Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

michelle, chapeau bas, madame [:D][pup][pk] ai mai povestit tu de peripetiile voastre in ro, insa de fiecare data ma mir cita putere si rabdare ai avut! o intrebare: am fost la starea civila sa inscriu casatoria cu sotul (facuta in franta) si m-au acuzat, cum zici de sotul tau, ca as fi renuntat la cetatenia ro. Inafara de faptul ca nu mi-au facut actele pe care le vroiam (eu vizez sa ii scot certificat ro fie-mii) care e spilu cu cetatenia asta? Ca io am zis ca abereaza tanti aia, m-am enervat si am plecat de-acolo, nu inainte de a-i spune ca au aceleasi metode ca acus douaj'de ani. [bang] Dar vad ca tu zici ca e chiar naspa... poti sa detaliezi, pls, aici sau in privat? Ori daca e mult de scris lasa-mi un nr de tel si te sun io [flo] Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009 Toulouse, la ville rose [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui arminad
Neda,asa zice legea ca trebuie sa platesti taxe pe veniturile obtinute oriunde in lume daca esti cetatean american. Poti insa sa beneficiezi de excluderea veniturilor obtinute in strainatate dar tot trebuie sa iti faci taxele ca sa completezi acel formular in care declari veniturile obtinute si optezi pentru excludere. "If you are a U.S. citizen or a resident alien of the United States and you live abroad, you are taxed on your worldwide income. However, you may qualify to exclude from income up to an amount of your foreign earnings that is now adjusted for inflation ($91,400 for 2009, $91,500 for 2010, $92,900 for 2011, $95,100 for 2012)." http://www.irs.gov/businesses/small/international/article/0,,id=97130,00.html
Arminad, cum sta treaba in cazul in care ai dubla cetatenie si locuiesti intr-o a treia tara ( diferita de USA si RO) unde esti platitor de taxe locale?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui chatonel
michelle, chapeau bas, madame [:D][pup][pk] ai mai povestit tu de peripetiile voastre in ro, insa de fiecare data ma mir cita putere si rabdare ai avut! o intrebare: am fost la starea civila sa inscriu casatoria cu sotul (facuta in franta) si m-au acuzat, cum zici de sotul tau, ca as fi renuntat la cetatenia ro. Inafara de faptul ca nu mi-au facut actele pe care le vroiam (eu vizez sa ii scot certificat ro fie-mii) care e spilu cu cetatenia asta? Ca io am zis ca abereaza tanti aia, m-am enervat si am plecat de-acolo, nu inainte de a-i spune ca au aceleasi metode ca acus douaj'de ani. [bang] Dar vad ca tu zici ca e chiar naspa... poti sa detaliezi, pls, aici sau in privat? Ori daca e mult de scris lasa-mi un nr de tel si te sun io [flo] Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009 Toulouse, la ville rose [hippi]
sa inteleg ca te-ai reintor din vizita? cum a fost? deci cu renuntzarea cetateniei a sotului, nu stiu daca am povestit si nu ma mai intorc la mesajul meu...mai bine scriu. conform consulatului rom din los angeles a trebuit sa-i 'clarificam cetatenia". specific ca sotul meu a fost dintre cei fugiti din Rom. inainte de '89, si nu a avut niciodata pasaport (doar certificat de nastere original). am incercat clarificarea cetateniei prin imputernicit de vreo 3 ori si de fiecare data am primit raspuns de genul "ca nu este gasit in evidenta populatiei [bang]" daca , caut prin acte poate gasesc exact. oricum a fost vorba de caitiva ani 3-4. arhiva populatiei din Ploiesti a fost mutata de cateva ori si nimeni nu se sinchisea sa caute ...sau ce se intimpla nici acum nu stiu...concret e ca de cate ori ne duceam la Pasapoarte Bucuresti ii spunea ca ei nu-l au in evidentza (normal ca nu avusese pasaport) dar a fost cetatean roman atita timp cat avea certificat de nastere, amandoi parintii romani... si ca sa ne inchida gura zicea"dovedeste ca nu ai renuntzat la cetatenie" [bang]...ii intrebam cu stupefactie...cum putem dovedii asta?