Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minunatele Scorpiute (44)


Recommended Posts

Am inteles,Adriana! Esme....cum ai povestit de Maramures....mi-ai trezit amintirile excursiei din Iunie!Frumos! Cuscrissima...pai asta e cu pretentiile...ai sa vezi tu cand o sa intri in epoca Barbie si culoarea roz chiar si la chilotzele... Iaca am terminat de povestarit...despre excursia de august... http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54106&whichpage=6#replies Aici e prima parte,povestita in 28 august si aici e partea a doua,povestita azi,29 august: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54106&whichpage=7 Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dupa asa povesti... parca alt chef am de plecare![:D]! S-au adunat la bagaje, parca ne-am muta, si cele mai multe sunt ale matzei, ca deh, carut, scaunel, haine, papa... Va pup, sa ne revedem saptamana aviatoare, si fara sa va povestesc peripetii! Esme... ma tot gandeam sa iti zic, de ce nu iti faci tu un blog culinar si de calatorii? Si pe unde mergi sa faci poze si sa pui, macar cand 'om ajunge pe acolo sa ne stim![:D] Cuscro, si matale aceeasi idee, alt blog, de ala separat, cu poze inserate... chestii... Ma cheama datoriile, acum i-a apucat foamea de la pitica la cel mai batran![alcool] Seara buna, Elena
[url="http://www.helpsonia.com/"] Sonia - un pui mic care are nevoie de ajutor [/url]
Elena - mami de [bebic] [url="http://www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/"]Gabriela[/url] (12.04.2007) si [auto] [url="http://www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC"]George[/url] (6.09.2002) [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2982d59ca18ccf32422fed"]Poveste fara sfarsit![/url]
[url="http://community.webshots.com/album/559358962FLYFxh"]filmulete copiii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultima parte...Viena.. Sambata dimineata dupa micul dejun am luat un tur al orasului cu intrare in Schonbrunn (palatul resedinta de vara a familiei regale) - tur cu ghid, care a durat 3 ceasuri jumate. Ghida exceptionala. costul 35euro/persoana. Poate parea mult...stiu..dar asa un tur merita, te ajuta sa iti faci o idee de ansamblu despre ce vezi si sa iti fixezi ruta pentru plimbarea ulterioara. Ghida ne-a spus ca in fata primariei se desfasoara in fiecare seara din iulie si august festivalul de muzica si film dublat de un festival de papa international (cam cum a fost la Leuven inainte sa mergem spre Romania) asa ca pentru seara de sambata ne-am stabilit destinatia. Dupa tur am luat-o la picior... Mai intai, ca o mare iubitoare de gastronomie ce mi-s am facut piata Vienei. Asta e un alt punct care nu trebuie ratat in Viena. Piata se afla si ea la 5 minute de mers pe jos din centru - cu alte cuvinte, aproape in bucuric. Se intinde in lungul unui canal (rauletul Viena) de o parte si de alta doua strazi, ambele sens unic deci nu inghesuiala si claxoane... Piata pe partea stanga, venind din centru, e piata, pe partea dreapta terasa langa terasa, cafenea, restaurnat, cafenea, restaurant...sa aiba omul obosit de atata alergatura unde sa isi traga sufletul... Am vazut multe piete europene (ma limitez doar la ele, ca sunt convinsa ca atunci cand oi ajunge la alea asiatice si polineziene oi sta cu ochii cat cepele nonstop) si am crezut ca am vazut tot ce se poate vinde pe continent, m-am inselat amarnic, la Viena am facut ochisori la cateva fructe complect necunoscute mie, nici macar din discutii forumistice cu amici din alte zari...nefacand prea multe poze in Viena (am hotarat sa ne cumparam cartulie cu poze :) altfel am facut doar cateva Sconbrunn) nici numele nu mi-l mai pot amintii :) Din piata am trecut pe Mariahilferstrass - marea dezamagire - si am luat-o catre Prater - parc de distractii locul care trebuie vazut daca sunteti cu copii sau daca voi mai sunteti copii. Itinerarul facut in capul nostru urma sa ne duca la Opera (punct central, ca e chiar in centrul