Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)


Recommended Posts

mersi fetelor, azi au mancat un pic mai bine Eva la 8.20 - 100 ml lapte, la 12.30 - 100g fructe, 16.10 - 60g supa, 17.50 - 130 ml lapte si o sa mai manance pe la 22.30 Ema la 8.40 - 100ml lapte, la 12.00 - 160 fructe, 17.00 - 70 supa, 17.40 - 40ml lapte si 20.10 - 140 lapte dupa ce mi-a facut o criza de plas de 1h, nu stiu de ce, cred ca de obosaela ca nu prea dormise, i-am dat putin peritol sa se calmeze, apoi putina apa si apoi a luat si laptele, acum doarme, o sa mai fie o masa pe la 23 mmammarutza, fetele mele au multe "nase" ca sa zic asa, ca am bona, mama, eu, azi a trecut si matusica....deci am incercat toate variantele te inteleg cu serviciul, eu am muncit (fie de acasa, fie din spital) pana in ziua in care am nascut si apoi am facut pauza 4 zile si deja o dadusem n depresie, si mi-am cerut laptopul, 1-2h pe zi mai faceam si eu ceva; apoi am stat acasa 10 sapt, timp in care munceam 3-4h/zi si am revenit full-time cand aveau fetele 2 luni jumate. E adev, am avantajul ca munceadc de acasa. dar tu cat mai stai acasa, ca au deja 1+ an; nu treb sa te intorci? aaa, esti pe legea veche cred, cu 2 ani laura, nu au cum sa aiba icter ca le-am tot dus la doctor, la pediatru, la cel de fam, matusica e si ea studenta anul 5; si-ar fi dat unul seama, dorm mult, dar nu chiar asa exagerat analize le-am facut, uro, copro si sange, au iesit bine cu exceptia unei usoare anemii Evei, ceea ce e oarecum normal la cat a fost ea de mica, de dau niste vitamine si fier acum. asta cu faza ca nu mananca, ce sa zic, nu e o faza, pt ca asta tine de la 4 luni, deci de aproape 3 luni; daca ma gandesc bine, au mancat f bine cat le-am alaptat, apoi nu prea s-au mai ingramadit de mancat din lingurita stiu, ca mananca deja de 1 luna si ceva; s-au obisnuit; le-am mai dat si din biberon supa, dar se ingalbeneau rau tetinele si bineroanele si nu-mi placea si oricum treb sa invete cu lingurita bucatele nu pot sa le dau, sunt prea mici inca, dupa 8 luni cred; i-am dat aseara Emei o bucatica de pepene, a suput putin la ea si apoi a rupt o bucatica mica, ceva de genul 5mm x 2mm, si nu a stiut sa o inghita si s-a inecat, a dat-o afata si cu ceva laptic ei asta e, rezistam, intr-o zi mai multa, intr-o zi mai putina mancare; treb sa vb sa le duc si la vaccinul de 6 luni; probabil se pregatesc si dintisorii; pe caldura n-as da vina, pt ca stau la 1 si e chiar bine la mine in casa 24-25 grade max, chiar placut zic eu hai irip ca mai e putin, ai dreptate nu te mai lasa aia de la Polizu sa pleci pana nu nasti; nu vreau sa ma gandesc cum e acolo pe caldurile alea, eu am stat in Nov si era ingrozitor de cald, ca dadeau cladura si fetele nu prea deschideau geamul; cand am plecat de acolo (am plecat pe semnatura dupa o sapt) am iesit si eu afara si am mirosit aerup, racoarea, ce bine era :); dar a fost doar o seara ca a 2-a zi m-am dus la municipal; a fost mai ok acolo ca atmosfera o sera buna fetelor, va pup si aveti grija de gandacei Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Balanta, multumesc mult de rasp cu ombilicalele. Tocmai ce mi-a confiscat sotul dosarul, e genul care zice ca ma gandesc numai la prostii in loc sa las copiii linistiti sa creasca. Nu am vazut uterinele, am vazut ca masurase cerebralele, am vreo 4 pag de raport + ceva tabele. Cu colul sa stii ca si eu ma gandesc ca asa e, sa ii dea Dumnezeu sanatate dr mele. Ea mi-a zis de cand m-a vazut