Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

uneori 2+2=4 si alteori 2+2=5!


Recommended Posts

Uf, probabil as fi un elev dezastruos, bine ca nu mai sunt. Nu vreau sa exasperez pe nimeni, spuneti-mi sa ma opresc [:D]

 

La exemplul cu Ioana mi se pare clar.

 

Sincer, nu am inversat fraza si nu inteleg de ce e mai logic sa pui intrebarea "Ce este dificultatea?" Raspuns: "Ceea ce ma jeneaza", decat "Ce este ceea ce ma jeneaza" Raspuns: "Dificultatea".

 

Ma intorc la exemplele date de tine la un mesaj in urma, ca am zis eu ca sunt lamurita, daracum iar nu sunt lamurita (v-am avertizat ca sunt dezastru, da?[:D])

 

"Ceea ce vad pe fereastra este frumos."

Clar, "frumos" este clar nume predicativ, pentru ca este adjectiv, cred ca subiect nu poate fi decat daca este articulat si transformat in substantiv. Adica nici daca inversezi locul in fraza nu este subiect, nici nu poti pune intrebarea in doua feluri care sa para ambele logice.

 

Daca insa zic

"Ceea ce vad pe fereastra este frumosul."

... deja mi se pare altceva.

 

Fie-va mila si scoate-ti-ma din dilema asta, ca ma framanta rau[:D]. Poate cineva de specialitate sa-mi recomande o carte sa ma lamuresc? Ca nu vreau sa ocup tot topicul cu nelamuririle mele.

 

Apropo de asta si de ce a zis autoarea subiectului intr-un mesaj... poate ar fi bine sa deschida cineva un topic de lingvistica.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

din pacate comunicatul Academiei ezista, il gasesti pe net.

Fac exact aceiasi analiza a frazei ca o citesti odata normal si odata de la cap la coada si prima data este subiectiva, a doua oara predicativa. Nu am priceput insa de ce trebuia sa intoarcem propozitia, care era problema sa rezolvam strict ce se cerea dar cum nu sunt academician si nici expert in gramatica limbii romane nu pot decat sa-mi exprim amaraciunea fatza de bataia de joc si fatza de examenul fara incidente declarat un mare success de anul acesta.

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, ma vad obligata sa ma repet, eu nu am intors propozitia.

 

In acelasi timp, privind in urma, la primele titluri din ziare care spuneau ca baremul este gresit, in articole se zice ca unii profesori sustin asta, profesori care predau elevilor la clasa. Atunci, unde e vina elevilor? De ce sa fie ei pedepsiti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marina
in constructia data conform Academiei este subiectiva .
align="right" id="quote2">Da, asta stiu, de aceea vreau sa ma lamuresc. Pentru ca multi profesori, din cei de la ciclul gimnazial, spun "predicativa" sau "ambele variante posibile". Poate se indura cineva de mine si ma indruma unde sa citesc despre subiectivele astea, ca eu am acasa o carte pe tema asta, dar e cam veche. Sunt curioasa daca gasesc ceva acolo, insa as vrea si ceva mai nou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Nu am priceput insa de ce trebuia sa intoarcem propozitia
align="right" id="quote2">
Cum sa nu-ntelegi?
Daca esti de dreapta, citesti spre dreapta si votezi subiectiva.
Daca esti de stanga, citesti spre stanga si votezi predicativa.
[:D]

Ma-ntreb, ai de-au vazut-o atributiva (circa 10% se pare, cam cat PPDD [:p]) cum au aranjat propozitiile frazei? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui MarinaNu am priceput insa de ce trebuia sa intoarcem propozitia
align="right" id="quote2">Cum sa nu-ntelegi?Daca esti de dreapta, citesti spre dreapta si votezi subiectiva.Daca esti de stanga, citesti spre stanga si votezi predicativa.[:D]Ma-ntreb, ai de-au vazut-o atributiva (circa 10% se pare, cam cat PPDD [:p]) cum au aranjat propozitiile frazei? [:D]
align="right" id="quote2">La topicul asta, numai fitile dinastea politice ai bagat. In rest nimic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...