Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

uneori 2+2=4 si alteori 2+2=5!


Recommended Posts

Lala, nici mie nu-mi place ce vad, sincer. In acelasi timp nu este drept ca soarta copilului sa depinda de modul cum a lucrat profesorul cu el la clasa. Ei au facut ceea ce au fost invatati sa faca, cum altfel sa judeci o fraza decat cum ai fost invatat la scoala? Ori profesorii se contrazic intre ei in ceea ce priveste interpretarea, iar copiii sunt la mijloc si, mai ales, viitorul lor. De aceea spun ca mi se pare total aiurea sa dai astfel de subiect. Adica o fraza mai normala si necontroversata nu exista pe lume? (ma intreb retoric, desigur). Dau dreptate acestui comentator pe site-ul Marianei Badea:
Citat:
Sa punem la plural: Ceea ce ma jeneaza sunt prostiile ministerului. Mai e subiectiva, având vedere acordul? Care e diferenta fata de: Ceea ce ma jeneaza este prostia ministerului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu pot intelege ce fel de profesori sunt aceia care "produc" aceste subiecte controversate. Cand eu eram intr-a VIII-a si dadeam admitere la liceu a fost de asemenea un subiect controversat la gramatica. Povestea asta este veche si se perpetueaza. Eu cred sincer ca acei profesori sunt orbiti de propriul orgoliu si vor sa arate cat sunt de destepti in fata colegilor de breasla, punand in ecuatie copii de clasa a VIII-a. Pana la urma un examen care se da unei generatii intregi de copii nu trebuie sa verifice ce stiu acestia, modul cum si-au insusit materia predata, fara nici un echivoc ? Mai ales ca notele la aceste examene se pondereaza si cu alte medii si note, deci se poate face o departajare in final. Iar explicatia ministrului ca subiectele au fost facute sub ministrul PDL si au stat inchise in plic inca din martie sunt hilare. Pai, presupunand ca tot ce a facut PDL-ul este prost, asa cum ne spun ei de 8 ani nu iei la verificat macar lucrurile pe care le mai poti indrepta? Parca si vad o incapere goala, plicul lipit cu super glue pe masa si pe ministru uitandu-se minute in sir la el, hamletian : "Sa-l deschid, sa nu-l deschid?" Vorba cuiva, ar fi de ras daca n-ar fi de plans. Si daca n-ar fi o generatie de copii la mijloc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Viviana, imi pare sincer rau ca treceti prin asta. Sincer, mie imi pare rau pentru toti copiii. Nu esti patetica, esti pe drept nemultumita si scarbita. Experimentarea nedreptatii este un exercitiu foarte dureros, si pentru adulti, si pentru copii. Ati avut noroc cu o astfel de profesoara de romana la clasa. Fiica-mea are o profesoara catastrofala care nici macar nu-si termina materia de predat. De aceea "compatimesc" si cu "predicativii". Fara sa fiu totusi de acord cu masurile care se iau pentru ajustarea punctajului. Iata o situatie in care un profesor poate influenta hotarator viata unui elev si noi, ca societate, nu dam suficienta atentie calitatii invatamantului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Ah, da e patetic ce am scris. Dar asa ma simt eu azi. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Viviana iti inteleg dezamagirea. Si stiu ca fata ta e sensibila la asa ceva. Eu am trecut prin acelasi lucru la admiterea la liceu si stiu ce greu e sa stii ca munca ta nu e apreciata asa cum trebuie exact intr-un moment important, cu incarcatura pentru viitor. In cazul meu ni s-a cerut sa construim propozitii in care cuvantul "care" sa fie pe rand subiect si nu mai stiu ce (ca au trecut cativa ani de atunci). Ideea era ca nu puteai construi decat propozitii fara sens sau fraze cu sens. S-au punctat ca si corecte propozitiile fara sens de genul: "Care e cel mai bun." Edit: Si inca un amanunt. Actualul ministru Pop e din aceeasi generatie cu mine si a trecut sigur sigur prin examenul de mai sus. Nu stiu daca-si mai aminteste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana imi pare rau sa iti maqi dau o veste proasta dar azi domnul ministru se "gandeste" daca vor fi respectate termenele de afisare a rezultatelor... Poate nu am avut destule emotii si mai aveam nevoie de senzatii tari [bang] Ma intreb oare la ce altceva s-or mai gandi pana maine, ce se mai schimba, dar pana pe 14, ca doar mai sunt atatea zile de gandire si posibile "surprize" ... Este halucinant!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In gramatica academiei exista un exemplu al unei fraze asemanatoare. Scrie negru pe alb: in primul si in primul rand e Subiectiva, dar, in anumite conditii poate deveni si predicativa. Cu asta sunt acord. Numai ca ei la clasa a VIII-a nu au invatat si acele conditii deci trebuiau sa o judece subiectiva. Toata dezbaterea asta trebuie judecata la nivel de clasa a VIII-a. Dar, daca in primul si in primul rand e subiectiva atunci schimba baremul lasa-i pe subiectivi cu 6 puncte si da-le si predicativilor 3 puncte. Asa ar fi cel mai corect. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sper doar ca parintii celor care au raspuns subiectiva sa fie la fel de vocali si sa faca scandal. Pana la urma sa imprumute astia niste oua de la Nastase si sa o spuna clar e subiectiva sau predicativa. Si cal si magar nu se poate si de aici frustrarea tuturor. pana la urma fata vivianei are dreptate, daca iti da sa impart 6:2 de ce te apuci sa o intorci si sa imparti 2:6 ? Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Eu nu pot intelege ce fel de profesori sunt aceia care "produc" aceste subiecte controversate. Cand eu eram intr-a VIII-a si dadeam admitere la liceu a fost de asemenea un subiect controversat la gramatica. Povestea asta este veche si se perpetueaza. Eu cred sincer ca acei profesori sunt orbiti de propriul orgoliu si vor sa arate cat sunt de destepti in fata colegilor de breasla, punand in ecuatie copii de clasa a VIII-a.
Nu este vorba de orgoliu ci se pare ca este mai grav. Presupun ca aceste subiecte controversate fac parte dintr-un set care este lucrat de meditatori cu copiii care ii platesc din greu si care astfel ii ajuta, in situatia examenului, sa aleaga la un astfel de subiect varianta considerata valabila. Copilului muncitor si destept ii ramane varianta alegerii la intamplare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
sper doar ca parintii celor care au raspuns subiectiva sa fie la fel de vocali si sa faca scandal.
Uh, asa scrisesem si eu in mesajul anterior, dar am sters. Daca lumea s-a impartit acum in "subiectivi" si "predicativi", ar trebui sa faca si primii acelasi scandal ca si ceilalti. Of, Viviana, cum rezistati? Eu as vedea negru, sa i se faca asa o nedreptate copilului meu si sa nu pot sa ii apar drepturile. Pana cum nu ma gandeam cu groaza ca vom trece si noi prin examenul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...