Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre modestie


Recommended Posts

Aqai mi-a placut mult exemplul pe care l-ai dat din cursul tau si banuiesc ca ar fi interesant pentru mai multe persoane daca ne-ai impartasi din cunostintele tale, aici sau intr-un alt topic cum vrei tu, multumim. De ce comunicarea este importanta pentru ca in functie de cum ne exprimam putem fi modesti sau aroganti, curajosi sau tupeisti, diplomati sau ipocriti. La fel comunicarea poate fi un instrument de manipulare dar poate fi folosit si ca instrument de educare. S-a vorbit despre obiceiul de a servi/insista de trei ori, daca la primul refus gazda va spune " ok nu insist nu vreau sa te simnti prost, te inteleg perfect ca nici mie nu-mi place cand cineva insista" invitatul poate gandi: - ce prost am fost ca am refuzat ca nu o sa ma mai serveasca - cauza data viitoare nu voi mai refusa - ce urat se poarta gazda - cand vine la mine o sa ma comport si eu la fel - cauza: cand gazda va fi invitat va fi scutit de insistenta de a se servi - bine ca a intels sa nu ma mai bata la cap. Sunt cateva exemple car imi vin in minte pe moment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cand eu sunt gazda intreb doar o data. Cine vrea ia cine nu, nu. Restul este pe masa si cine se razgandeste poate lua singur. Daca as fi invitatul si as refuza prima data, in cazul in care ma razagndesc cer sau iau pur si simplu, depinde de situatie. Niciodata nu as gandi nimic rau despre gazda. Cand ma duc undeva ma duc sa ma simt bine, sa ma relaxez nu sa critic un anume comportament. Comunicarea, mai ales intre prieteni ar trebui sa fie reciproca. Modesti sau nu ar trebui sa aratam daca ceva ne face sa ne simtim inconfortabil. Cu tact bineinteles. Piatra mea de incercare este tortul. Pur si simplu nu imi place. Cel mai rau pentru mine este cand gazda insista asupra feliei. Bineinteles ca iau 2 lingurite din politete. Asa ca le-am spus pritenilor mei ca pur si simplu nu-mi plac torturile. Nu exista nici un model si nici o reteta care sa ma faca sa mananc chestia asta. Asa ca nimeni nu mai insista. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie nu imi place aproape nimic de pe masa de Pasti. Nu sunt fan oua fierte, in nici un caz tari si reci. Mielul imi cam sta in gat exceptand friptura asezonata cu un sos de menta ceva, clar nespecifica modului de preparare romanesc. Drobul nici atat. Cozonacul sa nu-l vad. Cand vine Pastele imi vine sa ma incui in casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...