Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

anemie de la sterilet


Recommended Posts

Buna, va rog ajutati-ma cu un sfat: am un sterilet de un an jumate, din asta normal, cu fir de aur, nu mirena cu hormoni, din cauza caruia ciclul este mult mai abundent decit era ianinte. la inceput a fost doar acest disconfort, dar pe urma am inceput sa am ameteli si sa-mi cada parul. mi-am facut analizele si mi-a iesit hemoglobina mica, eritrocitele mici, hematocritul mic, neutrofile mici. mi s-a dat sa iau fier care a avut efect 2 luni (adica a oprit caderea parului si ametelile) dupa care am inceput din nou sa ametesc. probabil o sa renunt la sterilet, dar ce pot sa fac ca sa revin la valorile normale cu analizele ? multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu tot sterilet Gold T am,de un an,si nici vorba sa am asa ceva ce descrii tu.Si cu Cm dimpotriva,mie mi l-a diminuat,am luni in care deabia pic pci cativa stropi,si am luni in care vine normal,adica nici hemoragie,nici pic pic . Poate ar trebui sa mai investighezi si alte cauze ale anemiei si a starilor tale,ca e posibil sa nu fie neaparat de la sterilet. sanatate si numai de bine sa auzim Luminita,mami de 3 nazdravani: tero Stefan-Alexandru 02.09.2005 shoricica Sara-Maria 30.05.2008 trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009 [url="https://picasaweb.google.com/106129411010304127167"] Merita sa bagati un ochi ....[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut anemie de la sterilet (aveam ciclu abundent si mai des); am ajuns in spital cu hemoglobina 4, mi-au pus perfuzii cu sange pana a ajuns la 8 si apoi am continuat acasa tratamentul. Bineinteles, am scos steriletul. Hemoglobina a revenit in timp la normal; acum nu mai am curaj sa incerc niciun fel de sterilet. Analizele vor reveni la normal dupa ce renunti la sterilet pentru ca dispare cauza care genereaza anemia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un lung istoric de anemie feripriva (din cauze genetice, nu de sterilet) si stiu ca Fe se ia neaparat cu vit C si la distanta de mese in care ati mancat lactate sau alte alimente care contin Ca. De asemenea, fara cafea! Calciul si cofeina impiedica absorbtia fierului. O solutie rapida este Venofer (intravenos, in perfuzie) dar se face numai intr-o unitate spitaliceasca, sub supraveghere medicala si la indicatia medicului. Pe mine asta m-a rezolvat cand situatia a fost nasoala rau! Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acidul folic din Tardyferon Fol e vitamina B9. Tardyferonul e un fier bun, se absoarbe bine si eu am luat in sarcini si acum, in lauzie. Fara cafea, ceai negru sau macar la alte ore decat iei fierul. Fierul sa nu-l iei dupa masa ci sa-l iei inainte de o gustare de frucre, care au vit C. calciul incetineste sbsorbtia fierului, deci nu lamga o masa cu lactate. Ce ai de facut e sa scoti steriletul si sa continui sa iei fier mai multe luni ca sa se refaca depozitele si sa creasca hemoglobina. Daca opresti fierul dar pastrezi steriletul e normal sa te anemiezi iar, of. Sanatate multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...