Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Si eu cred la fel ca si Saskia, lui nu-i pasa. Asta e cea mai parsiva dintre situatii, cu atat mai mult cu cat el nu recunoaste c-ati avea vreo problema..!! [bang] Pe un om care te uraste dar care nu refuza sa comunice, poate-l poti face sa te iubeasca, insa pe un om caruia ii e indiferent ce se intampla cu casnicia si se mai si inchide in mutenie.... aluia ce-i faci? :( Nu pot sa nu ma intreb de ce ar fi un om asa. Chiar m-ar interesa sa aflu... poate e si vreun psiholog pe-aici?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 187
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca nu ai nici o boala care sa necesite un psihiatru. Sper ca nu iei pastile , tratament antidepresiv ceva. Din ce scrii te vad o persoana puternica. Din punctul meu ai doua solutii, decizi sa stai intr-o casnicie formala si o dai naibii de dragoste, comunicare si intimitate. Doi tovarasi de camera care se mai duc impreuna pe la nunti si botezuri. Pastrezi aparentele, copiii cresc cu un tata langa, depinde de tine cat de tare poti sa te desprinzi. Pe de alta parte divortezi, te-o judeca lumea ca ti s-a urat cu binele, mai pierzi un prieten doi dar te duci linistita seara acasa, nu dai socoteala la nimeni si iti vezi de viatza ta. Ma indoiesc amarnic ca respectul lui fatza de casnicie va mai putea fi recastigat. In incheiere am acelasi mesaj ca pemtru toate persoanele care deschid un subiect pe aici. Nu-ti bate joc de viatza ta, nu mai ai cum sa o recuperezi. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, el nu vrea la psiholog. El nu vrea discutii cu tine. El vrea doar sa-i gatesti si sa-l lasi in pace, sa faca ce vrea el. Oricum te vede rar, deci...care ar fi problemele intre voi... A spus Marina mai sus: poti sa accepti o casnicie de compromis, pentru copii. Sau poti sa alegi sa te desparti. Dar nu cauta sentimente acolo unde nu sunt...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca intrebarea ta din titlul subiectului este "Unde gresesc?" adica sa identificam unde gresesti sau ai putea gresi tu si toate raspunsurile sunt axate pe unde greseste el. O sa incerc eu pe scurt sa zic unde ai putea gresi tu. Nu pot afirma ca gresesti pentru ca nu ai povestit suficient ci doar ai punctat situatii in care el greseste. Eu nu cred ca sotul tau nu te iubeste. Chiar nu cred asa. Din ce povestesti tu nu reiese asa ceva. E clar ca aveti ceva probleme si cred ca s-ar rezolva multe daca ati avea momente de intimitate mai des. Nu stiu de ce nu le aveti pentru ca nu ai mentionat. Te refuza? Evita....ai incercat sa fii dulce, dragalasa cu el...sa ii dai de inteles ca poate fi o seara frumoasa si te-a refuzat? Sau poate ca nici nu incerci nimic si astepti sa vina totul de la el. Aici ar trebui sa te gandesti bine sa vezi unde e cauza si sa vezi ce poti face tu sa fie bine. Cred ca in general trebuie sa te axezi pe ce poti face tu sa fie bine si o sa vezi ca o sa fie bine. Cred ca prea repede vedem ce nu face celalalt si asteptam pasivi sa fie bine. Se vede ca pentru tine e o mare problema lipsa momentelor de dragoste si de aici tensiune, nervi, probleme in comunicare etc. As puncta si ce e bine si frumos la voi: - aveti trei copii. E minunat ca aveti copii impreuna si e minunat ca si-a dorit copii cu tine, ca i-a primit si ca ii iubeste. Cred sincer ca un barbat care isi iubeste sotia face copii cu ea. Nu vad iubire atunci cand din contra refuza/evita venirea copiilor - faptul ca el nu vede nici o problema in relatia voastra e un lucru bun. Si aici sunt variante. Chiar nu vede nici o problema si atunci omul nu e vinovat si chiar te iubeste doar ca na...e diferit. Dar, poate fi si varianta in care el vede anumite probleme dar a decis sa traiasca cu ele, sa le accepte delicat, sa nu ti le comunice si punct. Incearca sa vezi daca inca il mai atragi. Uita-te in oglinda si fii mai feminina. Asta nu inseamna sa te machiezi, imbraci indecent. Ci doar sa fii o femeie draguta si atractiva pentru sotul tau. Cred ca de multe ori femeile doar se plang dar nu fac mai nimic. Eu am vazut pe strada N femei cu care nu m-as baga in pat seara nici pentru bani. Ma uitam cu compatimire la sotii lor. E important pentru noi ca sotii sa ne pastram feminitatea, dragalasenia, armonia corpului fara a fi stridente si indecente. Si asta vorbesc din postura unei femei care nu se machiaza, nu merge la sala, nu se imbraca strident si mulat. Incerc doar pe cat posibil sa pastrez licarirea din ochii sotului meu atunci cand ma priveste. Si nu...nu sunt frumoasa....sunt draguta doar. Si eu am doi copii si am avut seri cand dupa ce i-am adormit pe amandoi am facut jumatate de ora de gimnastica. Oricarui barbat din lumea asta ii place ca sotia lui sa ramana draguta, iubitoare, dragalasa, atenta. Poate ca tu esti foarte draguta si atenta si feminina si el e doar un barbat stupid...dar am incercat si eu sa gasesc cauze. - e bine ca ii plac activitatile placute impreuna. e mare lucru asta. E frumos, dragut si benefic pentru familie si asta e cumva e o dovada ca te iubeste. - lipsa de comunicare poate veni si din faptul ca tu duci toate discutiile acolo unde el nu le vrea. Nici sotul meu nu vrea sa discute cu mine cand ma simte uracioasa...evita pur si simplu :) Si tot asa ca si tine si eu ma mai cert si impac singura pentru ca sotul meu nu se cearta si nu cauta discutii in contra:) Eu una prefer barbatii sinceri celor care zic multe lucruri pompoase dar sunt f superficiali. Adica de aici aduc flori si te iubesc si de aici flirteaza cu alta. N-am inteles ce e cu intalnirile matrimonale...poate avea o amanta? Iei in calcul asa ceva? Daca da...atunci discutam discutii. Eu nu cred in psiholog. N-as merge niciodata. Cred insa in Dumnezeu si cred ca El ne poate ajuta daca cautam ajutor cu credinta si dragoste. Sotul meu cumva se aseamana la unele manifestari cu sotul tau. Nici sotul meu nu stie sa imi fie aproape cu multe cuvinte atunci cand trec printr-o situatie mai grea. Stiu insa ca el ma iubeste si in acele momente ar da orice sa imi fie bine. Stiu pentru ca am inteles in timp ca se manifesta diferit de mine. Si sotul meu vroia sa schiez si am plans si m-am suparat ca nu parea dornic sa mearga cu mine la munte iarna :) Si el alege uneori alt sortiment dintr-un aliment si nu cel indicat de mine. Dar tot el ma intreaba alte dati de zeci de ori care pantalon, pantof, ciorap sa aleaga.....sau cumpara cea mai buna, scumpa, si mare masa de calacat ca sa imi placa....