Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua,

 

Sunt tatal unui baietel in varsta de 2 ani diagnosticat cu hipospadias balanic.

La recomandarea unei cunostinte am luat legatura cu Dr. Dan Cristea, sef sectie chirurgie, specializare hipospadias in cadrul spitalului Regina Maria din Baneasa,

Din spusele dansului este o forma usoara de hipospadias balanic, copilul fiind  programat ptr operatie anul acesta.

 

Exista persoane prezente pe acest forum care au avut de-a face cu acest doctor?copii operati de dansul?

 

Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

   Am citit si eu cu atentie acest forum si mi-a fost de un real folos in decizia pe care am luat-o.

   Am sa incerc sa va descriu pe scurt experientele prin care copilul meu si implicit eu am trecut in decursul a 8 ani.

   Am nascut prematur, la 32 saptamani doi baietei gemeni. Din nefericire, la nastere, unul din ei a fost diagnosticat cu stenoza hipertrofica de pilor, criptorhidie bilaterala, hipospadias peno-scrotal.

Am nascut la Tg. Mures, am decis sa merg acolo pentru ca aflasem ca sunt medici  buni. Sunt si medici foarte buni,sa nu intelegeti gresit, dar eu cand am avut nevoie nu au fost, sau am avut ghinionul sa nu ii cunosc. Baietelul sanatos l-am trimis acasa, iar cu cel cu probleme am ramas internata sa depisteze medicii motivul pentru care el varsa. Ce a urmat dupa.....si acum mi-a ramas intiparit in minte, chinul prin care am trecut, copilul si eu, la un moment dat aveam de gand sa ies in strada cu copilul si sa urlu sa vina un medic care e in stare sa-i faca o radiografie, sa-i stabileasca diagnosticul sa stiu si eu, trebuie sau nu sa-l operez. Am fost externati asa, pe biletul de externare a fost trecut " greturi varsaturi". Dupa inca o saptamana de varsat acasa, am mers la Sibiu, acolo in ziua urmatoare am primit raspunsul ca trebuie operat la stomac. Datorita faptului ca era foarte deshidratat, copilul meu a fost operat de trei ori intr-o saptamana, in ultima interventie i-s fost aplicata o plasa chirurgicala. M-am bucurat ca e bine, nu am mai vrut sa acuz pe nimeni, dar toate acestea s-au intamplat din vina medicilor, chiar si cele trei operatii, hai sa zicem una...si la a doua putea lua decizia sa aplice plasa. Nu mai vreau sa va descriu felul in care vorbea chirurgul, umilintele pe care le-am suportat si multe alte chestii mizerabile, chiar si infirmierele la Mures ma certau daca mergeam la baie dupa ce steregeau pe jos, (nascusem cu cezariana). Datorita intubatiilor , copilul meu a ramas cu o sensibilitate la nivelul bronhiilor (asa mi-a spus un medic pediatru), poate asa a fost el sensibil, imi facea si patru episoade de pneumonii pe an. Nu am putut rezolva restul problemelor de natura chirurgicala, din cauza problemelor de sanatate. Si parca nu era destul la 1 an si 8 luni a facut septicemie punct de plecare digestiv, fiind internati la noi in oras . Dupa interventii mari, la directorul spitalului am reusit sa obtinem o salvare (care nu mergea mai mult de 90 km/ora), sa fie transferat la Cluj Napoca la spitalul de Pediatrie II. Acolo am intalnit profesionisti adevarati Dl.Prof. Miu, d-na Conf.Marc, niste OAMENI ADEVARATI, asa ceva intalnesti foarte rar. Mi-au salvat puiul, nu o sa-i uit toata viata. Vreau sa stiti ca in momentul in care ne-am internat in spitalul de la noi din oras, copilul avea doar o laringita, si spuneau medicii ca si pneumonie, deci nimic legat de enterocolita. Medicii din oras de la noi, mi-au zis ca nu e un caz grav, ca e doar o toxinfectie alimentara, ca nu trebuie sa dramatizam si sa merg cu el la Cluj. Daca mai stateam o zi, puiul meu acum nu mai era. Pe drum spre Cluj varsa in zat de cafea. Parerea mea e ca a contactat un virus in spital....si mai departe v-am descris ce s-a intamplat.

  La trei ani am reusit tot la Cluj sa rezolvam ectopia testiculara  stanga, iar dupa aceea cea dreapta. A ramas ultima problema chirurgicala si credeam ca e cea mai simpla. Am uitat sa va spun ca toti medicii chirurgi mi-au spus ca hipospadiasul trebuie rezolvat dupa varsta de 5-6 ani, sa creasca, sa aiba material pe ce sa opereze. Total eronat.

