Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Dupa 3 ani in Franta si o noua emigrare anul acesta, pot sa spun, chiar daca suna a cliseu, ca ''acasa e acolo unde te simti implinit, impacat cu tine si cu alegerile tale''. Noi am simtit ca ne sufocam in Romania, din multele motive citate pe aici - tigania, murdaria de pe strazi (la tot pasul se gaseste un individ care sa scuipe sau sa-si sufle flegmele pe strada - sau cineva care arunca nonsalant pachete intregi, pungi, mancare), indolenta functionarilor (da, si a vanzatoarei, pentru ca desi nu ne petrecem toata viata la cumparaturi, avem mai multe feluri de vanzatoare - la bilete, la metrou, la film, la orice ghiseu), si in general tristetea care se vede pe chipul majoritatii oamenilor pe strada. Bineinteles, sunt motive puerile, subiective, si nicidecum specifice Romaniei. In plus, am ales ca emexplu Bucurestiul, desi eu vin din Bucovina, si sunt convinsa ca exista multe diferente intre aspectele generale ale Vietii in functie de zonele unei tari. Asa cum nu-mi plac, insa, generalizarile, tot asa nu imi plac certurile pe teme care sunt profund personale - alaptatul, stilul de nastere si.. emigrarea sau reintoarcerea in tara. La o intrebare de genul ''oare e mai bine in tara X decat in tara Y'' trebuie luate in calcul o sumedenie de lucruri, de la costul litrului de lapte pana la rata la banca in cazul ipotecii pe casa. Dar tot ce va prima in alegerile oamenilor va fi feelingul, al 6-lea simt, intuitia, si nu ratiunea. Asa ca eu, personal, desi as putea tine o prelegere despre viata noastra 4 in Romania, tin sa le urez succes Silvanei si Lissei in orice alegere ar face, si le doresc sa le fie bine oriunde ar fi! [flo] Faut pas parler aux cons, ça les instruit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Ziki: Dupa 3 ani in Franta si o noua emigrare anul acesta, pot sa spun, chiar daca suna a cliseu, ca ''acasa e acolo unde te simti implinit, impacat cu tine si cu alegerile tale''. Noi am simtit ca ne sufocam in Romania, din multele motive citate pe aici - tigania, murdaria de pe strazi (la tot pasul se gaseste un individ care sa scuipe sau sa-si sufle flegmele pe strada - sau cineva care arunca nonsalant pachete intregi, pungi, mancare), indolenta functionarilor (da, si a vanzatoarei, pentru ca desi nu ne petrecem toata viata la cumparaturi, avem mai multe feluri de vanzatoare - la bilete, la metrou, la film, la orice ghiseu), si in general tristetea care se vede pe chipul majoritatii oamenilor pe strada.
Asa e Ziki. Mare dreptate ai. Asa am simtit si eu, poate de asta m-am si adaptat instantaneu, imi pare rau ca n-am putut face pasul asta chiar mai devreme. Romania pentru mine e o amintire urita si indepartata. DanaSonia, ai reusit sa pleci? Cum ti se pare? silvana75, voi cum sinteti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...