Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

draga mea,eu am aproape 60 de ani,mi-am pierdut sotul si singurul meu fiu traieste in Ohio.Nu mi-as sfatui fiul di nora(si ea singura la parinti si cu mama bolnava)sa se intoarca in Romania.E drept ca nici ei nu ar dori asta dat fiind faptul ca au venit in tara in fiecare an si au vazut ce a devenit Romania.O tara in care romanii au imprumutat comportamentul tiganilor in limbaj,gusturi ,apucaturi etc.Suntem doar cu numele europeni,daca iesi din tara iti este efectiv rusine sa spui ca esti roman.Este birocratie,rautate,murdarie,caini,scumpete..Si cu politicienii de acum ne-am facut de rasul europei.In aceste conditii prefer sa merg au la ei,intai ca turist,apoi poate imi vor cere ei dreptul de a sta in America.Oricat de greu mi-ar fi,nu poate fi mai rau ca aici,spun asta in conditiile in care nu am probleme financiare. dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

danasonia, ai fost vreodata la ei??? mama mea a fost, de 2X fiecare data 3 luni, bucurie mare pe ea sa ne vada pe noi si pe nepoti, dar atat. sa nu credeti ca pt noi(copiii) e usor, un parinte care nu se descurca cu limba, care nu conduce, care depinde de tine non stop e ca si un copil in plus in casa. Mama m-a ajutat f mult cat a fost aici cu mancare si curatenie, dar nu puteam sa depind de ea cu nimic. Daca o lasam in parc cu Ana si o intreba cineva ceva dadea din cap si atat, de fiecare data imi era frica sa nu se piarda sau sa nu i se faca rau si sa nu stie ce sa zica... . Mama mea are 63 de ani si chiar daca sufera enorm ca e departe de nepoti nu ar locui niciodata in America. Ea, citez" vreau sa mor acasa". Aici, nu e nimeni pe strazi, aici nu se plimba lumea seara sau nu merge lumea pe jos la magazin. Rar vezi pe cineva pe strada, aici toata lumea e in masina. La banca, la magazine, la parc...cu masina si asta din cauza distantelor mari. Eu personal nu mi-as aduce mama aici, i-as face rau singura. Ar fi retrasa de lume, fara prietenele ei, fara vanzatoarea de la magazin :)) cu care s-a imprietenit, fara mersul zilnic dupa paine. Nu e chiar asa de usor sa te acomodezi intr-o tara straina. Iar sa o aduc sa imi stea cu copiii, sa imi faca de mancare si curatenie nu o aduc. Are viata ei, familia ei si nu cred ca ar fi corect sa o rupt de tot ce inseamana viata pentru ea doar pt confortul meu. Repet, este parerea mea, nu dati cu rosii. Mama de Ana [url="http://lb3m.lilypie.com/aDG8m6.png"] (29 Ian 2009)[/url] si Filip [url="http://lb1f.lilypie.com/iEPbm5.png"]( 11 iulie 2011)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Aici, nu e nimeni pe strazi, aici nu se plimba lumea seara sau nu merge lumea pe jos la magazin. Rar vezi pe cineva pe strada, aici toata lumea e in masina. La banca, la magazine, la parc...cu masina si asta din cauza distantelor mari.
Hai ca exagerezi... "Chicago is the 4th most walkable large city in the U.S." http://www.walkscore.com/IL/Chicago In downtown si cartierele de linga (Lincoln Park de exemplu) e ca si in Cluj:) Stiu ca multi parinti se adapteaza greu dar nu din cauza ca nu e lume pe strada ca pe aici chiar este spre deosebire de suburbii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)) asa e arminad, e ca la CLuj, noaptea. E plin de baruri si restaurante si atat. Eu nu vorbesc de centru ci vorbesc de cartiere. Eu personal locuiesc intr-un cartier bun, si doar noi si polonezii suntem plimbareti. IN centru e plin , dar cine locuieste acolo?? mai ales in Chicago?? Locuiesti cumva in Chicago? nu de alta dar daca vorbesti din auzite e una, iar cand traiesti aici e alta. Mama de Ana [url="http://lb3m.lilypie.com/aDG8m6.png"] (29 Ian 2009)[/url] si Filip [url="http://lb1f.lilypie.com/iEPbm5.png"]( 11 iulie 2011)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde f mult de locatie; de ex. in san francisco vezi lume pe strada, dar e si oras turistic multi sint turisti...te duci 2 orase mai incolo in suburbie si nu vezi pe nimeni pe drum...cind am aterizat aici, la inceput am stat intr-un oras care nici macar nu avea trotuare pt pietoni...deci depinde f mult de oras si de locuitori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lissa stau in Chicago. Nu stau in centru ci in partea de nord aproape la granita cu suburbs. Si da la mine in cartier e plin de lume pe strada. Copiii stau in parc pina tirziu chiar pina la zece acum vara, se alearga in jurul parcului, oamenii isi plimba ciinii. Copiii mei au venit singuri de la scoala din clasa a 3a. Transportul in comun e foarte bun, aproape ca nu ai nevoie de masina. Prin centru si cartierele de linga am umblat mult acum ca isi cauta fiica-mea chirie linga scoala. Mi s-a parut ca e exact ca in complexele studentesti din Ro- tineri multi, frumosi, galagiosi si da sunt si baruri multe unde sunt facultati si tineri multi:) Eu nu incerc sa te conving ca e frumos aici si urit la Cluj, stiu ca e frumos la Cluj[flo] am vrut doar sa spun ca e inexact sa sustii ca intr-un oras ca si Chicago "nu e nimeni pe strazi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu stau tot la granita cu suburs, norocul nostru ca stam aproape de Forest Preseve si avem unde ne plimba. Avem aproape scoala, magazin, parc...poate stam aproape [:D] Da parcurile sunt pline, de babysittere. Sunt si parcuri pline de romani( parcul din Lincolnwood), acolo totate sunt mamici. Fiecare vede prin prisma ei, eu una prefer Cluj de mii de ori :). Eu iti respect parerea si chiar va admir ca v-ati putut acomoda asa de usor. Noi nu putem[:)] si murim de dorum tarii Mama de Ana [url="http://lb3m.lilypie.com/aDG8m6.png"] (29 Ian 2009)[/url] si Filip [url="http://lb1f.lilypie.com/iEPbm5.png"]( 11 iulie 2011)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