 Anul trecut am mers la Mures, l-am operat acolo (medicul de la Cluj care il operase a murit, "Dumnezeu sa il odihneasca!"). Medicul i-a reconstruit uretra, a rezolvat curbura, dar a aparut fistula imediat dupa desfacerea pansamentului. Am mers la control dupa o luna si m-a spus ca o sa finalizeze actul medical dupa inca doua interventii.(una pentru rezolvarea fistulei, iar cea de-a doua cosmetizarea). Eram pusa intr-o situatie dificila, imi doream foarte mult sa ajung la dl.Prof. Hadidi, sa vad care e parerea dansului, sa incerc sa gasesc o cale mai scurta de vindecare. Singura problema era partea financiara, am mers totusi sa vad care este varianta dansului. Mi-a spus ca reuseste cu o singura interventie sa rezolve totul. Atunci am stiut sigur ce trebuie sa aleg. Acum, dupa aproape doua luni de la interventie pot spune ca sunt mandra de decizia pe care am luat-o. I-am scurtat drumul spre o viata normala copilului meu, i-am vazut fericirea in privire si bucuria cu care i-a spus fratelui sau ca fac pipi la fel. De aceasta data copilul meu, aproape nu a simtit ca a fost in spital, totul a decurs rapid, am intalnit in sfarsit un chirurg exceptional, un OM cu suflet mare, toata stima pentru astfel de oameni. Dumnezeu sa-i dea sanatate!

   Ii multumesc pe aceasta cale si domnisoarei asistente Alina Musat care a fost tot timpul draguta si ne-a ajutat de cate ori am avut nevoie. 

  Sarbatori Fericite tuturor, sanatate, si fie ca Bunul Dumnezeu sa va ajute sa luati cele mai bune decizii in viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Buna!Am un baietel minunat care la nastere a fost diagnosticat cu hipospadias.Tot din maternitate am fost indrumati sa consultam un chirurg pentru a ne spune daca se impune a fi operarat si cand.Cum am ajuns acasa, sotul meu a inceput sa caute informatii despre aceasta malformatie.Asa am aflat de dr.Hadidi.In octombrie 2013 am fost la consultatie la dumnealui, la clinica Ponderas in Bucuresti.Ne a spus ca are hs gr.2 si ca pentru a duce o viata normala trebuie operat-dar dupa varsta de 3 luni si pana la varsta de 18 luni, pentru a avea mai multe sanse de reusita.Pe 25 februarie 2014 l-am operat pe ingerasul.nostru.O singura zi a fost pansat si a avut sonda.Dupa.24h dl.dr. i a scos sonda si a fost ok.a doua zi am plecat acasa:)).recuperarea a fost relativ usoara, fara dureri.foarte mari.copilul s a miscat in voie, am iesit la plimbari cu el, totul a decurs normal, fara complicatii-infectii urinare sau fistule.Am omis sa scriu costurile.operatiei: 3000 euro la medic si 1400 euro la clinica.Pe 18 iunie 2014 am fost la control la dl.dr.Hadidi si ne a confirmat ca totul este ok.Pe data de 20.06.2014 am facut cea de a doua operatie, de cosmetizare, de reconstructie a preputului.Operatia a durat aprox 1/2h, internare de cateva ore.Desi nu a trecut 1 luna de la.operatie, deja penisul bebelusului.meu arata normal, nu exista nici o diferenta fata de cel al unui baietel fara hipospadias.de data aceasta operatia.a.costat 500 euro la medic si 800 euro la clinica.In concluzie, ma bucur ca am apelat la medicul Hadidi.Nu pot spune ca a fost foarte usor-este o operatie totusi, dar nici atat de greu.Va urez mult succes si sper sa va fie de folos tot ce am scris.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Buna ziua. In primul rand doresc sa le multumesc mamicilor/taticilor care si-au impartasit experianta legata de operatia de hipospadias pentru ca pe noi n- ea ajutat foarte mult.

In 2013 aprilie s-a nascut baietalul nostru prematur avand doar 950 g cu multiple probleme, insa voi incerca sa ma axez doar pe cea legata de hipospadias. Inca din prima zi am aflat ca ar exista o malformatie la nivelul penisului baietelului, mai probabil un hipospadias sever, dar avand in vedere dimensiunile mici la greutatea respectiva a organelor genitale s- a pus chiar probleme unei intersexualitati, infirmata ulterior de un test genetic. Pe la sfarsitul anului afectiunile majore s-au rezolvat in mare parte si d-na prof. Dr, careia ii suntem recunoscatori pt viata copilului nostru, ne sugereaza sa ne gandim si la operatia de hipospadias. Ne avertizeaza , ca este o operatie foarte dificila cu multe complicatii, si ne ofera numarul de telefon al unei mamici al carui baietel a fost operat cu succes in Bucuresti cu aproximativ un an inü urma. Asa aflam de prof dr. Hadidi. Am inceput impreuna cu sotia o ampla documentare pe internet despre hipospadias si chirurgii care opereaza cu succes aceasta afectiune. Insa dupa luni de zile in care am studiat forumuri si siteuri din romania, ungaria, italia, spania, germania, la un moment dat chiar si din serbia ( folosind google traducere),constatam ca recenziile majoritar pozitve apartin operatiilor efectuate de dr. Hadidi, chiar si in cazul formelor severe de hipospadias. Decidem sa ne programam baietelul pt un consult la d-l prof in februarie 2014.

