Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Barbatul si femeia sunt egali; ADEVARAT sau FALS?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
@michelle-usa citat: "mihai, pana la urma tu ce crezi despre asta, care e opinia ta? " Daca va referiti la citatul in legatura cu pumnul si cu piciorul, sper ca glumiti când ma intrebati. E luat dintr-o carte numita "Le menagier de Paris" de la 1400 si reflecta societatea din Franta, asa cum era atunci - ca si acum - fara Dumnezeu. Mi-a placut deslusirea dvs. ca "aproapele" despre care Dumnezeu ne spune sa-l iubim, este sotul/sotia in primul rand. Este interesant ce intelege din asta, majoritatea celor in mijlocul carora traim - adica vorbitorii de limba engleza care nu sunt ortodocsi si nu au Biblii luate de la Bisericile si manastirile din USA - ce intelege aceasta majoritate a americanilor din Biblie, cand se vorbeste despre iubirea aproapelui; pentru ca in bibliile neautorizate/inferioare pe care le au (King James Version, etc.), "Iubeste-ti aproapele" s-a tradus cu "Love thy neighbour" (Iubeste-ti vecinul).
Nu m-am referit la acel citat...m-am referit direct la subiectul deschis de tine...la care, tot nu ai raspuns prin ati expune si tu opinia. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In opinia mea ,nu sunt egali.

Femeia e mai [:)]  presus.

In mod obisnuit o femeie are un loc de munca,are grija de casa,sot,copil.

Curata,gateste,coace,se uita la telenovele (sau altceva), sta la o sueta cu vecinele,mai are timp si de Zumba,aerobic,sau orice alt sport.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...