Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ajutati ma sa il ajut pe Bogdan


Recommended Posts

Buna seara ! Prieteni DC am un prieten foarte apropiat are 37 de ani are o familie frumoasa cu o fetita de 5 ani Ioana si o sotie iubitoare erau o familie fericita implinita si linistita pina cind Bogdan a suverit un accident vascular cerebral ....si linistea din familie a disparut micuta Ioana a devenit "doctorita"lui tati ii ia tensiunea ii ia temperatura si ii zpune ca nu are voie dulciuri ca tati are si diabet zaharat di a cariu cauza recuperarea este mult mai anevoioasa Bogdan are 3 luni de cind a suferit accidentul vascular si nu mai are puterea sa mearga mai departe ....sotia se supara socri daca incearca sa ii spuna la tel ca trebuie sa lupte ii paseaza sotiei il cred este greu foarte greu sa te recuperzi dupa un asemena diagnostic Cu mine cred ca vb cit mai deschis eu nu locuiesc in tara si mi a promis ca isi revine pina de craciun sa vin la mine in Grecia sa il duc la SF NECTARIE in insula Egina sper din tot sufletul sa reuseasca Am o rugaminte cine stie cazuri asemanatoare ori ce sfat cum sa il putem ajuta psihic vorbind sa il facem sa nu piarda lupta asta este asa de tinar si Ioana si mami au nevoie de el ori ce sfat este bine venit m am gindit in prima faza sa ii spun lui sa intre si sa faca asta dar nu poate scrie si citi ia afectat vederea si...se necajeste tare cind nu reuseste sa citeasca pe net deci am zis sao fac eu pt el ca asa este prietenul la nevoie se cunoaste [flo] amalia tsakoniati(matusa) [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Amalia, Imi pare foarte rau pentru ceea ce a patin Bogdan si suferinta prin care trec el si familia lui. Intr-adevar, pentru o recuperare rapida nu e nevoie doar de un tratament foarte bun ci si de multa vointa si increderea ca va bine. Pentru mine e un subiect foarte dureros pentru ca am trecut prin asta cu o persoana f draga mie , accident cerebral datorita unui anvrism cu care se pare se nascuse si a cedat la un moment dat lasnadu-ne pe toti masca avand in vedere ca era o persoana f sanatoasa. a suferit o interventie si i s-au pus placute de platina ptr protejarea zonei , din cauza unei complicatii in timpul operatiei a ramas si cu o semipareza pe dreapta. Verdictul medicilor a fost ca recuperarea va dura intre 18-24 de luni. El era ( si este) o persoana f optimista, nereu cu zambetul pe buze si cu o mare credinta in Dzeu. Plus motivat enorm de iubirea pentru sotie si pentru viata in general. A urmat o cursa de nedescris..tratament, terapie, munca multa si dupa 6 luni mergea pe picioarele lui. Medicii au fost uimiti si au admis ca nu medicamentele au facut asta dar vointa lui de a reveni la normal si a fi alturi de cei dragi asa cum era inainte. Azi are o viata normala si trebuie sa faca doar niste controale periodice. Eu m-am suparat pe Dzeu ptr ca a dat asa ceva unui om bun care ajuta oamenii f mult si credea in Dzeu mai mult decat oricine cunoscusem pana atunci. El nu a dat un pas inapoi si credinta i-a ramas acceasi. Deci vointa personala, determinarea, increderea ca va fi bine sunt extrem de importante. Si moralul celor care ii stau alaturi trebuie sa fie deasemenea cat mai bun pentru a-i transmite din forta lor. Mai mult de atat nu pot sa spun decat ca ii doresc recuperare rapida lui Bogdan si Dzeu sa-l ajute asa cum a facut si cu altii.[pup] Pasim in noul an cu speranta ca va fi [cool] si distractia va continua in formula trio [bum] Povestea lui Ricky http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vointa..am o buna prietena,fosta mea sefa care a facut AVC soldat cu paralizie completa pe partea stanga...asta cam pe 01.05.....alaltaieri m-am intalnit cu ea....tocuri de 10 cm cocheta.....miracol si vointa....daca nu as fi vazut-o in spital...zilnic...dar asa..o vointa si o determinare de fier,si iat-o revenita. Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni multumesc din suflet pentru povestile voastre ma gindesc sa string cteva povesti cu final fericit si sa ii citesc luiBogdan cite una in fiecare seara poate asa din povestile voastre prinde si el curaj si vointa mai multa pentru a reusi Si intradevar asta o patesc doar oameni foarte buni si ei sunt un cuplu foarte sufletisti deci nu exista sa nu ajute pe cineva daca le sta in putinta sunt niste oameni SPECIALI dar stici cum este vorba acea ca nimik nu este intimplator la inceput m am revoltat m am suparat de de el care este un om asa de bun dar pe urma m am gindit ca sigur Dumnezeu are un plan cu Bogdan doamne ajuta sa fie bine amalia tsakoniati(matusa) [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amalia, sa stii ca toata familia are nevoie de ajutor. In grupul vostru de prieteni sa puteti organiza sa stea cineva cu Bogdan o dupa-amiaza ca sotia lui si micuta Ioana sa poata iesi din casa. E important sa stie ca poate sa-si permita citeva clipe de "altceva", sa se poata duce intr-un parc, la bibioteca, in vizita. Sa stea si ele complet lipsite de griji chiar daca nu e decit 2 - 3 ore. Incetati totusi sa vobiti numai despre necazul lui; trebuie sa-l incurajati, insa trebuie sa vorbiti cu el despre o suma de alte lucruri care nu au de a face cu starea/afectiunea/simptomele lui. Voi, prietenii, sunteti extrem de importanti. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik da asa este si sotia are nevoie de citeva ore pt ea si fetita fetita merge normal la gradi merge in excursi si mami mai iese pe ici pe colo eu una nu sunt linga ei fizic dar ii sun in fiecare seara si cu Bogdan vorbim orice alceva doar de boala nu facem glume il invat cuvinte in limba greaca ne facem planuri de petrecut concedii si sper sa il ajut si asa de departe amalia tsakoniati(matusa) [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Recuperarea dupa un AVC este in general de lunga durata. In afara de kinetoterapie, daca are hemipareza, are nevoie si de logopedie si terapie farmacologica. Pentru ca este tanar are mari sanse de recuperare. Pacientul are nevoie de sprijinul familiei, dar interventia trebuie sa fie discreta si sa i se dea voie la mici initiative. betiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Dragilor va multumesc din suflet gindurile voastre l au ajutat tare mult pe Bogdan i am citit un mesaj si la urmatorul a vrut sa citeasca singur deci i am dat link cu adresa topicului si a fost taare incintat a fost bucuros si mesajele voastre i au dat putere si incredere sa mearga mai departe va multumim ![flo] PS:Bogdam mi a zis sa va scriu ca orice ati face in viata voastra si orice cariera urmati za aveti grija de voi ca sa fiti linga copii vostri caci el nu a realizat ca a pus cariera pe primul loc si asta era sa il coaste viata amalia tsakoniati(matusa) [fetita] [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Stimate domn, Viata este facuta din bune si rele, uneori ne intrebam ce am facut sa meritam lovituri carancene si adesea ne intrebam de ce eu? Dar daca mergem mai departe ne dam seama ca daca nu eu atunci cine? Fiecare intreaba la randul sau. Sant momente in viata canda avem senzatia ca suntem intr-o fundatura, ca tunelul pe care-l strabatem nu maia re capat pentru ca nu vedem lumina.Dar lumina nu exista cu adevarat decat in mintea noastra, in interiorul fiintei noastre. Priviti atent, lumina in cazul dvs este atat de aproape de dvs incat va orbeste si n-o vedeti, de fapt sunt doua lumini puternice: sotia si ingerul dvs. Cred ca orbit de durere v-atiindepartat de lumina lor o vreme si sufletul nu le mai poate privi, intrati in sufletelul dvs si priviti-le, sunt acolo cuminti si pline de iubire si speranta cu si pentru dvs. Merita pentru zambetul si dragostea lor sa luptati pana cand si ultima farama din fiinta dvs a cazut. Nu depuneti armele, aveti o munitie minunata de lupta: dragostea lor! Fruntea sus, e doar o incercare sa puteti arata cat de puternic sunteti si ce teluri indraznete aveti! Cu dragoste si respect!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragi prieteni azi se implinesc 4 luni decind Boggdan a suferit acidentul vascular si ma rugat sa va scriu si sa va spun ca va multumeste din suflet pt sustinere si ca cu ajutotul vostru moral a facut progrese ieri a iesit cu familia in prima excursi dupa acidentul vascular a inceput sa mearga cu ajutorul unui baston si vede altfel lucrurile este mult mai optimist si mai abitionat ca niciodata sa invinga boala si sa fie cel din nainte tatal si sotul protector va multumim din suflet pt sustinera voastra contzeaza foarte mult pt o persoana care trece prin asemenea momente cind uneori se pierde si nu este usor sa te regasesti fara un sprijin moral oseara buna sa aveti si sa fiti sanatosi amalia tsakoniati(matusa) [fetita] [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...