Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspirante optimiste(795) Felicitari dreambaby !!!


Recommended Posts

Emilia, sustin ce ti-a spus Deeva. Si la mine analizele astea sunt bune, dar am mutatii cu risc de trombofilie. La un moment, in una din sarcini, am avut INR prost, dar in rest, e OK. Ana, e bine ca nu ai lasat problemele sa iti strice vacanta[:)]. Bine ai revenit! Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui deeva73
emilia ti-am vazut semnatura... multe femei cu PCOS prezinta mutatiii pe gena PAI. Mutatia pe aceasta gena intervine in mecanismul de implantare a embrionului, practic nu lasa sarcina sa se fixeze pe uter. De asemenea duce la avorturi recurente de sarcina in primul trimestru. Vestea buna este ca mutantele reactioneaza foarte bine la tratamentul dat de hematolog. daca mai vrei sa sti ceva da-mi PM. MTHFR A1298C genotip heterozigot PAI-1 4G/4G homozigot 3 IA ratate, 1 FIV ratat o sarcina pierduta la 8s in 2006, infertilitate inexplicabila
Deeva, multumesc pentru raspuns. Ai PM [:D] de la mine deja. Ce analiza ar fi relevant de facut prima data: Gena inhibitorului activatorilor plasminogenului PAI (polimorfism 675 4G/5G)-risc trombofilie = 290 ron la Synevo sau Inhibitorul activatorului plasminogenului PAI-Antigen = 150 ron (tot la Synevo) ? Dana, de fapt n-am stat prea mult la spital, dar am dormit cand am ajuns acasa. Am stat la spital de la 12:00 pana pe la 16:00. Fetelor [pup] multumesc si sper sa aveti dreptate, sa se rezolve toate dupa laparo, sa ma vad [gravired] si sa va vad si pe voi la fel. Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc din suflet [pup]. Am vorbit cu dr, mi-a spus ca e prea devreme pt eco. Eu tot insistam sa merg sa fac una. Din pacate, azi e sambata si la clinica nu lucreaza nimeni sambata. Mi-a zis ca ma asteapta saptamana viitoare pe la el. Din pacate, luni plec din Bucuresti in concediu la Baile Felix. Mi-a explicat ce trebuie sa fac pana ne vedem si cel mai important sa nu fiu stresata ca va fi totul bine. Reteta speciala nu pot sa zic ca am avut. Luna trecuta am prestat imediat cum a trecut CM o data la 2 zile, cu regularitate. Dar imediat dupa perioada fertila am plecat eu din Bucuresti cateva zile, sotul a ramas acasa cu zugravii. Dar imediat ce am venit de mi-a fost rau de tot, nu puteam sa mananc nimic, vomitam si dormeam incontinuu. Dar am zis ca e oboseala acumulata. Dar dupa fiecare act sexual stateam cu picioarele in sus aproximativ 20-30 min. Deocamdata raman tot la voi, nu ma inscriu la Odisee pana nu fac si eco. Nu de alta, dar sa va trag si pe voi dupa mine. [pup] si o zi excelenta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dreambaby felicitari,asa mai merge[pk]~ emilia ,si mie imi iesise toate analizele bune,si totusi amfacut si mutattile si surpriza ambele pai homozigote si MThFR c677 homozigot,asa ca desii sunt scumpe rcomandarea mea sincera e FALE si dute si la laparo eu am fact laparo in feb 2010 si aprilie 2010 eram gravi. [mamica] implinita de[bebic] Rafael-Ioan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Altesa, sa vad cum fac rost de bani, dar numai dupa laparo o sa pot, asta e sigur. Ce tratament ai luat pentru mutatii inainte si in timpul sarcinii? Eu iau acum pentru PCOS urmatoarele: Aspenter 1/zi, Acid folic 1/zi, Vit C+Zinc si Seleniu cate 1 la 2-3 zile, si Metformin 1/zi intre testul de sarcina negativ si urmatoarea ovulatie adica cam jumatate de luna.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, eu am probleme cu tiroida si iau Euthyrox 25. Luna trecuta mi-a iesit o valoarea excelenta si endocrinologul mi-a dat liber sa fac bebe. Dar eu deja ma apucasem de asta [:D]. Si mi-am facut toate analizele Torch plus inca un teanc de analize de sange. Dar altceva nu pentru ca mi-a spus obstetricianul ca e prea devreme si ca ma va pune sa le fac daca nu raman gravi 1 an. Va [pup] pe toate de molipsire!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, iti doresc sanatate si concediu placut! Sper ca nu o sa te superi daca o sa te cert putin! Fiind o sarcina pretioasa(toate sunt, dar e numita asa pentru ca e mai greu obtinuta), cred ca ar trebui sa fii putin mai constienta de ea si mai precauta. Legat de masea,cel mai bine o plombai, ulterior sarcinii trebuia sa iei decizia scoaterii ei(desi e o solutie foarte incomoda pentru ca ai nevoie de implant dupa,dar..), in niciun caz nu trebuia sa iei decizia scoaterii pentru ca aproape intotdeauna se creeaza loc de infectie si se administreaza antibiotic! Chiar daca unele sunt recomandate sau tolerate in sarcina , e bine sa iei doar in cazuri extreme,gen infectie urinara sau altele care ar putea da cu adevarat complicatii lui bebicu!Expunerea la soare e cam interzisa in sarcina(bine, sunt unele care au vreo 5 purandei pe acasa, poate stau non-stop la plaja si n-au nimic, dar stii cum e viata....), zborul cu avionul iar e o problema, dar asta a fost decizia voastra! Te rog sa nu te superi, doar ca e bine sa fii putin mai precauta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dream felicitari pt bebic. Emilia ce detaliat a fost HSG-ul tau. Eu revin la parerea ca doc meu nu cred ca a stiut sa-l faca asa ca nu prea am incredere in parerea lui. De aceea l-am si schimbat. Luna viitoare ai mari sanse de bebe asa ca-ti tin pumnii. Velvet si tu ai probleme de trombofilie? Imi doresc sa fiu mamica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...