In urma consultului aflam ca " avem" hipospadias de gradul 4 cu curbura accentuata a penisului, si criptorhidie stanga, iar operatia va fi de fapt 3 operatii, ceea ce efectiv ne sfasie inima. D-l doctor ne asigura ca numai asa poate garanta reusita operatiei, si posibilitatea redusa a complicatiilor. Asadar.... ne programam pt prima operatie in iunie. E inutil sa descriem emotiile, pt ca sunt maxime. In iunie trcem peste prima operatie care consta in reducerea a curburii penisului, plus coborarea testicolului. Spitalizarea a fost de o singura zi. Am primit instructiuni de ingrijire si pansare, pe care le- am respectat cu strictete, iar dupa trei zile dupa operatie, penisul care arata ca o rosie zrdrobita, sangeranda, vanata, plus ca era cusuta cu un fir de burtica sa stea drept, dpa 3 zile se dezumfla, si incepe sa semene cu o putulica ( la modul abstract, gen Picasso). Dar noi eram fericiti si asa. A doua operatie are loc dupa 4 luni, in luna octombrie. Este cea mai dificila etapa, cea de reconstructia uretrei. Surpriza din nou. Noi ne asteptam din nou la imaginea de rosie zdrobita... insa baietelul nostru avea pt prima oara penis asa cum ar trebui sa fie un penis... si nici macar urma de sutura, taietura. Doar sonda , care a trebuit sa o poarte 10 zile, ne amintea ca totusi a fost operat. Durata spitalizarii a fost de 48 ore. Ultima operatie a avut loc in februarie 2015, cea de cosmetizare, pt ca d- l profesor lasa un exces de piele, pentru a avea material de lucru pentru corectia eventualelor complicatii. In cazul nostru nu a fost cazul. Am stat doar aprox 5 ore internati dupa operatie. Din nou, nici urma de operatie, fara fire la vedere, iar penisul perfect.

Concluzii: - dupa una din cele mai grave forme de hipospadias fiul nostru are un penis normal, jet urinar normal, si functia de erectie pastrata!!!

Multumim mult d-l dr Hadidi, si va multumim ca veniti si in Romania.

PS: doua cuvinte si despre spital, e un spital privat, sa va duceti mancare de acasa, chiar daca e 400 E ziua de spitalizare, va respecta blazonul de Centru de Excelenta in Tratamentul Obezitatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bnbn iti multumesc pentru experienta impartasita.

Baiatul meu a fost operat acum 10 ani de dr. Basca si as dori sa merg cu el la control la dr. Hadidi. Acum penisul este drept, urineaza bine din varf, are functie erectila, dar arata cam aiurea. Cred ca este nevoie de o operatie de cosmetizare.

Cum se fac programarile la dr. Hadidi? La ce spital? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
d-l dr se poate contacta sunand la clinica Ponderas din Bucuresti (asa ne-am programat noi prima oara), sau cel mai sigur prin secretara dansului din Romania la nr de tel 0757172379 ( mentionez ca de cand am inceput sa ne interesam de dl dr pana la rezolvarea situatiei noastre - aprox. de 2 ani de zile- ar fi a doua secretara cu care am tinut legatura). Unii parinti l-au contactat prin email... Mult succes...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei,

 

Pe acest forum si multe altele m-am axat cand am cautat doctor pentru fiul meu...povestea incepe la inceput de an 2014, cand asteptam ca cea mai frumoasa zi din viata mea (nasterea copilului, primului meu copil) sa vina. Din pacate nasterea copilului  a venit si cu vestea ca are hypospadias penian distal si cu  de presie post natala la sotia mea destul de grava in urma caruia am aflat ca femeile sunt de 100 de ori mai rele ca barbatii cand hormonii o iau razna. 

