Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (37)


Recommended Posts

Cora, buna idee ca n-ati intrat in oras, cam asa e cand e grup mai mare.

Cu garajul omului te inteleg, amarati rau slovenii astia, n-au garduri la curti! :)

Cele mai bune mese si noi le-am mancat prin diverse sate pe la cate o gostlina. Fetele mele si acum viseaza la strukli, ar trebui sa caut reteta si sa fac dar zero timp acum cu Ami. Frumoooos la Bled. E chiar mai frumos acolo decat in poze.

 

---------

Daca e cineva dornic de o activitate interesanta pentru copii: : In parcul Tineretului s-a construit o "naveta spatiala" unde copiii peste 6 ani pot intra si face o "calatorie" de 45 de minute. E ceva interactiv pe teme de ecologie, poluare, distrugerea/pastrarea planetelor. E gratuit, "costa" doar datele personale ca sa primesti apoi reclame de la sponsori: Mega Image si Coca Cola. fetele mele au fost ieri Nati si azi Silvia si Nati din nou ca au fost cei de acolo amabili.

 

Pentru informatii si programare pe www.green-bee.ro

 

Intri pe site, iti introduci datele personale (trebuie si cnp-ul copilului) si alegi ziua si ora cand vrei sa participi din ce e disponibil pe site. Ultima ora de intrare e 19. Daca sunt cei de acolo amabili si copilul curajos primesc si copii de 5 ani. Azi au primit un baietel dar a renuntat el dupa ce a intrat si i-au spus cei de acolo ca pleaca cu naveta :) . Cei de 6 ani au iesit incantati.

 

In naveta este aer conditionat dar nu au voie cu apa si mancare si nici nu au unde face pishu, deci trebuie rezolvate toate astea dinainte.

 

Tot ca distractii am mai fost recent la acvariile recent deschise in Herastrau. Eu n-am intrat pt ca n-aveam destui bani la mine [:I] si nu acceptau card. Dar fetele au fost f incantate. Astea sunt scumpicele, 27 ron de adult si nu mai stiu cat de copil, vreo 20 cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ile, eu ti-am zis. Intrebarea la tine e 39s+?z

 

Ca sa nu iesi din trendul colectiei pe anul 2012.Si mie mi-e cald cu Ami in brate cand o alaptez, ma intreb cum o fi sa fii gravida pe caldurile astea! Asa ca un [pup] de la mine sa rezisti!

 

Noi in we asta zicem pas caniculei si mergem la Harghita bai, pentru Balu Parc si aer curat.

 

Apoi luni si marti bagaje pentru Danes si tabara Silviei[bis]

 

am reusit cu chiu cu vai sa rezerv concediul, de abia am mai gasit cazare. 4 nopti Maramures urmate de 3 nopti Lacu Rosu. Prima noapte la Alba ca e prea departe maramuresul cu bb mic.din 11 august mergem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, in Maramures te cazezi undeva si vizitezi imprejurimile. O treaba intesanta e drumul cu mocanita la vIseu, mai vreau sa ajungem la Cascada Cailor, la muzeul satului maramureseam de la sighet, la cateva din bisericutele de lemn aflata in patrimoniul unesco, bineinteles la Sapanta. La memorialul durerii de la Sighet a zis sora mea sa nu duc fetele ca ea a fost intoarsa pe dos toata ziua din ce a vazut acolo, nu stiu ce sa zic ca eu sunt curioasa.. Sunt si bai cu apa sarata la ocna sugatag dar nu le-am studiat ca nu avem timp in 3 zile jumate.

 

Noi o sa ne cazam la pensiunea lacramioara din Sacel, am mai intrebat la Doina, la Magnolia, la Seky, (din diverse localitati) toate aveau apartamente dar nu disponibil 12-16 august.

 

Nici eu n-am mai fost, ce am scris aici e dupa studiul intens online din ultimele zile.

 

Alte idei pt tine: mergeti cateva zile si cu cortul daca aveti si va place, e distractiv pt copii. Puteti incerca un circuit care sa cuprinda si apusenii, pestera Ursilor et co, sau in nordul Olteniei e frumos, sau in zona Hunedoara -castelul, cetatile dacice, strand termal la Geoagiu... daca mergeti prin vestul tarii si au copiii pasapoarte puteti iesi una sau mai multe zile pana la unguri, pt bai termale, stranduri, tobogane, am inteles ca la Gyula si orasul e frumusel... Depinde si de voi, pe unde n-ati mai fost sau ati vrea sa revedeti.

 

Din exp mea copiilor le place statul la cort, le plac pesterile, castelele! Casele memoriale, cascadele, nu iubesc in mod deosebit biserici, manastiri, plimbatul de dragul plimbarii ci tre sa aiba un scop. Cel putin ai mei.

 

Daca va tenteaza zona herculane pot detalia. De acolo puteti face excursii frumoase si cu masina si pe jos, atentie doar la vipere.

Transalpina e frmoasa si merita strabatuta daca n-ati fost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ms de incurajari![flo]

 

Noi am fost asta vara in Maramures si dupa 2 zile de "vizitat " imprejurimi am fugit efectiv datorita drummurilor ffffff proaste, groapa langa groapa, eram cu nervii la pamant si desi vroiam sa stam 8 zile am renuntat si plecat la vatra dormei unde am avut o experienta f frumoasa.

Plus ca la maramureseni animalele - gen pasari, oi, vaci - stau langa casele lor si sa vezi ce mirosuri de iti mutau nasul peste tot...

Nici nu ne-am bucurat de peisaj...Toti turistii cu care am vb erau f nervosi din cauza drumurilor.

In fine, am avut o mancare f buna la pensiune si asta a mai compensat[:D]

 

Am fost cu mocanita, e misto.Am fost inspirati sa luam locuri in vagon inchis ca sa nu stam cu frica ca ne cade vreun copil din tren.

Ocna Sugatag- statiune comunista

Cimitirul vesel - ok

Cateva biserici de lemn - ok dar toate la fel.

Cam asta am experimentat noi in maramu'[8D]

 

Inainte ne-am oprit intr-o staiune cu ape termale , imi scapa numele acum dar a fost super, mancare, cazare ieftine, ne-a placut.

 

Cu cortul vrem de mult sa mergem, acu' poate la anu'[:D]

 

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,

id="green">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ile, multumesc de review, apoi e bine ca am luat doar 4 nopti cred ca e la fix pt ce vrem sa vizitam. In Maramures n-am fost niciunul din noi si am zis ca daca anul asta nu, cine stie cand. Cu bisericile la fel am zis si eu, 1-2-3 sunt suficiente, doar sa ajung la popa sa-mi citeasca ca sa pot intra si eu in ele.

 

Stiti cumva care e procedura cu popa? Mie la nasterile anterioare mi-a citit direct la botez, pana atunci n-am intrat in biserica. Cum se face, tb sa merg la biserica sa vb cu preotul, sau sa mearga Virgil, trebuie sa platesc, cam cat? cand trebuie sa merg sambata, duminica?

 

Ami azi a implinit 2 luni, are 5055g, a luat 1055 luna asta, deci e bine cu lapticul. E o dulce, sunt topita dupa ea ca e a mea. [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...