Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre modestie


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui Aqai ca un astfel de comportament poate sa fie un exercitiu de vointa, ceea ce ma face s-o admir si mai tare :D
Interesanta remarca asta, cred ca ai dreptate, cred ca in anumite circumstante modestia (falsa) poate si un instrument de manipulare.
Sau poate fi pur si simplu o limita personala a doamnei in cauza. [:)] E posibil sa nu poata fi altfel, sa nu se poata expune mai mult. Si atunci e o forma de protectie. D-asta ziceam mai devreme, ce vedem comportamental e una si ce resimte persoana la nivel psihologic e alta. Pot fi concordante sau nu. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dupa parerea mea in Romania e fost cultivata intens o falsa modestie. Un comportament de cap plecat, care nu ameninta pozitia nimanui. O pierdere in peisaj. Daca ma gandesc la perioada comunista pare o manevra adaptativa. Insa cred ca e o mostenire culturala mai veche decat comunistii, doar reintarita in perioada cu pricina. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Constiinta propriei valori nu are de-a face cu modestia.Spunea cineva ca sunt oameni care desi ar putea nu se lauda.Eu consider ca unul cum e Mark Zuckerberg de exemplu,pur si simplu nu se agitra intrucat considera ca cei din jur nu se ridica la inaltimea lui. Asa zisa modestie poate fi de fapt dispret suveran fata de ceilalti ascuns sub masca"daca nu-mi pasa de tine,de ce ti-as spune?' Bufleo,subscriu. Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3 Sau poate fi pur si simplu o limita personala a doamnei in cauza. [:)] E posibil sa nu poata fi altfel, sa nu se poata expune mai mult. Si atunci e o forma de protectie. D-asta ziceam mai devreme, ce vedem comportamental e una si ce resimte persoana la nivel psihologic e alta. Pot fi concordante sau nu. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
da rrox, poate fi si asta o interpretare. dar o cunosc atat de bine incat pot sa spun ca nu e cazul. Din ce in ce mai mult rememorand timpul petrecut impreuna - si au fost ani intensi de zile - sunt convinsa ca e un exercitiu impus, fiindca altfel tentatia de "show off" ar fi fost prea mare. Mediul era de asemenea natura, influenta multa, domeniul senzitiv etc. Si in business asta poate deveni periculos, pot sa apara greseli majore cand nu iti mai pastrezi concentrarea. de fapt, cred ca tocmai ce am emis o "intelepciune" general valabila [:D] Ce inetresant, la inceput nu vroiam sa scriu despre aceasta persoana fiinda imi e prea apropiata si draga si nu ma simteam tocmai comfortabil sa imi expun modelele. Ma gandeam sa scriu despre un domn, dar el nu era roman, desi locuia in ro si am vrut sa elimin replici de genul pai da, ca de unde vine el.... ______________________ Cuvintele sunt harta mintii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Constiinta propriei valori nu are de-a face cu modestia.Spunea cineva ca sunt oameni care desi ar putea nu se lauda.Eu consider ca unul cum e Mark Zuckerberg de exemplu,pur si simplu nu se agitra intrucat considera ca cei din jur nu se ridica la inaltimea lui.
Nu stiu de Zuckerberg (pe care eu il dispretuiesc) dar Jobs asa era ... un arogant enervant care nu avea dispozitie in a petrece timp printre oameni normali ... si totusi o sa ramana un icon, o lume intreaga l-a respectat , l-a tolerat, multi din anturajul lui au fost angrenati in realitatea lui distorsionata, unii au iesit extrem de shifonati de acolo, altii au supravietuit. Zuckerberg ? Pana acum este doar un pusti care a pus pe picioare un imperiue pe baza unei idei furate si a unei conjuncturi favorabile ... o sa-mi spui ca asa a facut si Jobs cu interfata grafica de la Xerox si nu o sa te contrazic ... timpul a demonstrat insa ca Jobs s-a ridicat mai sus de la a fura o idee si a creat si niste produse originale care au revolutionat tehnica. Astept sa vad cu ce mai iese Z pe piatza ... Rrox, pare logic ce spui, ca modestia poate fi folosita si ca arma de aparare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@buflea - un om inteligent poate fi modest sau nu si poate avea succes in ambele ipostaze. Problema este ca daca-i arogant poate avea succes pe plan individual nu si pe plan sociale. Poate fi admirat ca savant, om de afaceri, dar nu ca OM de societate. Am avut un patron fost olimpic la matematica, foarte inteligent, dar si foarte izolat. Nu avea prieteni sinceri pentru ca era un tip foarte dificil, fara maniere, extrem de orgolios. Multi il admirau pentru inteligenta si profesionalism, dar nimeni nu dorea sa-l aibe in anturajul lui. Salariatii erau stresati pentru ca nu stiau ce-l poate supara si oricand putea sa le desfaca contractul de munca. Firma avea o fluctuatie foarte mare de personal. Plecau oameni valorosi, iar pe cei slabi ii concedia el.