Vienei) apoi pe langa Hotel Sacher pe o alta strada comerciala, de data asta una pietonala catre una dintre multele catedrale, dupa care pe niste stradute mici si pline de farmec catre criptele regale si in final pe malurile unuia dintre canalele Dunarii si de acolo inca 2km pana in Prater. Drumul a fost lung, cu pauze, oarecum obositor ca in noaptea precedenta abia dormisem 4 ceasuri...Dar ne-am oprit la cate o cafenea... Cafeaua (intre 1.8 si 10 euro, depinzand de sortiment, marime si accesorii) este poate cel mai important lucru dupa muzica si verdeata pentru Vienezi. In Viena lista de cafea arata ca lista de beri in Belgia...luuunga...Cafeaua se serveste cu ...apa. Apa nu e pentru pus in cafea, desi cafeaua e tarisoara (pentru ai mai slabi de inger nu pentru mine). Ei zic, "noi stim, cafeaua deshidrateaza, de aceea la cafea va oferim apa, pentru ca dupa ce serviti cafeaua sa va rehidratati." Evident cafeaua vine cu bicuitel, lapte, zahar si ce o mai trebui pe langa ea, in functie de tip fara ca cineva sa intrebe - "Doriti si lapte la cafea?" (am remarcat ca in Romania se mai poarta, la fel ca si intrebarea "Pun apa peste vin?" in caz ca ai comandat vin alb si apa minerala - asta mi s-a parut stupida in cazul nostru...de ce as vrea sa stric "Grasa de Cotnari" cu apa?) Sub pod pe aleile de pe marginea canalului era o alta piata, la inceput am crezut...o piata normala de vechituri...Am remarcat apoi ca de vandut vindeau doar copii. Defapt era o piata in care copii isi vindeau lucrurile altor copii...sau parinti care doreau jucariile sau hainutele "second"...dar nu jerpelite, nu, toate aratau bine si straluceau de curatenie... Prater ... Parcul de distractii e frumos si foarte curat pentru asa un parc. Ne-am dat pe un carusel cu inaltimea de vreo 80m sau mai mult...am avut un mic inceput de atac de panica dar mi-a trecut. In Prater se mananca bine la preturi bune, daca treceti pe acolo sa va luati Snitel a la bunica (Gross mutter schnitel - cele care stiu germana sa ma corecteze ca scriu din amintiri iar eu si germana suntem cam vitrege). E un ditamai snitel indoit si la mijloc are branza si sunca prajita. Se serveste cu cartofi pai, mazare, morcovi, varza, si ceva salata asortata. Costa 6.5 euro portia, si eu, infometata bine nu am reusit sa termin tot din farfurie :) Dupa parc ne-am dus spre hotel (cu metroul ca deja aveam picioarele ferfenita). Unde am bagat o ora jumate somnic si apoi inapoi ca era de vazut festivalul de muzica si film de la primarie. De data asta am ales ca de la Opera pana la primarie sa trecem prin gradina palatului de iarna, pe langa scoala spaniola de echitatie (ii zice Spaniola doar pentru ca rasa de cai e spaniola. Rasa de cai sunt Lipizanii, si le zice asa (chiar daca sunt spanioli) fiindca atunci cand au fost adusi in imperiu au fost mai intai crescuti intr-o localitate pe nume Lipiza. In incultura mea vasta nu am avut nici cea mai vaga idee ca Lipizanii sunt defapt niste cai care se nasc negrii si la 3 ani sunt albi ca spuma laptelui, pe la doi ani sunt caii aceia albi cu multe pete negre, sau invers.) La primarie am urmarit pe ecran imens o ecranizare a unei opere de...Mozart :)...si am mancat...Muulte, dar surpriza cea mai placuta a fost ca totul se vindea in portelan si sticla. La noi in Belgia toate erau in farfurii de unica folosinta...si mi se parea normal, ca deh, unde speli atata la asa o mare de oameni. Dar m-am simtit mai bine cu farfuria eleganta de portelan si paharul de sticla. Si lumea s-a ridicat la nivelul asteptarilor. Nu am vazut urma de farfurie sau pahar sparte, nu am auzit zgomot de asa ceva. Vorba unui prieten "Viena a organizat ceva cu o clasa mai sus decat alte orase si participantii simtindu-se flatati s-au ridicat la nivelul asteptarilor." Fiindca pana la urma nu era doar Vienezi acolo, erau muuulti turisti de toate natiile si evident si romani :) In concluzie, mie, omul care e plictisit si obosit de orase mari, care uraste aglomeratiile si