Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspirante optimiste(795) Felicitari dreambaby !!!


Recommended Posts

Am uitat, am o intrebare pentru fetele cu trombofilie/mutatii. Mi-am facut analiza numita Timp de protrombina QUICK si rezultatele sunt: Procente de protrombina 96% (referinta 70-120) INR 1,02 - am citit pe net ca la omul sanatos INR este 1 deci nu-s departe (la referinta scria Intervalul terapeutic al INR in cursul tratamentului cu anticoagulante orale (conform Ghid ACCP 2008): - INR=2.0-3.0 (2.5): pentru majoritatea situatiilor clinice - INR=2.5-3.5 (3.0): valve cardiace mecanice, episoade tromboembolice repetate la pacienti aflati sub tratament anticoagulant cu INR = 2.0-3.0. - INR=3.0-4.0 (3.5): infarct miocardic, pacienti cu tromboza remisa de proteza valvulara mecanica aortica. - INR=3.5-4.5 (4.0): pacienti cu tromboza remisa de proteza valvulara mecanica mitrala. - INR=1.5-1.9: pacienti cu un prim episod neprovocat de tromboza venoasa profunda sau embolism pulmonar, dupa primele 3 luni de tratament, in cazul in care nu este posibila testarea INR la interval de 4 saptamâni pentru monitorizarea tratamentului; preventia primara a infarctului miocardic la pacienti cu risc crescut) Timp 13 secunde Timp de tromboplastina partial activat cu caolin - PTT 33,6 secunde (referinta <40 secunde). Practic analizele sunt bune. Intrebarea mea este daca asta exclude trombofilia si suspiciunile de mutatii sau tot ar fi necesar sa fac acele analize?
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

emilia analizele tale NU EXCLUD prezenta unor mutatii de trombofilie. Hemoleucograma buna denota faptul ca in prezent esti sanatoasa. Si eu am aceste analize OK.... dar uita-te la semnatura. Mutatiile pot sa nu iti afecteze organismul in conditii normale, in schimb la aparitia unei sarcini pot genera evenimente trombotice, Faptul ca femeie cu trombofilie nu ramane insarcinata, sau pierde sarcina este de fapt un mecanism de aparare al organismului impotriva riscurilor crescute de AVC, embolie pulmonara, infarct miocardic, riscuri care cresc exponential in sarcina. In concluzie, daca prezinti infertilitate inexplicabila fa analizele genetice de trombofilie. dreambaby felicitari si calatorie usoara la odisee. MTHFR A1298C genotip heterozigot PAI-1 4G/4G homozigot 3 IA ratate, 1 FIV ratat o sarcina pierduta la 8s in 2006, infertilitate inexplicabila
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

emilia ti-am vazut semnatura... multe femei cu PCOS prezinta mutatiii pe gena PAI. Mutatia pe aceasta gena intervine in mecanismul de implantare a embrionului, practic nu lasa sarcina sa se fixeze pe uter. De asemenea duce la avorturi recurente de sarcina in primul trimestru. Vestea buna este ca mutantele reactioneaza foarte bine la tratamentul dat de hematolog. daca mai vrei sa sti ceva da-mi PM. MTHFR A1298C genotip heterozigot PAI-1 4G/4G homozigot 3 IA ratate, 1 FIV ratat o sarcina pierduta la 8s in 2006, infertilitate inexplicabila
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup fetelor,am intrat putin sa va salut. N-am mai vazut nici o liniuta dubla pe aici :((( Sa va spun ce am mai facut eu de cand n-am mai intrat.Ca multe s-au intamplat. Pana sa plec in vacanta am avut probleme cu o masea(cazuse a3a plomba,ma durea putin).In ziua plecari in Spania(marti) am fost la dentist.Maseaua era cam paradita,fisurata pe lungime,cadea mereu plomba.ar fii tb scoasa.Si eu viteaza ii zic dentistului:"Ce facem domnu dr?O plombam asa la nesfarsit?Mai bine o scoatem!" eu stiind k n-am voie anestezie k face rau la bebe,am zis k rezist la durere,sa incerce.Mi-a scos doar jumate din ea.Inca din avion ma ia durerea de masea(bine k bebe a stat cuminte).Zis trece,iau ceva paracetamol si gata.Prima zi de vacanta un cosmar.Imi venea sa ma urc pe pereti.Pana la urma hotaram eu si cei cu care am plecat s-o scot.Sun dr gieco si-i spun,imi zice k am voie anestezie(sa fie doar cu xilina).Cautam cabinet,face anestezia,nu mai simteam nimic,era bine,scoate maseaua,platim 100euro si gata.Imi da sa iau antibiotic caci incepusem sa fac infectie,sun iar dr zice k pot lua amoxicilina si scap si eu de durere. A2a zi mergem in sfarsit la plaja,era innorat cand am ajuns.Zic nu e soare,deci nu ma bronzez prea tare si ma dau ca fraiera cu ulei de plaja(ala nu are protectie),iese soarele,nu simt k ma prajesc,cand ajungem la ap,ma ia o usturime de piele......nu mi-a trecut nici acum. Cam astea au fost peripetiile mele pana azi. Mai avem 3zile de vacanta si aoi la treaba. Va doresc sa aveti toate teste pozitive!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Em imi pare rau ca nu scapi de interventie dar cred ca va fi ok dupa. De obicei se ramane repede dupa laparo[olala] Ai zabovit ceva pe la spital ieri,bine ca nu ai simtit dureri mari. Dreambaby felicitari,sa lasi reteta de reusita fetelor! Va pup[pup] de molipsire ca tre sa imi pun neuronul la lucru, am examen in curand[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...