Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste(796)!Felicitari Katy82!!!!


Recommended Posts

Doctora care mi-a facut histerosalpingografia mi-a spus in timp ce imi facea acolo procedura ca am sanse prin embrion transfer, apoi dupa ce mi-a vazut spasmele din uter a spus ca pana nu tratez asta nici sa nu ma gandesc la FIV ca nu s-ar implanta embrionul. Nu stiam ca lipsa de calciu poate sa duca la asa ceva [bang][bang][bang]

 

Cand am plecat din cabinet probabil i-a fost mila de mine si mi-a zis sa incerc oricum astea doua luni natural ca cine stie.

 

Sunt trista, dar macar stiu cu ce ma lupt. Sunt ofticata ca am asteptat atat. Decizia in privinta la ce fac mai departe o voi lua impreuna cu medicul ginecolog. Si voi incerca oricum natural astea 2 luni.

 

Bani de FIV nu am [q]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Irmaria eu am o prietena care a aflat ca are asta dupa 2 FIV-uri ratate ,deci dupa parerea mea este mai bine ca ai aflat acum si nu dupa ce dadeai sute de mil si iti mancai toti nervii.Succes!!!

 

anca [mamica] de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

eu sunt Maria

Montaje Mariuca

 

 

AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, multumesc.

Ca veni vorba de spermograma, am primit de la Promed si pagina a 2-a si a 3-a a rezultatelor !!

Sa recapitulam si sa comparam rezultatele Synevo din Aprilie cu rezultatele Promed din Iunie:

 

Volum sperma 5 ml -> 4,5 ml (usoara scadere)

pH sperma 8.1 -> 7,2 (scadere dar e in limite)

concentratie spermatozoizi 28,2 mil/ml -> 37,5 mil/ml (crestere de 9,3 milioane/ml)

numar total spermatozoizi ejaculati 141 mil -> 168,75 mil (crestere de 27,75 milioane)

Mobilitate A+B 58% -> 68% (crestere de 10%)

Morfologie normala 6% -> 26% (crestere de 20%)

Anomalii ale capului 86% -> 72% (scadere de 14%)

Anomalii ale gatului 5% - > 34% (eu cred ca totusi e 24% aici ca altfel nu da 100% ci 110% dar oricum e o crestere importanta aici)

Anomalii ale cozii 2% - > 4% (crestere de 2%)

Leucocite <0.0125 mil/ml -> <1%

Spermocultura e ok la Promed (la Synevo nu am facut-o).

Tot la Promed scrie la observatii "numeroase defecte de cap" si la rezultat NORMOSPERMIE.

Deci daca din 100 de spermatozoizi analizati 26 au forma normala la un total de 168 milioane inseamna ca peste 43 milioane sunt ok.

Este un rezultat nesperat de bun si sunt tare fericita!

Bine ca m-am tinut de capul lui sa ia vitamine si minerale si suplimente si cate si mai cate. I-am facut lista cu ce sa ia dimineata, ce sa ia la pranz si ce sa ia seara si i-am lipit-o pe frigider. Radea cu mine mereu ca se duce la frigider sa vada ce scrie in pomelnic sa ia sa-mi faca copii sa nu ma mai agit atat.

A luat pastile cu pumnul de se saturase saracul si cand incepea sa se revolte ii mai aruncam o cautatura stramba sau ii mai scoteam din schema cate o pastila. A meritat efortul si sper ca bebe ce va veni va fi dovada vie a acestui fapt.

 

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">

 

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimotoid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia, suna tare bine, Morfologie normala 6% -> 26% (crestere de 20%)! Imi dai si mie schema pe PM sau aici? Am o prietena a carui sot are aceleasi probleme, a luat tratament dar formele normale au scazut de la 10 la 5%...id="Verdana">

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Emilia, suna tare bine, Morfologie normala 6% -> 26% (crestere de 20%)! Imi dai si mie schema pe PM sau aici? Am o prietena a carui sot are aceleasi probleme, a luat tratament dar formele normale au scazut de la 10 la 5%...id="Verdana">Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)id="Verdana">id="size1">id="purple">
align="right" id="quote2">Sigur ca iti dau schema, nu e nici un secret:Vitamax 1/ziL-Carnitina cu Q10 si catina (de la plafar) 3/ziCetebe (vitamina C+Zinc) 1/ziAcid folic 1/ziMacca 3/ziNapraznic 6/ziFructoza in loc de zahar (se gaseste in supermarket)Polen 1 lingurita dimineata (de la plafar) si cate o lingurita de miere din cand in candMagneziu din cand in cand (efervescent)Osteocare din cand in cand (contine Magneziu, Zinc, Calciu si D3 si e tot efervescent) De cand s-a terminat Vitamax-ul i-am luat Fertil Man de pe acelasi site de pe care am luat si lubrifiantul Pre (babystart.ro) si a luat tot 1/zi.Si a inceput sa nu mai poarte decat boxeri si pantaloni mai largi.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimotoid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Multumesc mult, Emilia, ii transmit reteta!id="Verdana">Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)id="Verdana">id="size1">id="purple">
align="right" id="quote2">Nu ai pt ce.O intrebare am si eu la tine. Ce este sinechia?
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimotoid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, sinechia e lipirea partiala sau totala a peretilor uterului. La carte scrie ca e prezenta adeziunilor si/sau a fibrozei in cavitatea uterina datorita cicatricilor. Se intampla dupa chiuretaje, avorturi sau nasteri si ori impiedica fixarea embrionului ori permite fixarea, dar nu il lasa sa creasca.id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...