Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


Recommended Posts

gloria - data estimata a nasterii zici ca e 10 decembrie. daca nasti natural, se poate sa nasti cu cel mult 2 saptamani dupa aceasta data. deci cel tarziu nasti pe 24 decembrie. calculeaza 42 zile dupa data de 24 decembrie, iar restul de 84 (adica 126-42) ti le iei inainte de 24 decembrie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 458
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua,

 

Va expun pe scurt cazul meu si as vrea daca se poate/stiti sa imi raspundeti la cateva intrebari.

 

Urmeaza sa nasc in perioada 19-30.08.2013 si am concediu pre si postnatal in perioada

19.08.2013 - 21.12.2013.

Eu voi fi persoana care va intra in CIC, dar as fi vrut ca prima luna de CIC sa o faca tatal (ca fiind luna aceea pe care prin lege poate sa o ia tatal) si eu sa ma intorc la munca pt o luna si apoi sa intru eu in CIC pana la 1 an.

Am fi vrut sa procedam in acest fel deoarece contractul meu de munca expira pe 31.01.2014. Daca sotul isi ia luna de CIC in dec-ian, atunci eu as primi indemnizatie pana in august 2014, altfel iau cu o luna mai putin.

 

Se poate proceda asa? A mai facut cineva 'schema' asta?

Cum se procedeaza cu actele? Eu depun cerere pt CIC si suspendare contract de munca si imediat cerere de intoarcere la serviciu, iar dupa o luna iarasi suspendare contract munca?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Am si eu aceeasi intrebare precum cea de mai sus. De cateva zile ma suna innebunita o prietena cum ca a auzit din mai multe surse ca tatal este obligat prin lege sa-si ia concediu de ingrijire in ultima luna, iar mama sa se intoarca cu o luna mai devreme la servici. Acum, eu cred ca asta e o aberatie, ca a inteles ceva gresit, dar ea sustine ca a auzit de la mai multe persoane, ca s-a dat o lege in acest sens. Si eu sunt in CIC, urmeaza sa ma intorc in noiembrie la servici.

As dori, daca se poate, sa ma lamuriti cu privire la aceasta intrebare.

 

Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...