[bang][bang][bang]( si eu care imi doream o masuta mica mica). Una peste alta incerc sa zic ca suntem diferiti si daca el ca barbat reactioneaza diferit de modul cum ai reactiona tu...asta nu inseamna ca nu te iubeste. Ia incearca sa fii tu o perioada de timp cea mai dragalasa, mai iubitoare, mai buna gospodina si mama de pe pamant si cred ca vei vedea raspunsul in ochii lui. Eu am citit recent o carte grozava Scrisori Catherinei. O recomand tuturor sotiilor sau viitoarelor sotii. Este extraordinara. Chiar daca e scrisa de un pastor protestat si eu sunt ortodoxa mesajul pentru femei este foarte frumos si adevarat scris. Am vazut citind ce multe greseli am putut sa fac in casnicia mea [bang] Este si varianta pentru soti: Scrisori catre Filip Ca si concluzie eu zic ca merita sa te gandesti si sa lucrezi mai mult la fericirea casniciei tale. Nu e benefic sa te gandesti de ce nu face el anumite lucruri ci foarte bine ar fi sa incepi tu sa faci totul sa fie bine. Si cred ca cele trei minuni din viata ta, din viata voastra...merita! Tin mult la familie mai ales ca e vorba de trei copilasi care au nevoie si de mama si de tata. Plus de asta tu iti iubesti sotul si sunt sigura ca si el te iubeste. Doar ca e de lucru in familia voastra ( in fiecare familie e loc de mai bine) si cea care se poate apuca prima sa faca ceva esti tu, pentru ca tu identifici anumite probleme. E posibil cum am mai zis ca si pe el sa il doara dar sa ascunda asta. Divortul mi s-ar parea o lasitate in cazul tau. Inca e de treaba. Abia apoi poti spune....ca ai facut tot si atunci cred ca vei alege divortul fara sa ne intrebi pe noi. Noi citim amandoi, adica si eu si sotul meu revista Familia Ortodoxa. Sunt acolo multe sfaturi si articole utile legate de familie, copii...am gasit acolo unele rezolvari la probleme pe care le-am intampinat si noi. Daca sunteti ortodocsi poate ar fi benefic sa cititi. Apare lunar revista. Eu cam asta am avut de spus desi sunt sigura ca la ora asta am exprimat putin si scris deficitar. M-as intalni cu tine si te-as strange strans in brate daca as avea ocazia! Sa va fie bine! Marina, mesajul tau mi s-a parut foarte simplist si rece. Nu e vorba doar de viata ei. E vorba de trei copii carora nu e atat de simplu sa le explici de ce nu il mai au pe tata in casa. Faptul ca ea ar fi mai linistita seara si n-ar mai da explicatii nu mi se pare un motiv pentru separare. Eu cred ca trebuie cautate solutii si pus osul la treaba. Asta desigur, daca nu cumva domnul are pe cineva. Ca daca are e mai complicat si dureros in acelasi timp....dar nu imposibil. Larisa mamica de Nectarie [auto] (22 iulie 2010) si Alexia [zana](13 iulie 2006) https://picasaweb.google.com/roparo/Vara2011#
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o intrebare simpla si scurta pentru vega: tu ai recunoscut vreodata in fata lui, a parintilor tai, a prietenilor vostri sau in fata oricui in afara de tine ca ai gresit? Indiferent ce, dar sa admiti faptul ca si tu esti om si esti supus greselilor. Intreb asta pentru ca observ o asemanare izbitoare intre relatia ta cu sotul tau si a mea cu sotia mea (chiar daca noi suntem fiecare la prima casatorie si n-avem decat un copil). Cel putin la mine e clar ca tot ce merge prost e din cauza mea sau sau a altora, niciodata din cauza sotiei mele. Chiar si daca da cu capul in usa e de vina vantul care a adus samanta din care a crescut copacul din care s-a taiat scandura cu care s-a facut usa, nicidecum faptul ca ea n-a fost atenta. In acest context te intreb pe tine: tu ai gresit vreodata pana acum? sau esti perfecta si ne intrebi pe noi unde gresesti? As vrea sa detaliez putin, prin prisma experientei mele, intamplarile pe care le-ai prezetat pana acum: 1. Tu cautai un barbat cu care sa intemeiezi o familie. L-ai gasit. Apoi te-ai "certat si impacat singura" ca nu vrei sa te mariti cu cineva care nu te iubeste. Pai asta-mi suna a anunt de