Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)


Recommended Posts

legat de ecografia de 18 sapt, ma chemasera si pe mine la viena sa o fac, dar mai mult pt faptul ca la prima sarcina fatul a avut malformatii la creier si am inteles ca 16-18 sapt este o perioada f buna pt vizualizarea diverselor malformatii. dar cum am fost cu cerclajul, am anulat-o. oricum la morfofetala de trim II se reiau toate masuratorile de la eco de 16-18 sapt. cred ca ecografia asta dintre cele doua morfofetale se face in ideea ca daca sunt ceva probleme sa se faca amnio din vreme sau sa se poata lua alte masuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ralu, mersi de info. Si eu stiam ca la 12 sapt se masoara cel mai bine TN si alti parametrii de detectare a anomaliilor cromozomiale; dar uite ca medicul meu m-a chemat doar la 13-14 sapt. cand l-am intrebat daca atunci v-a masura translucenta a dat din mana si a scos un"da,da" care suna mai de graba a " nu stiu ce-ti bati capul cu toate prostiile astea". sper sa ma fi inselat. In cazul meu , din cauza ca sarcina e monoamniotica si monocoriala , medicii sunt mult mai stresati de aparitia sindromului transfuzor -transfuzat ,decat de posibile anomalii cromozomiale.La fiecare eco i-au masurat de o suta de ori , i-au comparat ( primul semn al sindromului e diferenta de dimensiune intre fetusi). Cred ca au dreptate: riscul ca sarcina sa fie afectata de acest sindrom e mult mai mare decat riscul de a avea anomalii cromozomiale. Dar , totusi, asta nu inseamna ca trebuie ignorate.

Nu stiu daca voi ajunge chiar la Viena, ar trebui sa merg sapt. viitoare, iar sotul nu cred ca va putea pleca de la servici, dar cred ca voi mai merge la un medic pt masuratori ( poate la Cluj) . vom vedea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irip, sa te odihnesti si sa prinzi puteri in vacanta de acasa!

Cat despre emotii, iti doresc doar din cele pozitive. Ia te uita cate nasteti natural pana la urma. Hai curaj, priviti numai partea pozitiva, si anume ca va veti reface f repede dupa naturala. Cica gemenii sunt candidati perfecti pt vaginala, ei fiind mai mititei.

Pupici

 

[gravired]

Multumesc, Doamne!

 

_____________________

C677T HETEROZIGOT

Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adjo, sindromul ala apare mai tarziu in sarcina. Eu zic ca fiecare etapa e importanta, acum in primul trimestru la sf se fac screeningurile pt malformatii si e bine sa fie tratate cu atentie.

 

Balanta, hai ca m-am mai lamurit cat de cat cu eco aia de 18.Ad

 

[gravired]

Multumesc, Doamne!

 

_____________________

C677T HETEROZIGOT

Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M am intors ma bucur ca lista cu greutati va ajuta e incompleta dar ne am facut o idee.

 

am fost la echo bebeii sunt cam la egalitate la 1,8 kg bucata foarte bine, colul a ramas la fel 17-18 mm tot deschis...sper lipita de pat sa mai duc 3 saptamani.

 

sunt asezati ambii cu capul in jos si ma tot intreaba dr dc nasc natural...inca nu sunt decisa imi este si putin teama...vom vedea.

 

Si eu am mai facut o echo detaliata la 17 sapt ptr a decide dc fac amio sau nu si m am linistit.

 

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni id="size1">id="teal">id="Tahoma">

[gravired] 31+[fetita] [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balanta nu am avut incalzitor de biberoane, ca practi scoateam laptele si li-l serveam; cam la 3 ore se intampla chestia... se terzeau ele oricum si plangeay, puneam mana pe pompa in 10-15 mon scoteam 100-150-170ml; puneam in 2 biberoane si le dadeam, toata faza dura cam 1h 30-40 min; aveam o pauza de maz 2h si o luam de la inceput

a fost cam naspa, dar nu a tinut decat 2.5-3 luni, apoi au inceput sa doarma noaptea si am fost fericita :)

 

eu am mancat de toate si fetele nu au avut colici, decat o varianta destul de usoara; dar eu am mancat de toate si in sarcina, inclusiv cam piperat, picant si chestii din astea

 

incalzitor am zis ca n-am avut, am o cana electrica minunata, in 2 min fierbe apa, pui intr-un ibric, bagi biberonul si in 2-3 min se inaclzeste, in caz ca am avut lapte la frigider

 

sterilizator si pompa am de la Philips Avent, biberoane la fel, cica anticolici

 

 

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmi, doamne, tu inca mergi la munca...multa putere iti doresc sa termini cu toate si sa nu ai pb.

Tot asa s-a dus la munca si Alma, pana prin s 34. Si daca tot stau acasa sa imi fac datoria de spion care bate forumul in lung si in lat sa va spun ca a scris la odisee. Dupa ultima eco fetele au 3 si 2,5 kg, e in saptamana 39 si zicea ca ii e si rusine sa scrie pe aici sa se vaite ca nu mai naste. Dar cu atatea fete care au in vedere nasterea naturala, parca vad ca Alma nu va fi un caz singular, prevadad cateva din gemeniste cum or sa vina pe aici sa isi aminteasca razand cumse temeau sa nu nasca prematur si sa se vaite ca nu mai nasc o data.[:D]

 

[gravired]

Multumesc, Doamne!

 

_____________________

C677T HETEROZIGOT

Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte greu drumul pana la echo, chiar am contractii acum, asa e Bucurestiul.

Echo mai fac la 34 sapt ca sa nu ma mai chinui, cred ca e suficient dc e sa fie ceva asta e.

Singura temere legata de nasterea naturala sunt copii dc ies repede, oricum analizez situatia nu ma hotarasc asa repede.

 

anna_a mai alaptezi acum, stiu ca se mai duce laptele dc nu sug ei si le dai tu din biberon?

 

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni id="size1">id="teal">id="Tahoma">

[gravired] 31+[fetita] [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa ma scuzati ca dau buzna la frumosul vostru subiect dar am o rugaminte pentru gravidutele din Bucuresti. Dupa multa vreme am reusit sa raman insarcinata prn fiv, inca suntem micuti , maine facem abia 6 saptamini, inca nu stiu daca este un singur bebel sau doi, aflam saptamina care vine la prima ecografie [:)]

As vrea sa stiu la ce doctori mergeti voi pentru urmarirea sarcinilor si ce la spitale, poate reusesc si eu sa ma decid ; din pacate am constatat ca toate cunostiintele mele in materie se opresc la beta pozitiv [:D].

Multumesc frumos anticipat si sper din suflet sa ajungeti toate sa va tineti copilasi sanatosi in brate [pup]

 

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009 id="Tahoma">id="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...