Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

uneori 2+2=4 si alteori 2+2=5!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus Daca subiectul era cu raspuns interpretabil, trebuie sa fie scos din barem sa se noteze tezele ca si cum intrebarea nu ar fi existat.
Asta am spus si eu, doar ca solutia asta este similara cu aceea de a le puncta raspunsul si subiectivilor si predicativilor. Teama parintilor este ca departajarea asta intre raspunsuri va fi decisiva in departajarea copiilor pe lista de admitere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Buflea, cu ordinea cuvintelor din enunt propozitia este subiectiva.Daca schimbi ordinea, propozitia devine predicativa.
align="right" id="quote2">Atunci raspunsul corect este "subiectiva" ... deci nu e chestie de interpretare ci chestie de schimbare a contextului si asta nu e corect. Parintii "subiectivi" ar trebui sa iasa in strada ...Care este ordinea in care propozitia este predicativa ? [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui danielag
buflea, textul este "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoiriiid="red">."Argumentul cu proportia celor care au raspuns "predicativa" nu sta in picioare, din doua motive:- Raspunsurile erau grila, puteai bifa doar una dintre variante: subiectiva, predicativa, atributiva.- La orice examen o parte din cei care sunt examinati gresesc. Asta nu inseamna ca raspunsul gresit e justificat de ceva ce au invatat in scoala. Ci pur si simplu au gresit.
align="right" id="quote2">Ok, inteleg primul argument.Al doilea insa demoleaza teoria care spune ca desi fraza asta are si o interpretare "predicativa", la nivelul clasei a 8 a, nu au invatat sa o judece asa.Daca propozitia aia poate fi si subiectiva si predicativa, in contextul acelei fraze, dupa mine, ambele rezultate ar trebui punctate in mod egal SAU depunctata la toata lumea pentru ca raspunsul corect era "si subiectiva si predicativa". Deci ori li se scade la toti, ori li se da la toti.Pe de alta parte, daca exista o lege care spune ca nu e voie sa existe in concurs un subiect cu doua raspunsuri corecte, atunci subiectul in sine este eronat si trebuie anulat complet din examen.Realizez acum ca in toate variantele mele, subiectivii si predicativii sunt notati la fel, deci practic acest subiect controversat nu va fi criteriul de departajare al copiilor.P.S. Nu stiu daca am dreptate - incerc doar sa urmaresc o logica
align="right" id="quote2">exista sansa ca unor predicativi aceste 6 puncte sa le creasca nota astfel incat sa "ia locul" unor subiectivi, ca repartizarea la licee se face dupa optiuni si in ordinea mediilor, departajarea se va face in cazurile astea particulare... e frustrant cand esti cel de sub linie sa te gandesti ca poate aveai o sansa sau doua daca nu exista controversa asta... (probabilitatea sa existe cazuri din astea e mare, predicativii, inteleg ca, sunt mai multi...e destul de suparator)Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea ci ceilalti,

 

puteti sa imi raspundeti la exemplul meu, de la pagina anterioara? Este sau nu utila o inversare. Eu zic ca nu, dar voi?

 

Asa, cred ca putem simti daca e normal sa inversam/rasucim datele problemei, doar-doar "iese" cum ar vrea fiecare, sau e normal sa rezolvam asa cum e data problema.

 

gata, chiar fug acasa,

pa.

 

Poze cu noi

 

[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
exista sansa ca unor predicativi aceste 6 puncte sa le creasca nota astfel incat sa "ia locul" unor subiectivi, ca repartizarea la licee se face dupa optiuni si in ordinea mediilor, departajarea se va face in cazurile astea particulare... e frustrant cand est icel de sub linie sa te gandesti ca poate aveai o sansa sau doua daca nu exxist controversa asta... (probabilitatea sa se existe cazuri din astea e mare, predicativii inteleg ca sunt mai multi...e destul de suparator)
align="right" id="quote2">
Da, asa este ... o lectie pe care ar trebui sa o dam copiilor nostri ar fi, niciodata sa nu fii peste/sub linie, viitorul tau sa depinda de interpretarea sau interesele cuiva. Ori reusesti cat mai deasupra liniei, ori pici cat mai dedesuptul ei.
Bine, astea sunt filozofii ieftine care nu schimba cu nimic framantarea celor in cauza. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,

 

scuze, dar ai idee cam cum arata mediile 5-8? In oras si ... in localitatile din jurul oraselor?

