Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 458
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc frumos.

Acum:cu cat timp inainte de implinirea varstei de un an (atat va fi cic) a copilului trebuie sa revin la serviciu pt a beneficia de stimulentul de insertie? Tinand cont de prevederile referitoare la acea luna (minim) pe care trebuie sa o solicite celalalt parinte.Am citit normele de aplicare a oug dar nu am priceput prea bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

as dori si eu o lamurire. 

Am lucrat (si cotizat la CAS) timp de sapte ani fara intrerupere. Postul meu s-a desfiintat si am depus actele pentru somaj, insa cu o intarziere de o luna, din cauza fostului angajator. Am nascut in februarie 2013, insa din cauza pauzei de pe cartea de munca nu am mai primit CIC sau indemnizatie (nu am vrut sa dau angajatorul in judecata)

Chiar daca nu ma ajuta cu nimic, va rog sa imi spuneti daca se poate face ceva pentru a determina schimbarea articolului din lege (care a fost discutata si anul acesta). Ma gandeam la o petitie din partea DC sau ceva similar, pentru ca presupun ca sunt mii de mame (sau tati) care au fost in aceeasi situatie. 

Va respect mult munca de aici de pe DC!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  Nu cred. Ei sunt simpli executanti. Pozitia cea mai buna este cea de ordin civic. Consider ca romanii din Romania ar trebui sa fie mult mai incisivi din acest punct de vedere, sa stie sa-si ceara drepturile, sa stie sa solicite drepturi, sa critice direct greselile autoritatilor deci pe scurt ... sa nu fie atat de impasibili cu soarta lor. Cu cat se doarme mai mult cu atat mai multe grozavii se intampla. Expresia "somnul ratiunii naste monstrii" este perfect aplicabila.

Si aceasta sectiune "Probleme juridice" a aparut in cadrul www.desprecopii.com undeva prin 2003 pentru ca asta am dorit si am simtit ca pot asa fac in acel moment. Romanii nu isi cunosc drepturile. Romanii sunt calcati in picioare pentru ca nu stiu sa se apere. Au dreptate dar habar nu au ca au si altii profita de nestiinta lor, sau au dreptate dar nu stiu cum sa faca sa ajunga la aceasta dreptate ce le apartine. Asa ca a aparut aceasta sectiune specifica. Eu sunt multumit de ea. Cred ca si altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca inainte e nastere am avut doar 48 de zile de concediu prenatal sunt obligata sa stau dupa nastere restul de 78 de zile(pana la implinirea celor 126zile) in concediu postnatal,  sau obligatorii sunt numai 42 de zile?!!! intrebarea secundara este :cand pot depune dosarul pentru indemnizatie?

va multumesc!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...