matrimoniale gen "Caut barbat care sa ma iubeasca, disponibil pentru intemeierea unei familii. Relatii la tel. 021-555...". Desi majoritatea membrilor forumului spun ca "trebuie" sa-ti iubesti partenerul de viata, subiectele de pe aceasta sectiune ii cam contrazic, in sensul ca iubirea nu o cauti, ci iti apare de unde nu te astepti; o simti, nu o negociezi; si, in plus de asta, nu tine cont daca barbatul respectiv e sau nu disponibil pentru intemeierea unei familii, are/n-are bani, are sau nu casa si masina, are/n-are nus'cati cm intre...genunchi, si asa mai departe. 2. Sotul tau nu e implicat niciodata in problemele legate de casa si copii. El e responsabil doar cu banii si cumparaturile. Ok, si astea pentru cine le face? pentru D-zeu din ceruri sau pentru voi, si anume sotia si cei trei copii ai lui? 3. Ti-ai uitat geanta. Circ. Sunt curios cum a inceput circul, dar ceva ma face sa cred ca nu cu o replica de genul "Draga, mi-am uitat geanta in cutare loc. Vrei tu sa te duci sa mi-o recuperezi?" ci mai degraba cu "Auuuuu! Am uitat geanta la la aia de-am fost in vizita! Du-te tu repede si ia-o, cat culc eu copii, ca pe urma trebuie sa mergem la petrecere". Sau mai rau: "Mi-am uitat geanta la ...". Si apoi o pauza, eventual si o privire catre sotul tau prin care-i transmiti "tu n-ai auzit ca mi-am uitat geanta? nu te simti ca-i de datoria ta sa te duci sa mi-o aduci?". Iar daca el nu s-a simtit, a inceput circul. 4. Ti-a spus ca nu merge cu tine la munte. In familia voastra, are si el dreptul la o opinie sau tu trebuie sa decizi pentru toata familia? 5. Cand te-ai intors, te-ai razbunat: nu mai merg nici eu cu tine. Sotul tau a luat-o ca atare si presupun ca n-a comentat prea mult pe tema asta si nici n-a facut vreo criza de nervi. Pur si simplu a rezolvat problema: a contramandat un eveniment si a platit un singur loc al doilea. 6. Ai asteptat sa te intrebe ceva dar nu i-a pasat. De unde stii ca si el n-a asteptat ca tu sa recunosti ca ai gresit, ca ai vrut sa te razbuni pentru plecarea la munte si ca totusi ai vrea sa mergi? Iar cand totusi i-ai spus ca iti doresti sa mergi, la ce te asteptai de fapt in afara de "daca vrei sa mergi, esti binevenita"? Sa-si ceara scuze ca n-a venit cu tine la munte si ca de fapt el te-a adus in situatia de a fi necesar sa te razbuni spunandu-i, impotriva vointei tale, ca nu mai mergi cu el la cele doua evenimente? Te rog sa ma ierti daca am fost prea dur sau n-am inteles exact sensul celor scrise de tine si le-am interpretat in alt fel decat a fost intentia ta sa le transmiti. Sper totusi sa te ajute sa-ti gasesti un raspuns la intrebarea "unde gresiti fiecare dintre voi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi, eu si sotul meu am avut o situatie asemanatoare dupa ce eu am nascut... cred ca a inceput din timpul sarcinii si sa accentuat apoi. Psihologul cu care am vorbit mi-a spus ..ori divortezi ori iti gasesti pe cineva dar ai grija sa nu te indragostesti daca nu vrei sa divortezi [:D] ma uitam la el ca boul... cum sa-l insel... nu vroiam sa-l insel, il vroiam pe el nu pe altul. Am inceput sa analizez situatia la rece, am vorbit si cu psihiatru care mi-a recomandat sa-mi fac niste analize la glanda si care tot ea mi-a explicat ca de fapt depresia nu e la mine...el este cel depresiv ... cel mai ciudat a fost ca femeia asta a avut dreptate. Ce am facut... am zis ori la bal ori la spital... ori reusesc sa-l fac sa iasa din starea in care era ori urma un