Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

uneori 2+2=4 si alteori 2+2=5!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Hai mai,ca sunteti ca in Caragiale cu "castravechele"....oricine ar spune orice de gramatica sau alt subiect,voi ajungeti tot la USL...parca "succesuri" nu a fost lansat de un europarlamentar,membru PDL,deci cineva care ne reprezinta....acus va fi bagat in DOOM...... Madalina
Oricat ti-ar parea de ciudat "succesuri" a fost forma acceptata prin '70-'80. Acum in DOOM e retinuta ca forma de plural doar "succese".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

era subiectiva toata ziua. Analizezi ce ti se da, nu iti dai cu parerea ca ar fi fost mai bine altfel. La examen eu stiu asa: citesti si de 10 ori ce ti se cere inainte de a da un raspuns. Greseala monumentala ii apartine exclusiv ministrului. Nu comentez calitatea profesorilor de lb romana de acum[alcool], o constat si ma ingrozesc. Nu era nimic ambiguu acolo. Imi pare rau pt copiii care au raspuns corect. Li se intampla o mare nedreptate la primul examen serios din viata lor. Daca nici la sfarsitul clasei a opta nu cunosti atata gramatica...[:I] Si spun asta pt ca dupa ce am aflat despre ce era vorba, pot sa sustin ca nu e vorba despre ceva cu grad marit de dificultate, vezi Doamne![alcool] Chiar am fost curioasa sa vad dc eu mai stiu. [:D] si ma asteptam la altceva la cat tam-tam s-a iscat. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy glimmer - unde naiba am spus eu de INTELIGENTA?? Am spus de munca si corectitudine!!! Nu mai rastalmaciti cum vreti voi.
Erata: se va inlocui in mesajul meu "inteligenta" cu "ii duce capul".
Hai mai, chiar vrei sa facem analiza pe text? [:D][:D] Asta e exprimarea exacta: Guvernul la presiunea publicului votant usl (ca eu cred ca acolo unde copii au raspuns corect, si pe parintii ii duce capul sa vada cum se prabuseste totul sub usl, deci nu fac parte din electoratul lui ponta ca sa ii pese) a decis ca e corect si predicativa. De unde si pana unde ai dedus tu asta: "inteligenta fiind ceva ce se transmite de la generatie la generatie si inteligenti fiind numai cei care nu tin cu USL"? PS: daca vrei sa disecam ceea ce am/ai spus, te invit la o discutie privata [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy glimmer - unde naiba am spus eu de INTELIGENTA?? Am spus de munca si corectitudine!!! Nu mai rastalmaciti cum vreti voi.
Erata: se va inlocui in mesajul meu "inteligenta" cu "ii duce capul".
Hai mai, chiar vrei sa facem analiza pe text? [:D][:D] Asta e exprimarea exacta: Guvernul la presiunea publicului votant usl (ca eu cred ca acolo unde copii au raspuns corect, si pe parintii ii duce capul sa vada cum se prabuseste totul sub usl, deci nu fac parte din electoratul lui ponta ca sa ii pese) a decis ca e corect si predicativa. De unde si pana unde ai dedus tu asta: "inteligenta fiind ceva ce se transmite de la generatie la generatie si inteligenti fiind numai cei care nu tin cu USL"? PS: daca vrei sa disecam ceea ce am/ai spus, te invit la o discutie privata [pup]
Aaaaaaa.... Nu, merci.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Stati linistiti la locurile voastre! Avem variante pentru toata lumea! In urma cu o ora presedinta Federatiei Parintilor a anuntat intr-o interventie la un post TV ca mai multi parinti au semnat la Cluj o petitie pentru a solicita ministerului sa recunoasca drept corecta si varianta ... atributiva. [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Mai are cineva dubii ca la bac promovabilitatea va tinde la 100%? Asa cum a declarat Pop cu cateva saptamani in urma, subiectele nu se vor modifica, dar se va umbla la bareme/baremuri. In sensul ca toate variantele vor fi corecte. [:D]
Uauuuuuuu![alcool][alcool][alcool] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Stati linistiti la locurile voastre! Avem variante pentru toata lumea! In urma cu o ora presedinta Federatiei Parintilor a anuntat intr-o interventie la un post TV ca mai multi parinti au semnat la Cluj o petitie pentru a solicita ministerului sa recunoasca drept corecta si varianta ... atributiva. [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Mai are cineva dubii ca la bac promovabilitatea va tinde la 100%? Asa cum a declarat Pop cu cateva saptamani in urma, subiectele nu se vor modifica, dar se va umbla la bareme/baremuri. In sensul ca toate variantele vor fi corecte. [:D]