 

Cand vei vedea cat de usor [adica artificial] s-au obtinut medii ffff mari in unele zone fata de alte zone, atunci realizezi ca pentru unii elevi, sansa de departajare cat mai deasupra liniei [cum spui tu] sta DOAR in cele 2 examene, unde elevii cu medii ff mari dar ARTIFICIALE nu mai au ajutoare si deci, e ff important ca macar notele de la cele 2 examene sa fie CORECTE.

 

Poze cu noi

 

[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui copiloi


Cica asa au invatat copiii la scoala, cum sa verifice care e subiectiva, care e predicativa. (Sursa)

align="right" id="quote2">

copiloi, lasa-l pe "cica" si citate obsesive.
Copilul meu n-a invatat ce "cica" tu.
Si e clasa a 8-a.
A judecat cum a invatat si a scris varianta corecta.

Rezolvarea problemei de catre ministru s-a facut fix dupa ce Ponta l-a rugat sa vada ce-i cu nemultumirile alea legate de lucrarea de la romana. Si ministrul s-a conformat, desi de dimineata spunea ca nu se schimba nimic. Pana la pranz "academicienii" spuneau ca e bun baremul. Dupa pranz au spus ca e interpretabil.
Sigur ca pe tine nu te intereseaza ce simt copiii nedreptatiti (si mai ales parintii lor).
Stiu, asta e politica. Invingatorul are dreptate intotdeauna.

PS: Sincer nu ma deranjeaza atat de tare ca un numar de copii sunt punctati pentru ca parintii lor s-au prostituat moral in fata Ministerului Educatiei. Asta e...credem uneori ca scopul scuza orice mijloace, cand vine vorba de copiii nostri.
Dar ma deranjeaza ca treaba asta s-a facut pe considerente politice, pentru niste voturi in plus. Si ma mai deranjeaza cei care tin isonul, cu orice pret, politicii gresite. Fara nici un castig. Doar "for fun".

Rufus, Tora si iadele[foto]

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

linia se trage oricum undeva si nu se poate aprecia inainte unde anume, sigur ca in cazul copiilor geniali ei pot sa speree sa fie mult deasupra acestei linii...dar ma isunt si alti copii care sunt mai departe de genialitate si care merita sa beneficeze de pe urma muncii lor...

 

ca se anuleaza subiectul sau ca li se acorda tuturor punctele din barem are ca efect de fapt "depunctarea" celor care au raspuns subiectului asa cum a fost el prezentat, sunt convinsa ca daca li se cerea sa analizeze si identifice situatiile in care afirmatia...bla bla...este subiectiva cand predicativa si variantele de raspuns ar fi fost frazele cu topica modificata...subietivii ar fi identificat toate raspunsurile corecte, mai putin sigur e ca asa ar fi facut si predicativii...eu am banuiala ca ei nu rezolvat problema "babeste"

 

solutia ideala si corecta era sa se ia in considerare ca fiind corecte raspunsurile celor care au analizat fraza asa cum a fost data si au raspuns "subiectiva"...

 

 

 

Nina,mami de, [fetita]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da - sigur ca ai dreptate. In orice imprejurare, un examen trebuie sa fie corect.

 

Lasand insa la o parte lupta politica, trebuie sa gasim raspunsul corect la problema examenului.

 

Este o nuanta fina aici :

 

1. Daca voi spuneti ca in contextul ala, propozitia aia este NUMAI subiectiva, atunci asta este unicul raspuns corect.

 

2. Daca in a gasi raspunsul corect, in acelasi context, exista mai multe metode de interpretare a frazei si in functie de metoda se gasesc 2 raspunsuri, atunci problema aia are 2 raspunsuri.

 

Poate vine cineva de specialitate sa ne explice si nou (mie mai ales [:I]) cum se judeca problema asta ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...