Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2)


marius

Recommended Posts

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...
Buna ziua! Mi-ati putea spune ce tip de formular (ce program) s-a folosit in luna mai 2009 pentru depunerea declaratiilor la casa de pensii? Acum imi fac dosarul pentru CIC si cand sa imi scot de la pensii adeverinta cu stagiul de cotizare, s-au sesizat ca in luna mai 2009 exista o problema. Am si CIC (atunci a facut Stefan 2 ani), si somaj si 20 de zile lucrate. Practic mi-am reluat activitatea pe data de 15 mai si cu aceeasi zi am intrat si in somaj, iar cele 20 de zile sunt de fapt plata pentru concediul neefectuat, nu stiu de ce apar ca si lucrate. In fine, am fost la pensii si mi-au spus sa iau legatura cu contabila de la firma respectiva (nu mai lucrez acolo acum) sa imi faca o declaratie rectificativa si sa o depun, si apoi primesc stagiul de cotizare. Contabila fiind insa foarte ocupata si nefiind interesata direct, mi-a spus sa aflu eu exact ce program s-a folosit atunci, sa nu mai stea ea sa caute. Acum am inteles ca e 112. La pensii cand am intrebat mi-a zis ca e acelasi din 2010. pai nu stiu nici care a fost in 2010! Asa ca apelez la ajutorul vostru, cu scuzele de rigoare ca va deranjez. diana mami de [bebic] Calin Gabriel 12.12.2011 si de [tren]Ianis Stefan 14 mai 2007 [url]http://www.lumeadianei.blogspot.com[/url] [url="https://picasaweb.google.com/dianalaura.musat"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Marius,te rog ajuta-ma si pe mine cu un raspuns. Am auzit un zvon ca mai nou conform noului cod al muncii chiar daca pleci de la actualul loc de munca cu demisie poti beneficia de somaj?? Este adevarat sau doar o aberatie??? Multumesc frumos!!! Mamica de David Andrei 15.04.2011 Doamne iti multumim pt acesta minune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna, M-am intors la munca acum 6 luni(dupa concediul de maternitate de 2 ani), am semnat de la inceputul acestor luni cartea de munca doar pe 2 ore (evident salariul minim), restul banilor pe drepturi de autor. Acum....ma dau afara! Am o intrebare, daca stiti si puteti sa imi raspundeti: am dreptul la somaj avand in vedere faptul ca sunt doar 2 ore pe cartea de munca, doar 6 luni dupa concediu maternal (inainte am lucrat cu 8 ore pe cm)? Multumesc din suflet! Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...