Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.79


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Miriluta,ma bucur mult ca esti bine si ca te-ai linistit![pup][flo]Stiu cum e sa astepti rezultate la analize cu sufletul la gura,of,of. Panseluta,la noi e jale cu locurile la Krippe.Fiu-miu a mers cu 1,5 ani dar l-am inscris de cind aveam 3 luni de sarcina,plus telefoane.Acum sunt f fericita ca am primit loc la gradinita dorita,hm,recunosc ca am avut si noroc ca directoarea ne e vecina si cred ca s-a zbatut pt noi pe argumentul distantei ca altfel cred ca trebuia sa-l duc la cea departe unde e si cresa lui. Apropo de baietelul tau:al meu e genul timid cu adultii dar cu copilasii nu are treaba deloc,stie exact ce vrea si cum vrea sa se joace,nu are vreo jena sa povesteasca cu toti,sa-si dea cu parerea,sa se bage in jocurile celor mai mari [:D],e foarte descurcaret total opus fetei...deci 2 firi total diferite [:)].La cresa e cuminte dar inca de cind l-am dus mi-au zis doamnele ca are stofa de lider,controleaza tot,participa peste tot,nu se da in spate de la ajutor(treaba la bucatarie,srins jucarii,toooot)si in special,le innebuneste cu vorbitul si povestitul.Stie deja toata gradinita unde plecam in concediu [:D] si am inceput sa ne ferim de anumite discutii cu el ca povesteste tooot [:D]. Si eu am dus hainute la containere pe care scrie ca merg la Crucea Rosie,am dus saci la biserica catolica (le duc ei la diverse actiuni),am trimis in Ro si tot mai am. De jucarii nu m.am atins decit de bebelusenii... Azi sunt bucuroasa ca fii-mea a primit rezultatele la Känguru de mate dupa 3 luni si ceva si are cel mai bun punctaj pe scoala la grupa ei (clasele 3-4)si un procent de-acolo e meritul meu [:D] ca doar cu mine s-a antrenat cu toate testele din anii anteriori.Defapt cel mai tare ma bucur ca a devenit mult mai sigura pe ea [bis]. Andreia,ma bucur ca Bianca e bine cu ochii.Nu stiu ce probleme ai avut tu cu ochii dar o miopie e cea mai mica problema,poate aparea la orice virsta chiar nemostenita si se poate corecta 100% cu succes si pe de alta parte,ochelarii sunt un accesoriu f sic in zilele noastre [:)]. Cum am zis,fiica.mea face diverse activitati extra-scoala si nu au incurcat-o niciodata ochelarii. Zi faina! Alina,mami de 2 copii minunati
Alina, tzie tzi- am pov pe pm alte fete stiu de ceva ani pb mele. Tot ce vreau sabspun este ca afirmatia ca o miopie e cea mai mica pb e complet falsa...si, sunt cazuri, cind nu se rezolva nici macar 50% ...din pcate. Iar transplant de retina nu se face:-( Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara si de la noi, Miriluta am intrat cu gandul la tine[flo] Ma bucur tare, tare, tare mult ca a iesit biopsia negativa[pup] Cred ca a fost cosmarul vietii tale de saptamana trecuta pana astazi! Doamne bine ca esti ok, asta este totul[pup][flo] Acum cativa ani am stat si eu in asteptare cu rezultatul analizei fratelui meu, pt plamani. Sincer, cred ca am pierdut 10 ani din viata din cauza stresului, gandurilor negre si scenariilor tampite[bang] Te inteleg perfect prin ce stari ai trecut[pup] Fetelor, eu hainele de la Angelo le dau prietenei mele pt nepotelul ei care este mai mic decat baiatul meu cu 2 ani. De cate ori trimit ceva acasa, bag la greu si pt ala mic imbracaminte si incaltaminte. Acum ,din ce mi-a mai ramas, voi trimite in Italia pt alta prietena buna care este gravi in 7 luni[olala] Si de la primii copii am dat tot la prietene, nu am vandut niciodata nimic. Alina tare mandra trebuie sa fi de fetita ta[olala][asia]Felicitari si bravo,bravo, bravo!!! [pup]fetele Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 http://www.dropshots.com/maraki6 mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Fii-mea a intrat la cresa la 2 ani si un pic, si e cea mai mare din grupa, cind a intrat ea erau toti copiii mai mici ca ea, aveau vreo 6 de 1 an si unul de 8 luni. A mea nu a suferit nici-un regres, dar educatoarele ii impart in grupe pe virsta si fac multe activitati cu ei.