zgomotul, care credea ca toate caitalele sunt la fel, arata bine pe centru si in rest sunt numai mizerie si delasare...Mi-a placut Viena la nebunie. Viena are 40% din suprafata totala zone verzi, in Viena nu am vazut (poate sunt, dar cat am reusit eu sa vad...nu am gasit) 20 m2 fara verdeata, nu am vazut strazi din alea (probabil le cunoasteti si voi) cladire, asfalt, cladire. Viena m-a surprins cu curatenia ei, cu frumusetea impresionata si eleganta impunatoare, nu e mica si cocheta ca micul meu Leuven ci e mare si mandra, mai mandra ca orice alt oras pe care l-am vazut...Merita!!! Elena distractie maxima :) o zi faina tuturor, esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

esme, [flo] ana [flo] taaare frumos mai povestiti, am citit pe nerasuflate povestile voastre elena, drum bun si distractie maxima adriana, pai le poti purta pe amandoua [olala] una la biserica si alta la restaurant [:D] Lory, sper sa reusesc sa pun poze...cat de curand [:D] nici noi nu avem noutati, suntem ok va pupam pe toate monica mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am fost la dr cu alex, dupa ora 19 a inceput o serie de vomitaturi si pana acum a vomat de 5 ori [bang] saracutul era terminat, acum a adormit si sper sa-si mai revina...intreba din 5 in 5 min...mami de ce tocmai astazi m-a apucat voma cand este sf alexandru [bang] ii facuesm tortuletz, programasem ca mergem la mc si cate si mai cate ...i-am promis ca nesarbatorit nu ramane...numai sa se faca bine...i-am pus sup cu metoclopramid fiindca picaturile le voma [bang] va pup pe toate, sper sa am vesti mai bune mai incolo monica mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, Cuscra draga,sa aveti drum bun si fara peripetii,asa cum iti doresti ,sa va distrati si sa ajungeti inapoi sanatosi...Ata ete cu copchilasii in vacanta,cate accesorii si acareturi iei cu tine....de parca gorobetii ar fi VIP-uri.Va pup! Treaba cu alt blog si poze printre randuri nu-i de mine ,cuscra draga....si asa mi-a luat o zi sa pun pozele toate in album pe categorii si alte doua zile sa scriu ambele pagini despre calatorie,ca sa nu ma repet la fiecare postare.... Monica,pai de la ce sa fie raul lui Alex?saracutu' micut!Imi pare rau sa citesc ca i-a fost rau,sper ca azi sa fie mai bine!Doamne ajuta!Habar nu am avut ca ieri a fost Sf.Alexandru....iaca de stiam imi felicitam si io pruncul.La Multi Ani !si sa traisca cu numele, sanatos, flacaul tau,pentru ziua de ieri! Esme,minunat scri...interesanta poveste si citind parca mergeam si io cu ochii mintii p-acolo.... Dragelor,sa aveti o joi cat mai buna si sa auzim numai de bine! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Multumesc pentru aprecieri, desi mi-ar place sa pot scrie mult mai ...nu stiu cum sa zic...sa redau toate sentimentele pe care le-am trait pe acolo. Am venit din Maramures si Viena cu sufletul incarcat de bucurie efectiva :) Catvea poze din MM si doua filmulete scurte dar ambele reprezentative :) le puteti vedea la linkul de mai jos. http://outdoors.webshots.com/album/560457256oDWauV?track_pagetag=/page/video/outdoors/forests&track_action=/ViewActions/FullAlbum Cum spuneam in Viena nu am prea facut poze si pe cele pe care le-am facut inca nu le-am postat. Monica sanatate si La Multi Ani pentru Alexandru!!! Sper ca azi e mai bine...apropo - afine proaspete ati incercat (nu sirop, sau dulceata). Eu ma tot intreb daca nu cumva am trecut una pe langa cealalta in copilaria noastra - te-am zarit la fetele din Rahova :). In copilarie, avand bunici din Bucuresti, mergeam, obligat fortat cate doua saptamani acolo din care o saptamana o faceam in Rahova la unchiul si matusa mea :) Zic obligat fortat fiindca oricine tre' sa recunoasca ca unui copil ii place mai mult la tzara (mai ales la munte) decat la oras in vacante...sau asa cred eu. Si deci, si pentru mine cele doua saptamani la Bucuresti erau doua saptamani de libertate maxima, furate :) esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...