la prima eco: colul nu e lung nici pt o sarcina unica, cu 2 presiunea e mai mare, cerclaj. Ea ma stie de f mult timp, m-a tinut in brate si m-a mangaiat dupa chiuretajul cu sarcina oprita in evolutie, niciun moment nu m-am gandit ca imi vrea altceva decat binele, si nu pot decat sa ii multumesc. Ecografistul azi imi zice la eco : col lung si inchis. Eu ma uit, il masura, cand am vazut 4.3 nu imi venea a crede. Si dr a zis atunci : as zice ca e o valoare super buna, insa asa cum probabil stiti deja la o gemelara nicio lungime nu e o garantie. Bine ca l-ati cusut. In 2 sapt incep ma masoara si dr mea, mai astept atunci, multumesc ca mi-ai explicat dinamica lor. [flo] [gravired] Multumesc, Doamne! _____________________ C677T HETEROZIGOT Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANNA, ce bine ar fi fost ptr. mine din punct de vedere financiar sa fi fost sub legea veche in privinta concediului ptr. ingrjirea copilului! Sunt insa pe legea noua si acum, in al 2-lea an, sunt fara salariu. Am optat ptr. 75% din net in primul an si maxim 3400 lei si al 2-lea an "for free", avand in vedere ca salariul meu e destul de mare. Asadar, in primul an am incasat 3400+600(ptr. al 2-lea copil)+400(alocatiile), iar in al 2-lea an doar 400 lei (alocatiile). A preferat astfel decat 1200 lei lunar timp de 2 ani. De intors, nu ma intorc ptr. ca postul meu e la 90 km de casa, iar de transfer nu poate fi vorba decat in vara anului viitor. Asa ca pana in aprilie 2013, sunt condamnata la domiciliu [:D]. mami din 17.04.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anna_a dupa ce mi-a facut o criza de plas de 1h, nu stiu de ce, cred ca de obosaela ca nu prea dormise, i-am dat putin peritol sa se calmeze, apoi putina apa si apoi a luat si laptele, acum doarme,
scuze, dar chiar nu ma pot abtine ...[wow] [soc] mami [cit] de gemenasi [tren] [url="https://picasaweb.google.com/108518117417496356070/2?authkey=Gv1sRgCPCgiPbKuLzhjgE#"] 2+ [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi (in mai putin de 2 ore [:)]) se implinesc 7 ani de cand sunt mama a 2 minuni. [:)] A fost extraordinar de frumos, am crescut impreuna zi de zi invatand ei de la mine si eu de la ei. Sunt recunoscatoare pentru tot ce mi-au oferit in acesti ani: emotii, zambete, ras in hohote, lacrimi, ingrijorari, manutele lor in jurul gatului meu, 'te iubesc, mami', mai nou biletelele cu 'Bianca o iubeste pe mami', serile cu povesti si fundulete impinse in mine. De cand sunt mama, sunt cel mai implinit si fericit om de pe pamant.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatzaaaa Anne, daca s-a modificat programarea confirmarii tinem vineri pumnii. Cica se mai racoreste si vremea pe vineri. Eu nu am reusit sa ma odihnesc de caldura. Am dat drumul la aerul conditionat, care la noi e pus pe hol si am inceput sa stranut, l-am oprit. Spre dimineata pe lz 4 am dat drumul la geam si atunci am prins vreo doua ore de somn. Ma gandesc saraca Irip, ce teroare o fi in spital... [gravired] Multumesc, Doamne! _____________________ C677T HETEROZIGOT Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, Laura, 7ani minunati deja! La multi ani sarbatoritilor si va doresc multe clipe de fericire de acum inainte. Fiecare varsta vine cu bucuriile si provocarile sale, iti doresc sa ramai mereu aceeasi mamica minunata pt prichindeii tai. [gravired] Multumesc, Doamne! _____________________ C677T HETEROZIGOT Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...