Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste(795) Felicitari dreambaby !!!


Recommended Posts

Buna iubitelor.

Stiu ca nu am mai intrat la voi de vreo saptamana dar am fost atat de ocupata si inca sunt, ma pregatesc de plecat in concediu vineri si acum am foarte multe treburi de rezolvat.

Cat despre mine sunt in ziua 12 lucram intens in fiecare zi, odata nu mai mult si speram sa fie bine. Am fost la doctorita aia homeopata si m-a cam demoralizat dar m-am ridicat repede cu ajutorul sotului, care este un scump si ne iubim mai mult pe zi ce trece, dorinta asta de a avea copii ne-a apropiat mult mai mult si nu ne mai intereseaza de nimeni, incercam sa dam la spate problemele care le auzim la altii si noi sa ne simtim bine, asa ca prevad ca o sa fie cel mai frumos concediu.

Doctorita homeopata a zis ca ea daca ar fi in locul meu cu problemele de trombofilie nu ar face un copil pentru ca el ar pleca in viata din start cu un dezavantaj, acela de a mosteni boala si ca daca eu tot o sa fac stimulare, o sa iau duphaston si o sa tot fac tratamente o sa ajung in cativa ani sa am probleme mari cu tensiunea, si ea nu vede o sarcina dusa la termen cu trombofilie asa ca mie mi-a intrat pe o ureche mi-a iesit pe cealalta si acum merg mai departe, luna asta nu merg la nici un medic.

Eu acum iau in plus coenzima Q10 in ulei de catina, uleiul de catina, ceaiul de napraznic si omega 3 din somon, iar sotului ii dau gemoderivat din amenti de salcie, am citit si pe net si mi-a zis si naturista ca e cel mai bun tratament pentru a mai imbunatati o spermograma.

Miky imi pare rau ca nu a fost sa fie luna asta, eu zic ca tu sa te pregatesti incontinuare de FIv dar sa mergi si la mare cu gandul ca nu se intampla nimic ca oricum o sa faci FIV si poate o sa ai o surpriza asa cum au avut si alte fete. Concediu placut.

Bun venit noilor aspirante si am vazut ca avem si un aspirant printre noi, multa bafta sa fie cu roade FIV.

Kmy eu zic ca nu prea are cum sa fii insarcinata, asta e o reactie a organismului la cura de slabire, asa am patit si eu cand am slabit mult acu 2 ani.

Va pup si nu stiu daca mai pot intra pana vin din concediu.

[pup][pup][pup][pup]

 

 

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

 

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)

O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miha concediu placut si relax total, am o cunostinta care in timpul sarcinii pe la 13 saptamani s-a activat trombofilia sau atunici a descoperit-o si a dus pana la termen sarcina si are o fetita sanatoasa asa ca nu iti face griji. [pup]

 

[copil][copil][copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia, imi pare rau pentru rezultatele de la HSG. Acum ai o directie si nu mai faci stimulari, care erau cam degeaba avand in vedere trompele tale.

Sa fie intr-un ceas bun cu laparoscopia.

Eu am facut un HSG acum 2 ani si mi-a iesit o trompa partial infundata. Am ales la vremea respectiva sa fac instilatii (2 la numar), si nu stiu daca a fost decizia cea mai buna. Instilatiile au fost foarte dureroase, am luat si un microb din spital. Nu stiu daca m-au ajutat, oricum nu cred ca as vrea sa mai fac vreodata. La un an jumatate am facut o histerosonografie, la care am iesit cu ambele trompe permeabile, dar nu stiu daca si functionale.

Va doresc o zi buna tuturor!

 

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot

1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)

Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi, Acid folic, Euthyrox id="teal">id="size1">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet merci pentru urari si tie la fel.

Emilia cand stai si te gandesti ca de fapt doar de un singur spermatozoid ai nevoie pentru a obtine o sarcina......e strigator la cer.... Poate de data asta spermograma sotului tau va fi imbunatatita in urma vitaminelor, stiu o gramada de cazuri care care au avut efect tratamentele cu vitamine. Sper din tot sufletul sa ti se intample minunea de a avea un bebe. Poate laparoscopia va fi cu noroc la tine. Cat despre mine nu stiu ce analize sa mai fac......marea majoritate a celor imunologice le-am facut si sunt ok...ce analize ar mai fi de facut?

Miky iti doresc multa bafta in acceptarea dosarului pt fiv, dar pana atunci nu te da batuta, incearca de fiecare data, cine stie poate DD te va ajuta. Dr Dracea mi-a dat prima diagnosticul de inexplicabil, si mi-a zis de fiv....am sa merg la dansa sapt viitoare pe 22 cu rezultatul de la laparoscopie si sa vad daca mai imi da ceva de facut sau tot de fiv imi va zice...

