Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alimentatia Raw Vegan


Recommended Posts

Am citit pe prima pagina a sectiunii "La bucatarie", despre frunzele de ridichi si intrebuintarile lor si migdale. Si asta m-a dus cu gandul la alimentatia bazata pe preparate crude, neprocesate termic. Noi am descoperit asta acum 1 an si am facut si prima schimbare in alimentatie, schimband eternele cereale cu lapte, de care nu concepeam sa ma despart, cu multe fructe. Consumate ca atare, cu miere si scortisoara, impreuna cu nuci hidratate, sau imprietenite in blender, impreuna cu lapte din diverse nuci, sau apa de cocos... o minunatie toate. Am trecut mai departe si am testat o multime de salatae, spectaculoase toate si tot felul de preparate, de gen ciupercute umplute, sau lasagna, toate crude, facute din legume si nuci. Este o explozie de arome in fiecare preparat fara foc si este un pas catre o alimentatie sanatoasa, din care sa fie excluse antibioticele, sau hormonii de crestere si mai sttiu eu ce este bagat in animalele noastre, bietele. Cati dintre voi experimenteaza stilul acesta crudivor? Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu mananc in jur de 60-70% raw si intr-adevar alimentele sunt foarte gustoase insa nu as cadea niciodata in extrema de 100% raw. Cititi si experientele a catorva oameni care au fost foarte mult timp pe astfel de diete dar apoi au renuntat, majoritatea din motive de sanatate: http://www.beyondveg.com Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt vegana, nici raw vegana. Mancam carne exclusiv "de tara", lapte, branza ,oua, tot din aceleasi surse. Insa, cred ca pentru a te bucura de sanatatea legumelor si fructelor, eu zic ca trebuie ca acestea sa fie "curate" . Nu stiu ce beneficiu ar aduce un fruct/leguma bogata in pesticide. Cred ca mai bine mananci carne, ca macar acolo se mai elimina una lata pana se sacrifica animalul. Am prieteni raw vegani. Nu stiu cum de cred ca un strugure in plina iarna e mai sanatos decat un produs lactat/ou/carne, sau dovleceii,ardeii aia care arata ca de plastic, etc. Eu cred ca legumele si fructele pot fi mai periculoase pentru organism deoarece astea nu elimina nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana,ne poti recomanda o reteta care sa placa si copiilor si sa nu necesite instrumente speciale (deshidrator etc) si nici ingrediente scumpe si greu de gasit? noi nu prea mancam crud, cu exceptia piticei care momentan e diversificata exclusiv cu cruditati (si acelea doar bucati, nimic ras/pasat) pentru ca altceva nu accepta neam. mi-ar placea totusi sa mancam mai sanatos, asta insemnand mai multe mancaruri crude dar in afara de salate nu prea stiu ce sa fac. m-am pierdut pe cele un milion de siteuri cu retete raw, mi-e teama sa nu iasa aiurea la gust si mereu ma cramponez de cate un ingredient sau vreo ustensila. multumesc![flo] mami cu nazdravanul [url="http://lb3f.lilypie.com/j7T4p2.png"] Rares [/url] si [url="http://lb1f.lilypie.com/v9tkp2.png"] Ilincuta [/url] dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui unboticutz
Ioana,ne poti recomanda o reteta care sa placa si copiilor si sa nu necesite instrumente speciale (deshidrator etc) si nici ingrediente scumpe si greu de gasit? noi nu prea mancam crud, cu exceptia piticei care momentan e diversificata exclusiv cu cruditati (si acelea doar bucati, nimic ras/pasat) pentru ca altceva nu accepta neam. mi-ar placea totusi sa mancam mai sanatos, asta insemnand mai multe mancaruri crude dar in afara de salate nu prea stiu ce sa fac. m-am pierdut pe cele un milion de siteuri cu retete raw, mi-e teama sa nu iasa aiurea la gust si mereu ma cramponez de cate un ingredient sau vreo ustensila. multumesc![flo] mami cu nazdravanul [url="http://lb3f.lilypie.com/j7T4p2.png"] Rares [/url] si [url="http://lb1f.lilypie.com/v9tkp2.png"] Ilincuta [/url] dulce
Vezi blog Cristela Georgescu http://www.cristelageorgescu.ro/about/ Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna , si eu le fac retete raw vegane. ligiapop.com are multe, inclusiv video O carte pe care o apreciez este "Copilul vegetarian" de Elena Pridie.Are retete f bune atat raw cat si vegane gatite, special pt copii.De la ea am invatat sa fac de ex chiftele de ovaz la cuptor, delicioase. Vlastari de floarea soarelui crestem acasa, am facut bomboane raw, ciuperci marinate.Plus ca se aduc in actualitate retete vechi de mult uitate si f sanatoase gen banalul bors[:D] Painici crude si deshidratate Paste de dovlecei cu sos de rosii-tot raw Vlastari mai luam de la real de ex. Limonada din apa de tarate Limonada cu ghimbir Beca tu ce reteta preferata ai? Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, tocmai am terminat de citit The China Study iar acum citesc Eat To Live. Cartile astea au intarit ce stiam deja si m-au convins ca alimentatia vegan si in special cea raw e ideala pentru noi si pentru copii nostri. Eu sunt inca la stadiul de experimentari. Am doua retete pe care le-am repetat de cateva ori si au un mare succes - Pireu de hrisca si Guacamole. Vi le trimit daca sunteti interesate. Ma bucur ca ai deschis subiectul asta. Oana mama lui Tudor (24/07/02) si a lui Eduard (02/05/09)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...