[bang] el nu a semnat nici o hirtie de renuntzare... oricum pana la urma am avut o pila sus pusa, care ne-a trimis al cineva tot "sus pus" si intr-o dimineatza cu soare a scris de mana pe o chitantza, subsemnatul...bla...bla bla este cetazean roman. cu ea ne-am dus la ministerul justitiei, am predat-o la dosar...si pe loc ne-a dat dovada finala ca e cetatean roman. asa am rezolvat-o intr-o jumatate de zi ce nu rezolvasem de 5 ani. e greu sa intelegi pasii, ca nici noi nu i-am inteles e de fapt o brambureala si nimeni nu stie unii de altii... de ai stii ca mergem si ma certam cu aia pe la evid populatiei si la pasapoarte de raguseam... dar mi-am dat seama ca legile nu sunt clare, si nimeni nu le clarifica si nu le pasa ca vietile , timpul si banii oamenilor depind de aceste legi de 2 lei. sotul meu nici permis de conducere nu a putu obtine ca nu vroia sa-i dea pana nu i-l lua pe cel american [bang], cica trebuia sa renuntze la el... ehe...prin cate am trecut...as putea scrie o carte! scrie-mi pe privat si daca vrei sa vb iti dau nr de telefon. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa sotul meu nici permis de conducere nu a putu obtine ca nu vroia sa-i dea pana nu i-l lua pe cel american [bang], cica trebuia sa renuntze la el... michelle
Stii ca prin asa ceva am trecut si noi?? ... Al meu nu s-a lasat insa, a luat cuvant cu cuvant raspunsul celor de la circulatie si a scris un email la ministerul de interne( parca asa, sper ca nu gresesc, acum cativa ani a fost isprava) si culmea ca i-au si raspuns, inca afirmativ, ca poate avea permis romanesc si il poate pastra si pe cel american. Si permisul romanesc i-a fost inmanat personal de seful celor de la departamentul politiei rutiere, ca era curios sa vada pe ala care a stiut sa scrie la Bucuresti( sau sa scrie, in general vorbind,probabil :)) ).Deci, se poate. [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, eu stiu ca pe americani ii intereseaza strict ca in calitate de cetatean american sa declari si sa platesti taxe. Deci ce am scris in postarea anterioara e valabil si in cazul in care ai doua cetatenii si locuiesti in a treia tara. E posibil ca USA sa aiba de asemenea ceea ce se cheama tax treaty cu tara in care locuiesti. Ca sa fii sigura 100% pune o intrebare pe site-ul IRS. http://www.irs.gov/individuals/article/0,,id=132035,00.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui arminad
Neda,asa zice legea ca trebuie sa platesti taxe pe veniturile obtinute oriunde in lume daca esti cetatean american. Poti insa sa beneficiezi de excluderea veniturilor obtinute in strainatate dar tot trebuie sa iti faci taxele ca sa completezi acel formular in care declari veniturile obtinute si optezi pentru excludere. "If you are a U.S. citizen or a resident alien of the United States and you live abroad, you are taxed on your worldwide income. However, you may qualify to exclude from income up to an amount of your foreign earnings that is now adjusted for inflation ($91,400 for 2009, $91,500 for 2010, $92,900 for 2011, $95,100 for 2012)." http://www.irs.gov/businesses/small/international/article/0,,id=97130,00.html
multumesc Arminad !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, da, ma-ntorsei :) a fost bine in vacanta, te-am plimbat pe la Capela, pe poteca aia care urca de la statuie prin padure [olala], in Zavoi, la Muzeul Satului la Bujoreni si la Manastirea Cozia. E ok? :D Merci de poveste [pup] Sotul tau nu avea buletin de identitate? Ca si ala e in evidenta populatiei, nu? Io am mai forumit umpic si am gasit [url="http://cetatenie-romana.info/"]aici[/url] o posibila explicatie (in cazul meu) cica la evidenta populatiei in ro te plimba de la unii la altii ca sa ti se faca lehamite si sa ii lasi in pace... sa-ti faci actele la consulat unde preturile sint piperate ... dar asa mai au si aia