divort ceva tot trebuia sa fac pt ca altfel o luam razna. A urmat o perioada cam de circ. In care il provocam tot timpul, am ajuns sa injur, sa urlu, sa-i spun si lucruri pe care nici eu nu le credeam ... a fost urat...tare urat. Incet incet a inceput sa vorbeasca cu mine... adevarul era ca amandoi eram extrem de obositi. iar el e mai mult genul introvertit. Stiu ca noi aveam doar un copil si nu e acelasi lucru cu a avea trei. Stiu ca situatia mea financiara era ok si as fi putut divorta usor. Si nu e vb de barbati ca o femeie urata nu sunt. Dar eu il iubesc pe el, pe el il vad tatal copiilor mei, nu vreau un alt barbat daca vroiam altul nu ma casatoream clar. Si apoi si cel mai important lucru eu simteam ca el ma iubeste. Nu mai ca ajunsesem sa ma simt tare singura in casnicia noastra. Asta cu sa fi dragastoasa nu a mers la noi. Indiferent cat de dragastoasa eram ma loveam de un zid. Comunicarea era la pamant. Mult timp dupa ce am iesit din starea asta tot trebuia sa-i spun... comunica cu mine! spune-mi ce nu e bine, ce te deranjeaza...gandeste cu voce tare. Acum e ok. [:)] numai trebuie sa-i trag cuvintele din gura cum se spune. Ba chiar pare mai bine decat la inceput. Parca numai suntem asa de politicosi ca la inceputul casatoriei noastre. Ne este mult mai usor, firesc, sa spunem ...numai pot. preia tu de aici... Aceasi chestie era si cu sexul. Ajunsesem la ceva de genul taca-paca. Ei bine daca tot era bal am pus si problema asta... ce draq e asta?! preludiu unde e?, pai doarme copilul..., ei si? crezi ca la 1 an o sa vina sa de-a buzna peste noi alergand??? ca sunt obosit... ei bine daca esti obosit am auzit ca e liber pe centura iti recomand, e exact cum iti doresti tu! [:D] eu am zis ca a fost urat! Bineinteles ca barbatul din el s-a simtit ofensat si am inceput sa dezbatem subiectul asta. Ce anume nu imi place, ce s-a schimbat dupa nastere etc etc... Nu stiu daca exprerienta noastra te ajuta la ceva... mie pur si simplu subiectul mi-a adus aminte cat de singura si plina de frustrari ma simteam atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui NoUserName
Eu am o intrebare simpla si scurta pentru vega: tu ai recunoscut vreodata in fata lui, a parintilor tai, a prietenilor vostri sau in fata oricui in afara de tine ca ai gresit? Indiferent ce, dar sa admiti faptul ca si tu esti om si esti supus greselilor. Intreb asta pentru ca observ o asemanare izbitoare intre relatia ta cu sotul tau si a mea cu sotia mea (chiar daca noi suntem fiecare la prima casatorie si n-avem decat un copil). Cel putin la mine e clar ca tot ce merge prost e din cauza mea sau sau a altora, niciodata din cauza sotiei mele. Chiar si daca da cu capul in usa e de vina vantul care a adus samanta din care a crescut copacul din care s-a taiat scandura cu care s-a facut usa, nicidecum faptul ca ea n-a fost atenta. In acest context te intreb pe tine: tu ai gresit vreodata pana acum? sau esti perfecta si ne intrebi pe noi unde gresesti? As vrea sa detaliez putin, prin prisma experientei mele, intamplarile pe care le-ai prezetat pana acum: 1. Tu cautai un barbat cu care sa intemeiezi o familie. L-ai gasit. Apoi te-ai "certat si impacat singura" ca nu vrei sa te mariti cu cineva care nu te iubeste. Pai asta-mi suna a anunt de matrimoniale gen "Caut barbat care sa ma iubeasca, disponibil pentru intemeierea unei familii. Relatii la tel. 021-555...". Desi majoritatea membrilor forumului spun ca "trebuie" sa-ti iubesti partenerul de viata, subiectele de pe aceasta sectiune ii cam contrazic, in sensul ca iubirea nu o cauti, ci iti apare de unde nu te astepti; o simti, nu o negociezi; si, in plus de asta, nu tine cont daca barbatul respectiv e sau nu disponibil pentru intemeierea unei familii, are/n-are bani, are sau nu casa si masina, are/n-are nus'cati cm intre...genunchi, si asa mai departe. 