Revenind la ideea topicului va pot spune ca am studiat toate variantele:

- dr Hadidi 5000 eur/ operatie

- in strainatate ne apropiam de aceste sume oriunde mergeam

- dr Basca aprox 1500 eur

- dr Voinescu: 3800 ron operatia, cu totul ajunge la 4600 ron la Medlife totul decontat cu factura si chitanta

- Grigore Alexndrescu (dl Dr.Orlando Marinescu)

 

La inceput am fost ln Spitalul de Copii la Grigore Alexandrescu la dl Dr. Orlando Marinescu recomandat cu caldura de neonatoloaga din Spitalul Elias unde a nascut sotia. A fost primul medic vizitat....prima mare dezamgire, dupa o asteptare lunga am urcat pe sectia domnului doctor si mi-a zis cand a vazut putulica: "mda...50% sansa de reusita domnule la orice doctor din acest spital l-ar opera (sa-mi stea inima), reveniti dupa 1 an sa il operam (copilul avea doar 2 luni), pana atunci din pacate nu am material sa-l operez...stiti e ca la croitor". Am plecat invartit de a ocolo si debusolat total. Am ajuns acasa si da-i cautare pe forumuri (acesta a fost cel mai relevant si cel care m-a facut sa decid) si m-a ajutat sa inteleg atat diagnosticul, modul de tratare, ce pp inteventia si medicii la care sa merg.

Urmatoarea vizita a fost o programare la dl Dr. Valentin Voinescu....caruia ma rog sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa poata opera multi ani de acum incolo copilasi (si in acelasi timp sa vindece sufletele parintilor ingrijorati si disperati). Dupa o vizita facuta la dl doctor ne-a zis ca:

- sansele sunt de 99.99%. Operatia va dura 3 ore, ne-a aratat ce pp ceasta operatie si ca va sta cu o sondita 7 zile dupa. O tine 7 zile fata de dl dr Hadidi deoarece este inuman sa scoti sodita copilului imediat dupa operatie cand e carne vie acolo...

- sa urmarim sa faca pipi in pampers si sa nu planga, in cazul in care plange si se chinuie cand face pipi sa venim de urgenta sa il opereze deoarece inseamna ca orificiul nu este destul  de mare si ii poate afecta rinichii sau vezica urinara. Daca nu sunt aceste simptome ne revedem peste 6 luni (cand copilul)

- cand i-am zis cele spuse de dl Orlando Marinescu referitor la material ne-a intrebat daca sigur domnul in cauza e doctor chirurg de copii sa nu. Mai mult ne-a zis ca copilul si la 2 luni are "asa zis material" indeajuns si ar putea fi operat insa se recomanda dupa 6 luni pentru a fi imunizat complet.

- in final dupa 3 operatii amanate, perioada foarte grea deoarece nu ieseau analizele la urina, recoltarea e criminala, trebuie sa ii pui o punguta la putulica si de multe ori se atinge de putuluica si se compromite proba, o data a racit, o data a facut laringita acuta, in final am reusit sa il operam de curand. Operatia reusita, am scos si sondita si pisa bine si mult. Nu credeam sa ma bucur asa tare pentru un pisat insa da...ma bucur.

Conditiile din Spitalul de copii Medlife (str Zagazului) impecabile, dl Valentin Voinescu este scurt si la obiect si nu ii place sa trancaneasca aiurea, raspunde la telefon de cele mai multe ori (cand nu opereaza) si ce e cel mai important este profesionist in adevaratul sens al cuvantului. Am dat 4600 de ron si sincer am fost tratati impecabil, de la aistentele care te intrebau din juma in juma de ora daca dorim ceva (ceai, cafea etc) si pana la medicul anestezist care a fost cu adevarat profesionist, a explicat procedura in detaliu, post operator a dat tot suportul. Dupa operatie putulica era putin umflata, in 2-3 zile si-a revenit, mai are un pic sa isi revina, in max o luna nici nu va mai sti ca a fost operat.

 

In final as dori sa recomand cu caldura acest medic roman Dl Dr Valentin Voinescu, care este cu adevarat profesionist si caruia ar trebui sa i se faca statuie, mai ales ca acest pret scazut a fost negociat de dansul cu cei de la Medlife pentru ca copii din Romania sa beneficieze de un tratament corect si la un pret mic la ei in tara. Nu vreau sa spun nimic de ceilalti medici (Hadidi, etc), cu siguranta sunt si ei profesionisti insa preturile practicate sunt exorbitante (5000 eur???)...nu cred ca merita.

 

PS: dupa operatia am platit la receptie si am primit factura si bon fiscal in schimb si doctorii si asistentele nu au cerut si nu au vrut sa primeasca nimic altceva.

 

Toate laudele si RESPECT pentru domnul Valentin Voinescu si MEDLIFE!!!

Asa ar trebui sa fie si in spitalele din Romania intr-o Romanie a bunului simt domnul Iohanis si Ponta!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...