Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste(795) Felicitari dreambaby !!!


Recommended Posts

Neata!

Em de ex eu stiu un caz de infertlitate inexplicabila cu happy end.

Ei impreuna de la 20 ani,rezidenti in Spania care dupa 10 inseminari nu au reusit nimic,ambii sanatosi si care acum se bucura de micutul lor baietel rezultat din primul FIV facut la 40ani. Pur si simplu nu s-a prins altfel in 20ani[:D] A fost si mana celui de sus,zic eu.

 

Draguta imi pare rau de Z1,ma simt binisor multumesc de intrebare[:D]

Miky deci nu faci luna asta FIV-ul?Am inteles bine?

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

neatza fetelor!!!

inca o zi de stres!! nici azi nici o urma de CM, si clar, este prea devreme atat pt testul de sange cat si pt cel de sarcina!!![bang][bang][bang]

am vb si cu dr si a ramas sa ne vedem luni!!![bang][bang][bang]

am inceput sa ma doara sanii( si nu am experimentat senzatia asta de f mult timp) dar in orice caz nu este relevant , si cu toate astea albesc incet si sigur!!!![bang][bang][bang]

 

kmy, [mamica]id="red">id="Verdana"> de [copil] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011id="Verdana">id="blue">

[foto]bobocelul mamei[foto]fetele mele de suflet

Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

Emilia, spermograma are urmatoarele valori:

volum: 3.5 ml; lichefiere 30 min, opalescent, vascozitate normala, ph 7.6, concentratie (nr.spermatozoizi)= 39 mil/ml, adica 137 mil pe toata cantitatea, din care cei de calitate A (rapid progresivi) sunt 15% aic 6 mil/ml, calit B (lent progresivi) 20% adica 8 mil/ml, calit C (neprogresivi) 20% adica 8 mil/ml, calit D (imobili) 45% adica 17 mil/ml. Aglutinare absenta, celule rotunde 1 mil/ml, morfologie normala 30% adica 12 mil/ml. Masurile sunt facute pe mililitru. Analiza este facuta la Biosdiagnostics. La comentarii e trecut normospermie, iar toate valorile sunt in parametrii valorilor normale trecute de laborator.

Dr mea a zis ca spermograma este foarte buna. Cat despre mucusul cervical nu stiu aca e ok, in perioada ovulatiei am secretie abundenta cu aspect de albus de ou, si imediat dupa ce ovulez dispare secretia. Mentionez ca eu simt cand ovulez, am dureri de ovare ori pe stanga ori pe dreapta, cateva ore in ziua respectiva, uneori suportabile, alteori cu stare de voma si mobilitate cam lenta (nu pot sa merg calumea din cauza durerii).

MeAlex acum 2 ani am mers la Dr. Hodovanu de la Giulesti, cu ea am facut al doilea HSG, profilul hormonal, stimulare ovariana timp de 3 luni, monitorizarea ovulatiei ecografic, tot cu ea am facut si hipestimularea (mi-a marit doza de Ovamit de la 1/2 pastiluta pe zi la 1 pastiluta pe zi si a rezultata hiperstim). Apoi m-am oprit.

Am reluat analizele in martie anul acesta la Clinica Gynera, sub indrumarea Dr Laura Dracea, mi se pare o doctorita foarte buna.

Am uitat sa mentionez ca am facut si secretiile si papanicolau, la secretie mi-a iesit pozitiv Ureaplasma pt care am facut tratament acum 2 saptamani, dar mi-a zis ca ureaplasma nu are legatura cu infertilitatea ci doar cu tinerea unei sarcini (posibil risc de avort sau oprire din evolutie).

MeAlex imi poti enumera analizele de trombofilie? Dar aceste analize nu da raspunsul de ce nu poti tine o sarcina si nu de ce nu poti concepe? Nu stiu nimik de aceste analize. Anticorpi antispermatici mi-a zis DR Dracea ca nu e nevoie sa-l faca sotul pentru ca spermograma este ok, si aceatsa analiza se doar doar la spermograme alterate. Eu oare necesita sa-l fac (am inteles ca la mine se face in sange)?

A folosit cineva Pressed si a dat rezultate? A fost recomandat de medici?

Miky fugi la mare ca iti vor creste sansele de concepere, te relaxezi si nu mai esti stresata, vei fi odihnita, soarele face bine, apa de mare face bine la organele genitale...ai foarte mari avantaje. Iti tin pumnii pentru atunci

Va pup pe toate

 

 

in asteptarea unei minuni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, scuze dar am gasit acum la inceputul capitolului care sunt analizele imunologice:

CMV IgM SI IgG, nu l-am facut

TOXOPLASMA IgM si IgG, mi-au iesit anticorpi pe IgG, IgM negativ si sunt ok.

RUBELLA IgG si IgM, mi-au iesit anticorpi pe IgG si e ok analiza, IgM negativ

HERPES1 SI 2 IgG si IgM = TORCH - nu le-am fact

LYSTERIA, - nu am facut-o

Ag HBe, Ag HBs, V.D.R.L., HIV, - le-am facut si sunt rezultate ok (negative)

CHLAMIDIA TRACHOMATIS (nu se manifesta dar produce infertilitate ffff important de investigat), - le-am facut din secretie si sunt negative

ureoplasma , microplasma - doar ureaplasma pozitiv, tratament cu azitrox 3 zile acum 2 saptamani. Trebuie sa repet secretia sa vad daca mi-a disparut ureaplasma?

 

in asteptarea unei minuni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diarnyina bine ai venit si sedere cat mai scurta, dr Laura Dracea este foarte buna am auzit multe lucruri bune despre ea, mergi pe mana ei de acum incolo, cu infertilitatea neexplicabila nici eu nu stiu ce sa zic si mie mi s-a mai spus, ideea este ca totusi este ceva acolo care nu ne lasa sa ramanem insarcinate.

 

Dana nu fac luna asta fiv-ul, deocamdata nu s-a intrunit comisia pentru aprobarea dosarelor si nu stiu cand va fi, o sa va tin la curent.

 

Prin urmare plec linistita la mare, multumesc fetele mele dragi!

 

[copil][copil][copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diarnyina_s, practic dupa toate calculele sotul tau are cam 42 mil spermatozoizi buni (in total) deci problema nu e la el. Trebuie sa faci tu mai multe analize.

Sotul meu are numai vreo 8 milioane buni din 141 milioane. Moblilitate A 54%, mobilitate B 4% deci aici suntem ok dar durerea e la morfologie: Morfologie normala 6%, anomalii ale capului 86%.

Vineri mai face una sa vedem dupa atatea vitamine ce s-a schimbat.

 


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">

 

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimotoid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...