2. Sotul tau nu e implicat niciodata in problemele legate de casa si copii. El e responsabil doar cu banii si cumparaturile. Ok, si astea pentru cine le face? pentru D-zeu din ceruri sau pentru voi, si anume sotia si cei trei copii ai lui? 3. Ti-ai uitat geanta. Circ. Sunt curios cum a inceput circul, dar ceva ma face sa cred ca nu cu o replica de genul "Draga, mi-am uitat geanta in cutare loc. Vrei tu sa te duci sa mi-o recuperezi?" ci mai degraba cu "Auuuuu! Am uitat geanta la la aia de-am fost in vizita! Du-te tu repede si ia-o, cat culc eu copii, ca pe urma trebuie sa mergem la petrecere". Sau mai rau: "Mi-am uitat geanta la ...". Si apoi o pauza, eventual si o privire catre sotul tau prin care-i transmiti "tu n-ai auzit ca mi-am uitat geanta? nu te simti ca-i de datoria ta sa te duci sa mi-o aduci?". Iar daca el nu s-a simtit, a inceput circul. 4. Ti-a spus ca nu merge cu tine la munte. In familia voastra, are si el dreptul la o opinie sau tu trebuie sa decizi pentru toata familia? 5. Cand te-ai intors, te-ai razbunat: nu mai merg nici eu cu tine. Sotul tau a luat-o ca atare si presupun ca n-a comentat prea mult pe tema asta si nici n-a facut vreo criza de nervi. Pur si simplu a rezolvat problema: a contramandat un eveniment si a platit un singur loc al doilea. 6. Ai asteptat sa te intrebe ceva dar nu i-a pasat. De unde stii ca si el n-a asteptat ca tu sa recunosti ca ai gresit, ca ai vrut sa te razbuni pentru plecarea la munte si ca totusi ai vrea sa mergi? Iar cand totusi i-ai spus ca iti doresti sa mergi, la ce te asteptai de fapt in afara de "daca vrei sa mergi, esti binevenita"? Sa-si ceara scuze ca n-a venit cu tine la munte si ca de fapt el te-a adus in situatia de a fi necesar sa te razbuni spunandu-i, impotriva vointei tale, ca nu mai mergi cu el la cele doua evenimente? Te rog sa ma ierti daca am fost prea dur sau n-am inteles exact sensul celor scrise de tine si le-am interpretat in alt fel decat a fost intentia ta sa le transmiti. Sper totusi sa te ajute sa-ti gasesti un raspuns la intrebarea "unde gresiti fiecare dintre voi".
Cred ca ai pus punctul pe "I"cu postarea ta si eu cred(deci am spus cred!!!!nu ca stiu) cam asta este leit motivul casniciei lor,mie si postarile vegai au ceva ce...nu stiu...e ceva acolo in ele ce mie-mi da de gindit! Vega,tu ai spus ce vrei tu de la relatzia voastra,pe mine m-a mirat partea cu..."eu vreau sex"! N-am sa te intreb de viatza voastra sexuala,insa am sa te intreb...tu folosesti vreo metoda contraceptiva? Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos N-am sa te intreb de viatza voastra sexuala,insa am sa te intreb...tu folosesti vreo metoda contraceptiva? Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Si de ti-ar raspunde?[alcool] [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....ahhh era din gama intrebarilor nevinovate. Beau limonada, dar nu este exclus sa fermenteze - din cauza inocentei ce ma-nconjoara, uneori.[:)]
nousername - subscriu afirmatiei facuta de andacos. Categoric ai pus punctul pe "i". [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...