Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

uneori 2+2=4 si alteori 2+2=5!


Recommended Posts

Asta cu mai multe piste de rezolvare merge la matematica, unde, desi sunt mai multe piste, TREBUIE sa ajungi la acelasi rezultat.

 

Poti rezolva o problema cu ecuatii sau poti sa faci prin metoda figurativa. Dar rezultatele finale tot alea sunt.

 

Din materia limba romana, gramatica este asemanatoare matematicii, pentru ca este concreta. In schimb, la literatura, sunt expresii ce stau la granita intre metafora si hiperbola, deci, cumva, daca aceasta situatie confuza era la partea de literatura, mai era cum era.

 

Adica: dintre voi, cati puteti zice ca textul:

 

Colega Anca, un trandafir suav, inalt si superb...

 

este metafora sau hiperbola sau parabola?

 

ee, ia sa va vedem [:D] [ca deh, in CONTEXT, va zic eu, sunt deloc inalta si deloc suava, dar nici a mai nashpa nu sunt [:-)))]]

 

dar, in situatia examenului de acum, situatia [cica] "confuza" e la gramatica, ceea ce nu e normal. Si nici macar nu e confuz. Textul "dificultatea rasfoirii" reprezinta DOAR o explicatie, o informatie DESPRE subiect, exact cum "rosie" este o informatie despre subiectul "floare", din exemplul meu anterior.

 

Acum s-a inteles de ce confuzia este inexistenta, ireala, si reale sunt doar alte jocuri de culise?

 

Gata, am zis de nspe ori ca fug acasa, si nimic. Uite cum intra omul la confuzie...[:D]

 

pa, pe maine!

 

Poze cu noi

 

[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu vad lucrurile asa:

A fost un test grila cu trei raspunsuri. Deci unul singur corect. Textul trebuia analizat ca atare. Deci era un singur raspuns corect.

Daca nu era un test grila si se cerea analizarea textului atunci puteai spune ca poate fi ori , ori.

Acolo un era loc de interpretari.

Ganditi-va la toate examenele grila pe care le-ati dat . De multe ori daca stateai si interpretai enuntul puteau fi valabile mai multe raspunsuri. Insa in cazul testelor grile se cere raspunsul exact .

Am intalnit situatia asta cand am dat un test grila in Germania si profesorul mi-a spus foarte clar : ti se cere raspuns la intrebare nu interpretarea intrebarii.

 

lili_ka

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare, lili_ka, postarea ta este rezumatul si esenta intregului capitol. Asa este!

 

Iata... extind afirmatia profesorului neamt de mai sus [la precizie si exactitate, nu ii bate nima pe nemti]:

 

La examenul auto, oohoo, cate intrebari erau interpretabile, mai ales la ajutorul medical, ce e mai bine sa faci?

 

- sa suni la politie; dar, deh, in interpretare locala, poti sa nu ai tel mobil

 

- sa oferi ajutor medical; dar deh, in interpretare, poti sa fi ca tipa din reclama aia cu ajutorul la inec, si sa lesine si mai rau accidentatul [:D]

 

- sa muti victima ca sa o transporti la spital; dar deh, o poti muta "inversand-o", si o dai cu capul de usa masinii

 

deci, ce facem, luam toti carentul auto? vorba aia, ori suntem soferi, ori nu mai suntem [:D]

 

****

 

deci asta e concluzia frate: s-a cerut raspunsul la o intrebare, nu variatiuni sentimentale

 

Da, la versuri, ca sa sune mai melancolic, mai poti inversa, aparent, FARA sa schimbi esenta:

 

"te parasesc odaia mea in care/mi-am faurit tot aurul din vise"

 

e echivalent [ca actiune fizica, de deplasare] cu:

 

"mi-am faurit tot aurul din vise/in odaia pe care iata, o parasesc"...

 

insa... poetul a ALES doar o varianta, pentru ca DOAR UNA pune accent pe regretul de parasire a ACELEI camere.

 

Ce-ar fi ca elevii sa analize literar aceasta poezie, inversand, cum au ei chef, versurile? Ar mai avea aceeasi valoare poetica?

 

Nope.

 

De asta, examenul este LA FEL pt toti, si cu avantaje, si cu dezavantaje...

