Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste(795) Felicitari dreambaby !!!


Recommended Posts

Neatza fetele! Multumesc pentru gandurile voastre bune, astazi sunt si mai trista, m-au sunat de la clinica sa ma intrebe daca mi-a venit mestruatia sau daca am facut beta hcg (frumos din partea lor chiar nu m-am asteptat) si mi-au zis ca nu s-a intrunit comisia ca au sunat si ei la minister de li s-au acrit, sper ca in curand sa aflu si eu ceva. ma enerveaza ca nu stiu ce am de facut pe mai departe, cum sa imi planific si eu banii, daca mai plec in concediu etc. Kmy sa nu fie de la regim [flo] chiar daca este sarcina nu are cum sa fie pozitiv testul, asa ca mai asteapta putintel. [copil][copil][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor, kmy nu stiu ce sa zic, dar vreau sa te intreb daca ai slabit mult? ca daca e asa steriletul se misca de la locul lui si da este posibil sa ramai, insa e o mare aventura iti dai seama ca steriletul sta pe trompa, iar acolo se face fecundarea si apoi drumul este fff greu, dar daca se implanteaza in uter eu zic ca ar trebui sa fie ok , adik o sarcina viabila....nu am multe cunostinte apropo de sterilet insa am unele persoane care au patit numai prostii de la steriletele alea de metal, nu alea hormonale......nu comentez dar cred ca alte metode sunt mai ok, steriletul poate afecta trompele si te poate predispune la o sarcina extrauterina...ai grija sa nu iei decizii pripite si ne rugam sa fie bine[pup] va puuup pe toate[pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am slabit 6 kg in 2 sapt, si intr-o sapt am pus inapoi 1.5kg( a venit sotul acasa si am dat iama in frigider[:D]) tocmai ca vroiam sa reiau dieta de astazi inca 2 sapt[bang] kmy, [mamica] de [copil] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011 [url="https://picasaweb.google.com/105676998455573329186/BobocelulMamei?authkey=Gv1sRgCPac46iWi_OSYQ#"][foto]bobocelul mamei[/url][url="https://picasaweb.google.com/105676998455573329186/FeteleMeleDeSufletLuciaElenaCristinaANDVirginiaBigSis?authkey=Gv1sRgCJzkyc2psq6F7AE#"][foto]fetele mele de suflet[/url] Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Saptamana trecuta am facut operatia de laparoscopie si acum sunt deja la munca. Totul a decurs relativ ok (exceptand emotiile mele foarte mari). Rezultatul laparoscopiei exploratorii (de diagnostic) a fost ok, trompe permeabile (verificate cu sol.in timpul laparoscopiei), ovare bune, uter normal, doctorul mi-a zis ca a gasit doar cateva firicele de endometrioza pe ovarul stang si un pic pe trompa (vb lui: foarte vagi) dar care nu puneau problema in infertilitatea mea. Oricum a curatat si acele firicele de endometrioza. Diagnosticul lui a fost "esti sanatoasa" si mi-a zis ca ne intoarcem inapoi la infertilitate inexplicabila (absolut toate analizele si ale mele si ale sotului si inclusiv laparoscopia au fost foarte bune). Sfatul lui a fost sa trec direct la FIV. Nu inteleg daca suntem sanatosi de ce nu imi da dr sanse de sarcina pe cale naturala? Sunt dezamagita total, mi-as fi dorit sa gaseasca ceva laparoscopic care sa se trateze si apoi sa am sanse de sarcina pe cale naturala, nu asa. Care dintre voi imi poate da niste sfaturi, daca sa mai incerc pe cale naturala, cine a trecut prin aceeasi situatie, ce a facut mai departe? Voi ce credeti am sanse mari de sarcina pe cale naturala dupa aceatsa laparoscopie? Cine a ramas insarcinata dupa laparoscopie? Doamne cate intrebari fara raspuns am si cata dezamagire pot simti...... Va rog din suflet fetelor sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Va pup pe toate si va doresc multe teste cu 2 liniute P.S.Cine doreste mai multe informatii despre laparoscopie poate sa-mi scrie PM sau mail pe diarnyina_s@yahoo.com in asteptarea unei minuni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Am asa o lene de nu e adevarat. Dar m-am mobilizat sa va citesc[:D] Miha_23, asta e, n-am ce face. Am mai iesit putin din butoi. Scot capul, asa...apatic. Am terminat CM-ul si pe luna asta dar nu mai monitorizez nimic pentru ca m-am suparat pe viata. O sa fac prostioare cu sotul meu cand mi se nazare fara sa ma mai gandesc ca poate acum se nimereste. Colac peste pupaza mi-am uitat si pastilele de tiroida la tara asa ca am intrerupt tratamentul caci nu am de unde sa-mi iau altele, nu se gasesc in Romania[bang][bang]. In fine, numai tampenii fac. Tu a cata zi DPO esti azi? Ne dai o veste buna? Hai, macar tu...[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draguta, am facut profilul hormonal care este ok (lh, fsh, prolactina, estradiol, progesteron, etc), am facut monitorizarea ovulatiei aprox 4 luni din care 3 luni cu tratament de stimulare ovariana si contact sexual dirijat, nu am obtinut nici o sarcina, din contra primele 2 luni de stimulare am raspuns foarte bine la tratament aveam cate 3 fuliculi mari si grasi, iar a 3 luna mi-au marit doza de ovamit si am facut hiperstimulare ovaiana, din care au rezultat 3 chisturi care s-au absorbit in timp. Am continuat cu monitorizarea ovulatiei doar prin teste de ovulatie. Am facut 2 histero (HSG) la diferenta de 3 ani cu iagnostic o trompa permeabila complet si a doua slab permeabila...restul erau ok, Am facut testul AMH (rezerva ovariana care mi-a iesit in limite) deci ok,. Sotul a facut spermograma si spermocultura si are diagnostic de normospermie si spermocultura sterila, nu am chiosturi, nu am avut fbroame, am trompe permeabile (in urma laparoscopiei asa mi-au zis ca au iesit mai bine decat la HSG)....deci ce ar trebui sa mai fac? Ca eu nu mai inteleg nimik.....Plus ca eu nici nu-mi permit un FIV (as face un efoart doar pt FIV decontat de stat). Dupa laparo dr mi-a zis ca sunt sanatoasa, ca nu mi-au gasit nimik in timpul operatiei, si ca daca timp de 7 ani nu am obtinut nici o sarcina cu aceasta "sanatate" e clar ca trebuie sa fac direct FIV. Sunt dezamagita total....nu stiu ce sa mai fac.... Voua fetelor va doresc numai teste cu 2 liniute, si ma rog la DD sa infaptuiasca si cu mine o minune. App eu am avut op sarcina in urma cu 14 ani cu actualul sot, dar am facut avort la cerere [q] Va pup pe toate in asteptarea unei minuni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti detalia putin ce inseamna normospermie pe spermograma sotului? Unde a facut aceasta analiza si ce valori are. Si sotul meu avea la ultima spermograma normospermie dar din 141 milioane spermatozoizi numai 8,5 milioane valabili si asta inseamna putin pentru ca o buna parte mor din cauza aciditatii din vagin si inca o parte mor pentru ca sunt ucisi de globulele albe in uter. Doar putini ajung in trompe (daca ajung) de aceea e indicat inainte de FIV sa incerci o inseminare. Mucusul cervical e ok? Poate nu e suficient si atunci nu ajung spermatozoizii in uter. Incearca sa cumper Preseed.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...