Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 458
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Sunt o viitoare mamica ce va naste in jur de 19 noiembrie 2013 si am o gramada de nelamuriri privind partea juridica :) Daca ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri as fi tare fericita...

 

1. Asa cum am mentionat, DPN-ul este de 19 noiembrie 2013. Intentionez sa merg la serviciu pana pe data de 31 octombrie 2013. Ce am de facut dupa aceasta data?

Se va considera ca intru in concediu de maternitate de la 1 noiembrie 2013?

Care este indemnizatia de maternitate? 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni? Adica din perioada 1 mai-31 octombrie?

In ce perioada mi se acorda indemnizatia de maternitate?

Ce acte trebuie depuse si unde?

 

2. Daca domiciliul meu din buletin este in Constanta, trebuie sa imi fac viza de flotant in Bucuresti pentru a imi depune actele aici?

 

3. Referitor la indemnizatia pt cresterea copilului, cand vor trebui depuse actele (si care) si unde? As vrea sa optez pentru concediu 1 an. Asta inseamna ca voi beneficia de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, cu limita a 3400 ron?

Daca da, perioada celor 12 luni este reprezentata de 1 noiembrie 2012-31 octombrie 2013 (cand intru in concediu de maternitate)?

 

4. Mare parte a veniturilor mele, pe langa minimul part-time pe cartea de munca, este reprezentat de contracte pe drepturi de autor. Se iau si aceastea in calcul, presupun?

 

Va multumesc anticipat! :)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Va trebuie concediul medical eliberat de medic pe care sa-l duceti la serviciu. Veti lua salariiul(concediul medical) de la serviciu. Cei de acolo vor face calculatia. Trebuie doar o adresa catre serviciu unde mentionati data de la care intrati in prenatal si aceasta data va trebui sa fie cuprinsa si pe formularul de concediu medical eliberat de medic. Prenatalul tine de cand intrati si minim (obligatoriu) 42 de zile postnatal.

2. Daca locuiti in Bucuresti trebuie sa va faceti flotant cum spuneti dvs. insa va trebui sa mergeti la Serviciul de Prestatii Sociale pentru a vedea conditiile pe care trebuie sa le indepliniti ca sa beneficiati de CIC inclusiv pentru a primi drepturile la adresa la care locuiti.

3. In functie de pct. 2 la Craiova sau Bucuresti. Daca optati pentru 1 an incepe cel mai repede din a 43-a zi de la data nasterii copilului si se termina la data nasterii copilului + 1 an sau cand copilul va implini 1 an. Valoarea CIC nu poate fi mai mica de 600 de lei/luna net si nu poate depasi in acest caz pragul mentionat de dvs.

4. Daca veniturile din drepturile de autor sunt fiscalizate si apar pe hartia eliberata de Administratia financiara atunci da participa la fondul pt CIC.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...