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Dupa parerea mea in Romania e fost cultivata intens o falsa modestie. Un comportament de cap plecat, care nu ameninta pozitia nimanui. O pierdere in peisaj. Daca ma gandesc la perioada comunista pare o manevra adaptativa. Insa cred ca e o mostenire culturala mai veche decat comunistii, doar reintarita in perioada cu pricina. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Si eu asa cred. [pk] Nu avem cultura implicarii sociale si autoritatile profita de aceasta apatie, o intretine prin faptul ca nu deleaga atributii, nu face nimic sa antreneze societatea la viata comunitatii, si face totul sa centralizeze puterea si sa descurajeze intitativele locale sau ale altor actori politici. Practic este un cerc vicios. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pererea mea este ca modestia, cea "adevarata", presupune neaparat ca persoana respectiva sa aiba niste calitati. Inexistenta calitatilor face ca modestia sa fie un non-sens, dupa parerea mea (in ideea ca nu poti fi modest in legatura cu niste insusiri/realizari pe care nu le ai). Lipsa modestiei, in schimb, nu inseamna lipsa calitatilor. Mai cred ca aroganta le este iertata numai oamenilor cu adevarat valorosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum a spus si Rrox, modestia are un milion de fetze. Si mai e si foarte interpretativa in functie de context. Uneori, modestia poate fi haina in care se imbraca o mare forma de aroganta. Spre exemplu, situatia in care tu nu vorbesti despre tine si realizarile tale, pentru ca o fac altii. Aplaudatorii de pe margine. Tu treci ca fiind modest, cand de fapt jubilezi la imaginea perfecta pe care altii ti-o creeaza fara ca tu sa misti vreun deget in directia asta. Stim ca exista oameni care fac ca lucrurile sa se intample(uneori cu inteligenta, alteori din noroc) si exista oamenii de pe margine care neavand cu ce se lauda in ceea ce ii priveste(ar face-o cu placere daca ar avea), ii lauda excesiv si cu inflorituri pe cei pe care ei ii cunosc. ´´bai, asta e cutare, face cutare, drege cutare, mama, a facut nustiucemarechestie, cum, nu stiai? A..si mi-e prieten bun!´´[:D] Cam asa. [:)] Evident ca persoana importanta se bucura de reclama care i se face, ca-i mai buna decat dlauda de sine. Si asta creeaza asa o aura in jurul persoanei, care trece ca fiind modestie. Si cu atat mai mare e aprecierea si admiratia. Alteori, modestia este pur si simplu....superstitie. Multi prefera sa nu vorbeasca peste tot de realizarile lor, pentru ca simt ca daca dau detalii(si e nevoie de detalii ca sa vorbesti despre tine) se spulbera magia. In alte cazuri modestia este chiar opusul arogantei, persoana modesta nu gaseste satisfactie in a-si trambitza peste tot realizarile cu inflorituri si superioritate. Insa: A fi realist nu inseamna a fi arogant, deci poti fi realist-modest. [:D] Vorbesti despre realizarile tale si de ceea ce poti face, fara insa a da povestii atingere de basm. Ramai cu picioarele pe pamanat si nu faci uz de superioritate(aroganta). Chestiune de personalitate pana la urma, si cum vede socitatea personalitatea ta in anumite circumstante. Mie mi s-a spus de cateva ori ca sunt aroganta doar pentru ca nu am ras zgomotos la vreo gluma imbecila. [:D] Sau pentru ca nu am fost exagerat de politicoasa( de exemplu am luat primul refuz ca fiind refuz, fara sa insist dupa principiul ´´da va rog, luati o bucatica, e bun, dar haideti, una mica´´ [:D] Da, da, aici e vorba de modestia aia ridicata la rang de maniera de care vorbeste Ina. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus Am avut un patron fost olimpic la matematica, foarte inteligent, dar si foarte izolat. Nu avea prieteni sinceri pentru ca era un tip foarte dificil, fara maniere, extrem de orgolios. Multi il admirau pentru inteligenta si profesionalism, dar nimeni nu dorea sa-l aibe in anturajul lui. Salariatii erau stresati pentru ca nu stiau ce-l poate supara si oricand putea sa le desfaca contractul de munca. Firma avea o fluctuatie foarte mare de personal. Plecau oameni valorosi, iar pe cei slabi ii concedia el.
Inteleg ce spui ... oameni ca seful tau nu trebuie lasati in a conduce un business din punct de vedere administrativ, ci numai din punct de vedere al dezvoltarii de produs. Totusi, in contextul discutiei noastre, ma intreb daca a fi dificil, fara maniere si orgolios sunt atribute ale lipsei de modestie ? Sunt ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere o persoana modesta este o persoana cu adevarate valori si cu o forta mare de caracter pentru a sti sa se apere si a nu se devaloriza sau din contra surestima. Pentru ca s-a vorbit despre persoane bogate precum Jobs, Zuckerberg, etc , eu cred aceste persoane sunt mai mult discrete decat modeste. Cand ajungi o persoana publica daca nu esti discret la fiecare miscare media este cu ochii pe tine si orice gest poate fi favorabil sau din contra defavorabil si atunci ei prefera sa fie discreti. O persoana modesta nu este neaparat o persoana lipsita de ambitie, ci din contra va fi o persoana care isi va folosi punctele sale tari pentru a avansa incet dar bine. Aqai eu as fi tare interesata daca ai avea timp sa ne impartasesti si noua din cursurile tale de comunicare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...