Mihaelafalt mult succes iti doresc si sedere cat mai scurta

 

in asteptarea unei minuni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, din ce-mi spune-ti, Preseedul ar ajuta deci daca tot il am ma gandesc sa-l folosesc.

 

Acum sa nu radeti de mine dar cum sa-l folosesc efectiv, fetele care au avut rezultate bune cu el cum l-au folosit oare?: sa-l fac pe al meu pe cuc, sa imi introduc mie o cantitate (cat?), sa imi aplic doar pe exterior ? ... in ce moment al actului maret?

 

http://www.fertilityfriend.com/home/3c41ee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Va citesc de multa vreme dar am ezitat sa scriu pt ca fac o mica psihoza de fiecare data cand ne dorim bb.

La prima sarcina devenisem obsedata am cheltuit milinoane pe teste, ajunsesem sa fac in fiecare zi minim 3 doar doar se pozitiveaza ceva si cand in final a fost sa fie am pierdut sarcina. Norocul meu ca nu mi-a placut primul dr l-am schimbat si am ajuns la o dr care mi-a descoperit trombofilia cu mutatiile MTHR C677T hetero si PAI 4g/5g homozigot. Dupa cateva luni am reusit sa raman din nou insarcinata am scapat si de stresul primul trimestru doar cu astepenter, dar cand credeam ca totul e bine... surpriza s-au rupt membranele si am nascut la 33 de saptamani. Noi am fost norocosi ca bb a fost puternica si a trecut peste etapa critica fara probleme iar acum avem 2 ani si crestem vazand cu ochii. Daca m-ar fi intrebat atunci cineva daca mai fac bb ziceam nu. Dar acum dupa 2 ani iar imi achizitionez toate testele posibile de sarcina si astept cea de-a doua liniuta miraculoasa.

 

Mami de fetita frumusica foc!

Nadia 29.04.2010

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare la voi. Dupa prima sarcina mi s-a declansat tiroida autoimuna Hashimoto sau cel putin asa mi-a zis o endocrinoloaga. E vreo problema legata de infertilitate sau in sarcina daca ATPO sunt mariti in cazul in care TSH a ramas nemodificat. Alte analiza legate de tiroida nu au iesit proaste doar acei anticorpi. Parca erau 100 si ceva valoarea lor. Mai imi zicea cineva ca se pot modifica ATPO de la stres? Mie in perioada cand mi s-au marit anticorpii mi s-a declansat o alergie groaznica care in momentul in care m-am calmat a si trecut de la sine. Oricum numai cu tiroida mai imi lipseau probleme ca in rest am avut si eu destule si cand ne straduiam sa concepem bb si in sarcina idem.

Oricum, uitasem sa va povestec in momentul in care am renuntat la stres si ne-am detasat de bb si nu am mai cumparat teste de sarcina am ramas gravi, fara prea mari eforturi. Inainte cand era totul calculat si planificat si nu mai stiam ce sa facem nu a fost sa fie. Eu reusesc sa ma detasez numai fortat adica daca chiar apare ceva si sunt silita in rest numai acolo ma gandesc si planific si fac o tona de calcule ca la sfarsit sa ajung pe wc toata plansa cu batul magic pe care apare doar o liniuta.

 

Mami de fetita frumusica foc!

Nadia 29.04.2010

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flori oarecum te inteleg ca si eu sunt omul statisticilor si controlului exagerat al tuturor factorilor. Legat de intrebarea ta cu Hashimoto pot sa-ti spun doar ca studiind multe grafice pe FF am vazut ca erau multe care declarau boala asta si aveau grafice soldate cu bebe. Sa ai noroc sa iasa cat mai repede liniutele!

 

http://www.fertilityfriend.com/home/3c41ee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui betty200
Bun, din ce-mi spuneti, Preseedul ar ajuta deci daca tot il am ma gandesc sa-l folosesc. Acum sa nu radeti de mine dar cum sa-l folosesc efectiv, fetele care au avut rezultate bune cu el cum l-au folosit oare?: sa-l fac pe al meu pe cuc, sa imi introduc mie o cantitate (cat?), sa imi aplic doar pe exterior ? ... in ce moment al actului maret?http://www.fertilityfriend.com/home/3c41ee
align="right" id="quote2">Inainte de contact iti aplici tie in interior cam cat doua-trei boabe de mazare cu varful degetului aratator. Eu zic ca ar fi suficient. Unele fete parca primisera aplicator si cantitatea recomandata era mai generoasa dar nici baltoaca sa nu facem, zic [:D](greselile de ortografie se pot repara editand postarea)flory_blanca, Anti TPO scade cu Seleniu, din cate am citit eu pe net.Daca TSH e sub 2,5 atunci n-ar fi o problema.diarnyina_s, mimi [pup] multumesc si sper sa fie bine dupa laparo.Mihaelafalt, zi-mi si mie te rog ce firma produce gemoderivat din amenti de salcie, de unde il cumperi si cam ce pret are.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimotoid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...