 

Bravo Lili_ka pt esenta pus atat de clar de tine!!! [flo]

 

 

Poze cu noi

 

[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lili_ka
Eu vad lucrurile asa:A fost un test grila cu trei raspunsuri. Deci unul singur corect. Textul trebuia analizat ca atare. Deci era un singur raspuns corect.Daca nu era un test grila si se cerea analizarea textului atunci puteai spune ca poate fi ori , ori.Acolo un era loc de interpretari.Ganditi-va la toate examenele grila pe care le-ati dat . De multe ori daca stateai si interpretai enuntul puteau fi valabile mai multe raspunsuri. Insa in cazul testelor grile se cere raspunsul exact .Am intalnit situatia asta cand am dat un test grila in Germania si profesorul mi-a spus foarte clar : ti se cere raspuns la intrebare nu interpretarea intrebarii.lili_ka
align="right" id="quote2">Un sg raspuns trebuia bifat....unii au bifat subiectiva, altii predicativa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui copiloiCica asa au invatat copiii la scoala, cum sa verifice care e subiectiva, care e predicativa. (Sursa)
align="right" id="quote2">copiloi, lasa-l pe "cica" si citate obsesive.Copilul meu n-a invatat ce "cica" tu.
align="right" id="quote2">A tau nu....dar ceilalti care au bifat predicativa, unde au invatat? Nu tot la scoala?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
aia l-au vazut pe ESTE si gata raspunsul: predicativa.[bang][mamica]in[9cer]de[fetita]"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)my little sunshineid="Century Gothic">id="size1">id="green">
align="right" id="quote2">Asa, si?Pana la urma, Academia Romana a confirmat oficial ca e corect si predicativa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
aia l-au vazut pe ESTE si gata raspunsul: predicativa.[bang]
align="right" id="quote2">Mie mi se pare ca ambiguitatea a aparut de la "este dificultatea", cele doua luate impreuna. Nu stiu daca am inteles bine, dar unii considera "dificultatea" nume predicativ, altii il considera subiect, caz in care propozitia in cauza e predicativa. Subectiva de ce ar fi, pana la urma? Numai pentru ca este introdusa prin "ceea ce"? Adica nu am priceput exact ce anume provoaca ambiguitatea, ca chestiunea de "cum pui accentul" mi se pare prea nesigura. Cum se pune intrebarea corect? Nu poate fi pusa asa: "Cine/ce este ceea ce ma jeneaza?" (dificultatea) si atunci e predicativa? Cum interpreteaza profesorii la scoala ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer,

 

o sa explic ce stiu eu [poate nu e corect, e liber sa ma corecteze oricine], parerea mea, in 3 etape:

 

1.

 

cum analizezi atunci, fraza:

 

Ceea ce vad pe fereastra este frumos.

 

Tot asa pui intrebarea? Cine/ce vad pe fereastra? Si o sa raspunzi: frumos?

 

Vezi ca nu merge... de asta trebuie gasita acea intrebare corecta din toate punctele de vedere, ca sa fie un raspuns vertical si viabil oricand.

 

La fraza de mai sus ar raspunde cineva predicativa? Nu :)

Intrebarea corecta: Cum este ceea ce vad pe fereastra? raspuns: Este frumos. So, aici, TOTI ar zice ca "frumos" este o caracterizare, o informatie DESPRE subiect, si deci, subordonata este subiectiva, schema prescurtata a frazei este: "Subiectul" este frumos. Corect?

 

 

2.

 

Alta fraza:

 

Ceea ce vad pe fereastra este un lac.

 

Aceasta fraza, ca si constructie gramaticala, este ca prima, doar ca, acel cuvant "lac", fiind substantiv [nu adverb, ca frumos], te poate induce in eroare si sa-l consideri subiect. Dar, acest cuvant "lac" reprezinta TOT o informatie DESPRE subiect, si deci, elementul important in jurul careia se invarte fraza este, ca si in prima fraza, textul: ceea ce vad pe fereastra. Deci, subordonata este subiectiva si la fe, putem rezuma prin: "Subiectul" este un lac.

 

3.

 

Ceea ce vad pe fereastra este lacul.

 

Aici, pe langa faptul ca lacul este substantiv, mai este si ARTICULAT hotarat. Deci si mai mare TENTATIA de a-l ridica pe acest "lac" la rang de subiect. Insa, si de data asta, tot o simpla informatie despre "ceea ce vad pe fereastra" avem, doar ca se indica, in plus, foarte exact, si CE lac este, si anume, acesta [subinteles din articolul hotarat]

 

Dar subordonata tot subiectiva este.

 

Si astfel am ajuns la fraza din examen.

 

Altii au alte pareri? Gresesc undeva?

 

cu simpatie,

anca

.

 

Poze cu noi

 

[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...