasterii se devanseaza (sa zicem...15 dec), este vreo problema daca eu nu mai am 42 de zile post natal? sau e legat de faptul ca doar dupa 42 de zile pot depune actele pt CIC?

2. stiu ca la concediu de maternitate se plateste doar CAS-ul, dar as vrea sa stiu care sunt viramentele care se fac, atat de catre  angajator, cat si de firma (cuantumul lor).

3. salariul meu a fluctuat pe perioada celor 12 luni anterioare nasterii, in fisa veniturilor nete eliberata de resurse vor trece veniturile din dec 2012 partiale, sau cum? (nasc teoretic pe 10 dec 2013)

 

va multumesc frumos de raspunsuri!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Da este o problema - mai exact nu ti se va elibera certificatul medical. Pe scurt va trebui sa mergi la serviciu.

2. Angajator sau firma este acelasi lucru. De la tine se retine CAS la fel si de la firma si inca fd de risc de la firma - exact ca la orice concediu medical suportat 100% din asigurari

3. Nu. Vor lua veniturile nete realizate in ultimele 6 luni deci iunie-noiembrie 2013

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspunsuri. am totusi nelamuriri legate de :

1. Daca nasc pe 15 dec , dar postnatalul este calculat la o nastere pe 10 dec, cand trebuie sa ma intorc la munca? De fapt ma intereseaza daca CIC -ul imi va fi afectat.

2. intrebarea 3 " salariul meu a fluctuat pe perioada celor 12 luni anterioare nasterii, in fisa veniturilor nete eliberata de resurse vor trece veniturile din dec 2012 partiale, sau cum? (nasc teoretic pe 10 dec 2013) " se refera la calculul CIC-ului .

 intreb lucrurile astea pt ca nu stiu detalii contabile, dar am situatia aparte anul acesta la munca (contract cu statul neplatit anul acesta din lipsa fonduri, a intervenit sarcina si platesc eu, din buzunar, toate contributiile  de la inceputul anului pt a putea beneficia de CIC de 1200 , restul colegiilor fiind in fara plata).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Concediul de maternitate (pre sau postnatal) se calculeaza asa cum si este ca un concediu medical. Daca nasti pe data de 10 decembrie nu poti sa revii la serviciu mai repede de a 43-a zi incepand cu data de 10 decembrie. Matematic prima zi de lucru admisa este luni  27 ianuarie 2014. Mai repede de aceasta dat nu se poate. Nu inteleg in ce sens sa fie afectat CIC

2. La CIC? Vor lua veniturile realizate in ultimele 12 luni intregi deci decembrie 2012->noiembrie 2013.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...