de-acolo niste venituri [bang] Eu nu am graba, ca fie-mea e oricum cetatean ro si va ramine, deci actele astea se pot face oricind... asa ca deocamdata nu imi mai bat capul cu ele ca sa nu ma nerfez iar [:D] Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009 Toulouse, la ville rose [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chaton, multam pt plimbare...capela e locul meu pref ca vedeam de acolo tot orasul. deci cum ti-a placut acasa? poti sa scrii la subiectul nostru cu valcencele. revenind la probl. serioase...da, sotul meu a avut candva buletin ca a plecat din tara cand avea vreo 27 ani...dar nu-l mai avea cu el ca atunci cand a plecat din tara l-a lasat pe acasa si s-a pierdut... dar a lucrat in Rom. pana l-a 27 de ani...deci viata normala. chestia pusa era, ca daca dupa ce a fugit din tara, pe undeva "si-a pierdut cetazenia, sau a renuntzat la ea" [bang]. ei nu aveau nici o dovada si nici noi. noi am incercat cu consulatul si am platit taxele de 3 ori si tot nu ne-au rezolvat. da, nu e cazult sa-ti faci probleme cu fetitza...poate in viitor se mai clarifica legile. la noi a fost important cu actele alea ca ne presa timpul si trebuia sa obtinem scutirea vamala. am fost si eu pe forumul ala un pic dar parca e mai mult pt cei din Moldova. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa sotul meu nici permis de conducere nu a putu obtine ca nu vroia sa-i dea pana nu i-l lua pe cel american [bang], cica trebuia sa renuntze la el... michelle
Stii ca prin asa ceva am trecut si noi?? ... Al meu nu s-a lasat insa, a luat cuvant cu cuvant raspunsul celor de la circulatie si a scris un email la ministerul de interne( parca asa, sper ca nu gresesc, acum cativa ani a fost isprava) si culmea ca i-au si raspuns, inca afirmativ, ca poate avea permis romanesc si il poate pastra si pe cel american. Si permisul romanesc i-a fost inmanat personal de seful celor de la departamentul politiei rutiere, ca era curios sa vada pe ala care a stiut sa scrie la Bucuresti( sau sa scrie, in general vorbind,probabil :)) ).Deci, se poate. [pk]
stiu ca se poate daca insisti, dar pur si simplu atunci noi eram prea obositi de atita lupte si frustrari pe oriunde te duceai... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate sunt eu absurda si gandesc prea idealistic, poate am pretentzi prea mari...poate..poate...dar in situatia noastra: intorcandu-ne acasa (dupa 15+)si venind cu bani, dorind sa-i investim in Rom....sa ajungem sa nu ne putem face actele si sa trebuiasca a alege intre a platii taxe vamale pt orice ac sau a ne reintoarce in america si sa platim iar constainer alte mii de dolari...mie asta mi s-a parut de domeniul fantasticului. sa fii tu cetazean roman si sa trebuiasca sa dovedesti asta, sa fii tu plecat de atitia ani si ei sa nu ia in considerare asta...adica pe unde ne duceam , unde trebuia sa fim roman nu eram, unde trebuia sa fim straini nu eram...[bang] sa nu-mi pot inmatricula masina de 30,000 decat daca dau peste 5000 de euro... pe oriunde te duci sa te trimita de la unul la altul, sa te minta in fatza, sa iti spuna povesti cand habar nu au sa-ti dea un raspuns, sa te trateze ca pe un nimic, sau sa caute sa te jupoaie, sa iti dea amenzi pt nimic doar ca tot ei nu-ti spun bine cand ii intrebi si apoi nu reconosc...a fost ceva care noi, personal nu am putut suporta. de asta am spus ca trebuie cand te intorci sa stii la ce te inahmi, sa vezi daca poti duce. e greu si in america, mai ales pt cei care nu s-au acomodat sau stau in locuri nu prea placute...dar parca mai gasesti dreptate, intelegere, bun simt, esti tratat ca om...si totul parca face sens. stind atitia ani in America ne obisnuim cu acestea si le luam ca pe ceva obinuit, dar revenind in Rom. am vazut ca nu e asa...e pur si simplu un lux ce avem aici. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...