Am crezut ca-i o gluma, dar nu e, au ajuns la minister cu ea, auzi atributiva [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul Academiei Romane transmis catre Ministerul Educatiei are semnatura academicianului Eugen Simion si a prof. dr. Gabriela Pana Dindelegan, membru corespondent al Academiei Romane. "Ca raspuns la adresa (...), trimisa de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului (cabinetul Ministrului), referitoare la subiectul al II-lea A.3, propus pentru evaluarea nationala a elevilor de clasa a VIII-a, va aducem la cunostinta punctul de vedere al Sectiei de gramatica de la Institutul de Lingvistica al Academiei Romane 'Iorgu Iordan - Al. Rosetti', si anume: Fraza propusa spre analiza este o constructie relativa cu o organizare speciala, ce admite doua posibilitati de interpretare, cu atat mai mult cu cat e vorba de un text scris, in care nu se marcheaza locul accentului frastic: (1) Subiectiva + Verb copulativ + Nume predicativ (2) Predicativa + Verb copulativ + Subiect. Si chiar daca interpretarea propozitiei relative ca subiectiva este cea curenta in practica scolara, reflectand topica stilistic neutra (subiectul preceda predicatul), spre cealalta interpretare, ca predicativa, conduc argumente precum: (a) caracteristica limbii romane de a avea o topica libera, inclusiv pentru componentele din structura Subiect + Verb copulativ + Nume predicativ, ceea ce inseamna posibilitatea de a varia, cu efecte stilistice si discursive, topica subiectului si a numelui predicativ; (b) acordul la plural cu verbul copulativ (Ceea ce ma jeneaza sunt dificultatile, si nu este dificultatile). Alte argumente, ce deriva din organizarea sintactica particulara a acestui tip de constructie, sunt discutate detaliat in Gramatica limbii romane (GALR), elaborata de Academia Romana, 2005 (prima aparitie), 2008 (tiraj nou, revizuit), la urmatoarele capitole: Constructii cu propozitii relative (2008, II: 211), Subiectul (2008, II: 367), Numele predicativ (2008, II: 290), Organizarea informationala a enuntului (2008, II: 919). Contragerea si expansiunea, procedee curent utilizate in practica scolara pentru identificarea tipului de subordonata (la care face referire adresa primita de la Minister), sunt, in acest caz, nerelevante, caci, prin constrangerea propozitiei relative, constructia isi pastreaza aceeasi disponibilitate de intervertire a ordinii componentelor. In concluzie, pentru subiectul supus dezbaterii trebuie acceptate ambele interpretari: subiectiva si predicativa". -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana chiar daca interpretarea propozitiei relative ca subiectiva este cea curenta in practica scolara, reflectand topica stilistic neutra (subiectul preceda predicatul)...." Contragerea si expansiunea, procedee curent utilizate in practica scolara pentru identificarea tipului de subordonata (la care face referire adresa primita de la Minister), sunt, in acest caz, nerelevante..."
Adica fix ce invata elevii de gimnaziu, la scoala, a fost considerat..."vax albina". Nice. Nici macar nu ma mai pot enerva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O situatie de acest gen, un subiect cu interpretari la o olimpiada scolara de romana de acum 25 de ani m-a facut sa optez pentru concursurile de matematica si mi-a produs o cotitura in intreaga formatie profesionala. Am inteles ca la matematica 2+2=4 intotdeauna, indiferent chiar si de parerea Academiei, as adauga acum. Atunci ni s-a sugerat ca profesoara mea trebuie sa faca presiuni la Inspectorat ca sa-mi sustina lucrarea, asa cum facea profesoara celuilalt copil cu care ma bateam pentru loc. Profesoara mea nu a facut asta iar eu m-am razbunat (pentru ca eram copilul acela bun la toate materiile) castigand olimpiada de matematica peste o saptamana (la sugestia constructiva si argumentata a tatalui meu). Din pacate profesorii care fac subiectele nu stiu sa se dezbare de problemele controversate si sa produca subiecte clare mai grele sau mai usoare. Confunda, cred, gradul de dificultate cu controversa, cu ambiguitatea. Prin aceasta lovesc exact in copiii muncitori, cei care au pus mana serios pe carte. Acestora le scade entuziasmul si se demotiveaza. Pe ceilalti sunt convinsa ca nu 0,6 din baremul unui subiect ii intereseaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...