Fiica-ta nu a cunoscut alta situatie, si poate de aia a fost mai simplu la ea.[:)] La mine a aparut fix regresul cunoscut din familiile cu 2 sau mai multi copii, mai ales la diferenta de varsta relativ mica, atunci cand apare bebelusul ... copilul mai mare se simte nebagat in seama, partial chiar si e, ca daca judecam la rece, bebelusul are mai multa nevoie de tine decat copilul mai mare. Mona a fost un an cea mai mica la cresa, pe vremea aia mai veneau si copiii de la Hort la cresa si o tot foloseau pe post de papusa [:D], ea bineinteles ca savura asta, si deodata, in anul urmator, s-a simtit "detronata" de 5 alti copii de un an, care, normal, aveau nevoie de mai multa atentie decat un copil "mare", de 2 ani. Plus ca atunci s-a separat de tot cresa de Hort, copiii de la Hort nu mai au de atunci practic niciun fel de contact cu cresa, au pus si un "gard" la intrarea in cresa, ca sa fie clar unde-i granita.[8D] Chipurile pentru siguranta copiilor din cresa, desi in tot primul an al Monei s-a trait foarte bine si fara gard. Ma rog ... Iar ceea ce am ingrosat mai sus din textul tau iar e ceva important, ceea ce la noi nu a avut loc. In anul al doilea de cresa abia am asteptat sa treaca anul, ca sa mearga la gradinita, tot asa cum acum numar zilele cat mai are de mers la gradinita, ca deja mi s-a acrit. Daca nu ar fi fost cu placere intre copii si i-as fi oferit zilnic program alternativ, s-ar fi lipsit cu mare drag de gradinita. Tocmai ii spuneam astazi unei alte mame, al carui fiu merge cu mare drag la gradinita, ca Mona sigur n-o sa-i duca dorul. Da, va duce dorul unui copil sau al altuia, cu care s-a imprietenit, dar nu-i va fi dor nici de gradinita, nici de educatoare. Foarte trist, daca ma gandesc ...
Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Despre locuri la crese sunt mai multe criterii. Prioritate au Geschwisterkinder, apoi cei de mame singure sau tati singuri, cei de Arbeitsuchend si pe urma de Arbeitnehmer.
Esti sigura de ordinea asta? Parca nu-mi vine sa cred ca cei care CAUTA de lucru au prioritate fata de cazurile in care lucreaza ambii parinti. Christa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am trimis raspunsul am vazut ca se mai scrisesera 3 pagini. [:I]
Citat:
citat din mesajul lui CT
Fiica-ta nu a cunoscut alta situatie, si poate de aia a fost mai simplu la ea.[:)] La mine a aparut fix regresul cunoscut din familiile cu 2 sau mai multi copii, mai ales la diferenta de varsta relativ mica, atunci cand apare bebelusul ...