voi pleca acum in noiembrie pentru 6 luni;la ei e asa cum spui tu,problema la mine e ca nu am carnet de sofer,cu limba cat sa nu ma pierd ,ma descurc.Totusi,simt ca ma sufoc in tara mea,nu mai suport felul in care se comporta oamenii,de la cei de sus pana la cei obisnuiti,totul ma deprima.Daca nu ma voi acomoda in America,voi sta in Atena cu prietena mea.Cu toate greutatile prin care trec grecii acum,sunt altfel,sau poate am avantajul de a nu intelege ce spun. Trebuie sa gasesc o iesire de a evada de aici:am rude aici,le simt aproape la nevoie,dar fiecare are familia lui,problemele lui si in final tot am de-a face cu realitatea(ce s-a intamplat in ultimele saptamani la nivel politic a pus capac!) dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danasonia
draga mea,eu am aproape 60 de ani,mi-am pierdut sotul si singurul meu fiu traieste in Ohio.Nu mi-as sfatui fiul di nora(si ea singura la parinti si cu mama bolnava)sa se intoarca in Romania.E drept ca nici ei nu ar dori asta dat fiind faptul ca au venit in tara in fiecare an si au vazut ce a devenit Romania.O tara in care romanii au imprumutat comportamentul tiganilor in limbaj,gusturi ,apucaturi etc.Suntem doar cu numele europeni,daca iesi din tara iti este efectiv rusine sa spui ca esti roman.Este birocratie,rautate,murdarie,caini,scumpete..Si cu politicienii de acum ne-am facut de rasul europei.In aceste conditii prefer sa merg au la ei,intai ca turist,apoi poate imi vor cere ei dreptul de a sta in America.Oricat de greu mi-ar fi,nu poate fi mai rau ca aici,spun asta in conditiile in care nu am probleme financiare. dana
Bun gasit. MA bag si eu la subiect, nu pt ca am experienta necesara silvanei [:D], ci doar pt ca e un subiect sensibil.( nu m-am putut abtine sa nu scriu ceva) Doamna, jos palaria - ati pus in cuvinte exact realitatea: romanii s-au tiganizat (din pacate). Cei are nu, au de tras! Si-n plus sleahta de politicieni scabrosi, te face sa tii distanta de Romania! Noi suntem pro-afara ))) Nu vad rostul a ma intoarce acolo sa ma apuc sa le platesc taxe si impozite umflatilor de politicieni, din banii pe care i-am muncit cu greu. Nici in vacanta nu am de gand sa merg, mi-e frica. ))) Greu a fost si pe vremea lui Ceasca, dar macar mai exista unitate intre oameni. Acum ....nimic. Pacat de tara aia! Succes Silvana in luarea celei mai bune hotarari ! mami fericita de KRISTIAN 04,01,2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...