Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dieta Dukan(3)


Recommended Posts

Am sa incerc sa va dau cateva ponturi, din ce imi aduc aminte.

In primul rand , dieta trebuie tinuta cat mai corect, daca vreti sa dati jos cat mai multe kg in cat mai scurt timp. Daca mai calcati pe alaturi , nu e bai, dar sa nu exagerati, pt ca o sa stagnati .

Eu am folosit ca si indulcitor Xylitolul, un indulcitor natural, foarte asemanator la gust cu zaharul, insa cam scump. In jur de 30ron, jumatate de kg. Imi faceam, aproape zilnic, cate ceva dulce, ca sa nu cad in pacat. [:D]

Taratele le foloseam si inca le mai folosesc, la briose,paine, prajituri, chiftelute sau alte preparate.

Sa aveti tot timpul , in frigider , produse de dieta : branza dietetica, sunca degresata de pui , de curcan, somon afumat sau marinat. Eu mancam si preparate din porc, muschi afumat, sau ce nu era foarte gras...

La mancaruri si dulciuri ma inspiram de pe un blog culinar cu foarte multe retete Dukan, Ediths Kitchen.

Beti multa apa, eu am cam exagerat si cu coca cola light, dar era o alternativa usoara la pofta de dulce.

Nici eu nu prea am facut sport, putin jogging si bicicleta, asta vara.

 

Daca imi mai amintesc cate ceva, o sa mai revin si cu alte postari. Multa bafta va doresc si vointa de fier!

 

Cami [mamica] si Luca-Ionut [hagi](25.09.2006)

 

 

 

Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith

 

"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface
id="right">id="black">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Eu nu mincam tarite.Sint eficiente?Am cumparate de asta vara ,dar nu ma atrag. Daca as adauga si taritele ar fi mai bine?
align="right" id="quote2">

Dulcetica, taratele absorb grasimile din intestin (dar din pacate si vitaminele, asa ca e bine sa iei ceva vitamine sa suplinesti pierderile). In plus ajuta la constipatie, eu mai mult de aia le luam, ca dieta asta constipa rau.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009id="teal">
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andre_ea,multumesc tare mult pentru informatie.O sa incerc sa maninc si eu.Greseala mea e ca am incercat sa l maninc asa sec si aveau un gust groaznic,zgrunturos. Nu mi-au plcut cum arata,asa ca nu le-am amestecat cu iaurt ca n-as fi putut inghiti si mai multe. Inteleg ca le creste volumul.Imaginea virtuala ma streseaza.[:D]

andre_ea,tu cit ai dat jos si in cit timp?

Momentan nu ma simt prea grozav ,am avut insomnie,m-a durut limba ( ce-o mai fi si asta),m-a durut stomacul si am o stare proasta.

Le asociez un pic cu restritiile impuse,insa continui.

Arat in contiuare rau!

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 7 zile de atac in care am pierdut 2.2 kg, de azi "plec" [:)] in croaziera. Plec cu 75.8 kg, target n60 kg.

 

Nu mi s-au parut grele zilele de atac, dar azi simt nevoia de ceva dulce. O sa incerc un desert in stil Dukan.

 

Pt. azi:

Micul dejun: omleta cu 1 lingura tarate, cateva feliute de ceapa, si branza.

Gustare: iaurt cu 1 lingura tarate

La amiaza: supa de perisoare din curcan.

Cina: piet de pui cu salata de varza si rosii.

 

Ceele care sunteti/ati trecut de craoziera, cum alyternati zilele de PP cu PL? 1 cu 1, 3 cu 3, sau 5 cu 5?

 

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi pt pranz ii fac sotului un platou:

-rulouri de sunca de curcan umplute cu branza degresata amestecata cu ceapa verde

-2 oua umplute (frec galbenusul cu ficat de pui si adaug putin iaurt degresat si mustar fara zahar si putin castravete murat)

-cateva feliute de bresaola

Cina: muschi de vita la grill cu sos de mustar si piper (adica amestec mustarul cu iaurt degresat si piper macinat grosolan si ce comdimente imi mai pica in mana :) )

 

==========

Corinaid="blue">

Mami de[zana] Arianna Mariaid="pink"> (18.11.2008)id="size1"> si [copil] Patrick Stefan id="blue">(16.10.2010) id="size1">

 

POZE

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl
Azi pt pranz ii fac sotului un platou:-rulouri de sunca de curcan umplute cu branza degresata amestecata cu ceapa verde-2 oua umplute (frec galbenusul cu ficat de pui si adaug putin iaurt degresat si mustar fara zahar si putin castravete murat)-cateva feliute de bresaola Cina: muschi de vita la grill cu sos de mustar si piper (adica amestec mustarul cu iaurt degresat si piper macinat grosolan si ce comdimente imi mai pica in mana :) )==========Corinaid="blue"> Mami de[zana] Arianna Mariaid="pink"> (18.11.2008)id="size1"> si [copil] Patrick Stefan id="blue">(16.10.2010) id="size1">POZE
align="right" id="quote2">Oau ,cred ca ma inscriu la tine la meniul zilei.[:D] Doamne ce gospodine sinteti! Parca mi se face rusine.Azi dimioneata am mincat o ligurita jumatate de tarite cu putin iaurt.Prinz iaurt ,brinza fara grasimi si peste afumat.Numai cit le vad imi taie apetitul.Eu sint fan legume si fructe.dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica,poate e nevoie sa iei niste vitamine,ce zici?La inceputul dietei ma confruntam cu constipatie,dureri de stomac si caderea parului.Am incercat sa rezolv toate problemele astea si sa nu ma dau batuta(ceai antiadipos,vitamine-am gasit unele pt diabetici,adica fara zahar si sampon impotriva caderii parului).

Parerea mea e ca daca mai persista starile astea nasoale trebuie sa consulti un medic.

Bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alternat zilele 1/1 sau 2/2, nu puteam tine mai mult de 1-2 zile de proteina, cu toate astea am dat 22 kg in 4 luni.

 

Cami [mamica] si Luca-Ionut [hagi](25.09.2006)

 

 

 

Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith

 

"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface
id="right">id="black">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Ieri am mai calcat putin strimb, aseara.Seara e partea cea mai complicata din zi pentru mine.Ma apuca mincatul compulsiv.In fine ,pentru o prima zi a fost in regula.AZi sper sa-mi iasa ca la carte.
align="right" id="quote2">

iti dai seama ca nu ma pot abtine [:D] a cata "prima zi"? [:)]

o spun din nou pentru fetele care chiar vor sa tina dieta asta: atacul e cea mai eficienta faza, de aceea e bine sa-l tineti cat mai strict si sa profitati cat puteti de el. insa atacul e unul singur, nu merge sa intrerupem si sa pretindem ca o luam iar de la inceput cu un nou atac. dieta asta nu-i un razboi, cu atac dupa atac, e doar o dieta eficienta a carei unica prima faza de inceput se numeste atac.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...
id="green">id="Arial">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...