Intre timp am citit si ca ai un bebelus de 2 luni[:D], acum cat timp are fetita "mare"? Chiar n-a regresat deloc dupa aparitia bebelusului? Ca tot ziceam ca de acolo e cunoscut "fenomenul".[:)] Christa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreia,iti raspund si aici sa nu creada fetele nu stiu ce desi cele care ma cunosc real stiu ca,pe bune,sunt o mamica panicoasa si panicata...nu stiu cum va par voua aici [:D]. Deci nu orice simpla miopie (cum are fata mea,sotul,socrul,cumnatii,etc) evolueaza cu probleme mari,cei mai multi poarta ochelari toata viata fara alte necazuri asa ca deocamdata nu am de ce sa ma ingrijorez...Stiu atit de multa lumea purtatoare de ochelari si fara alte probleme pe termen lung si foarte lung. Edit:daa,imi amintesc acum ca am mai vb de probleme cu ochii acum citiva ani dar eu am uitat,s-au strins atit de multe in ultimii ani incit am devenit uituca...au,sa nu-mi ziceti ca e din cauza virstei [:D]. Miriluta,cum e pantofii roz?[:D].Am si eu nite sandale ciclam,mi le-am cumparat anul trecut din Italia,sper sa mai tina vremea cu noi sa apuc sa le port... gata,noapte buna,fetele! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajvul lui Miriluta
Am primit rezultatul la biopsie: nu e cancer, e un fibroadenom. [pk] Va trebui sa ma duc la fiecare 6 luni la control insa asta e ok. In weekendul asta am fost de doua ori in iad si inapoi. Seriful a inceput sa planaga la telefon cand l-am sunat. Deja isi facuse rezervare sa vina in seara asta inapoi. Gata, ma duc sa sarbatoresc cu seful[:D] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
bravoo [pk] Sting lumina?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina Miriluta,cum e pantofii roz?[:D].Am si eu nite sandale ciclam,mi le-am cumparat anul trecut din Italia,sper sa mai tina vremea cu noi sa apuc sa le port... Alina,mami de 2 copii minunati
Ii duc inapoi! Am vazut azi o "Tussi" cu exact aceeasi pantofi....isr eu sunt orice mai putin Tussi[:D] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina [pup], eu am intervenit acum numai pt ca tu ai zis ca "o miopie e cea mai mica problema"...si zau ca nu-i asa in multe cazuri. Cine nu are miopie, chiar poate crede ca e o flare la ureche daca o capata.. In multe cazuri, e asa cum spui tu, in cazurile mai putin fericite, si, din pacate, astea chiar nu-s putzine, "miopia simpla" (caci, chiar asa se numeste), poate evolua in "miopie forte" (peste - 6 dioptrii). Un ochi miop forte este un ochi f alungit cu o retin subtiata, care poate duce la dezlipire de retina pt care, din pacate, nici macar in lumea civilizata nu exista inca leac (adica transplant). Ma bucur ca ai tai au numai o forma relativ usoara de miopie si sper din suflet sa ramina asa[pup] (si eventual mai schimbam parare pe PM - ca poate ai mai auzit/citit cite ceva ce m-ar putea interesa - ca sa nu monopolizam subiectul cu ceva ce pe fete nu le intereseaza[:)]). Miri, am si eu o pereche ff frumoasa de pantofi roz, de piele, dar, din pacate nu-i pot incalta, desi sunt super-comozi...sunt noi-noutzi...[bang][bang] Aviz amatoarelor[:)] (pot trimite poze...mas e 40)[:)] Cristoiu, nu stiu daca tu ai urmarit prin primavara...Tina la München si eu la Frankfurt am organizat niste actiuni de stringere de hainutze, jucarii, rechizite pt copilasii la care a pus Tina link. Au ajutat mai multe fete, trimitindu-ne fie pachete, fie bani (pt rechizite, dulciuri, transport), fie si una si alta. La Frankfurt intentionam spre septembrie, cind reincepe scoala in RO sa mai facem o stringere de lucruri, "fonduri". Daca vrei, potzi sa ni te alaturi sau sa trimitzi singura la acei copilasi. Daca ai nevoie de mai multe detalii, vb pe PM. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miriluta, ca tot ai amintit de hormoni, daca crezi in asa ceva sau doresti, poti faci tratament cu tinctura de cretisoara. Am citit ca este recomandat femeilor pe durata a trei luni, in fiecare an. Cretisoara este reglator hormonal si dizolva pana si nodulii mamari. Eu am luat cate 12 picaturi de tinctura de trei ori pe zi. http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Enza
Miriluta, ca tot ai amintit de hormoni, daca crezi in asa ceva sau doresti, poti faci tratament cu tinctura de cretisoara. Am citit ca este recomandat femeilor pe durata a trei luni, in fiecare an. Cretisoara este reglator hormonal si dizolva pana si nodulii mamari. Eu am luat cate 12 picaturi de tinctura de trei ori pe zi. http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562
Enza, mersi de informatie. Nu e vorba ca nu cred ....cred si in mormoloci cand e vorba de sanatate insa vad ca tinctura asta se face cu alcool...daca iau de 3 ori/zi, cum pisici mai conduc eu? Cica se iau 4 lingurite pe zi...asta inseamna vreo 20ml conform lui Dr. Google. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...