Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

situatie..delicata...


Recommended Posts

Eu cinstit nu asi putea sa-mi las copilul 5 zile fara sa-l vad.[pup] Noi am fost plecati in concediu si a trebuit sa ducem motanul la 'hotel' cu o zi inainte, pentru ca zburam foarte de dimineata ....m-am simtit vionvata. Cind ne-am intors nu a contat ca eram frinti dupa 20 de ore de calatorie, direct la hotel ne-am oprit sa-l luam pe motanica. Eu nu pot fara motan, nu stiu cum se poate 5 zile fara copil [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ab5174, te intleeg perfect. sotul ma tot bate la cap sa plecam 3 zile fara strumf, in care practic doar o zi sta efectiv fara noi si doua nopti. ma apuca goraza. sunt defecta.stiu. la noi situatia a fost mult diferita fata de alti strumfi si e lgatura e f puternica. nu pot si gata. closca-i indiferenta fata de mine. nikol, sunt zile de munca, multya, cu somn putin,dar ma seaca sulfetul daca nu strang frimitura in brate cand ajung acasa. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu toata delicatetea iti spun ca eu nu pot intelege sub nici un motiv mamele care pe motiv ca ii e mai bine copilului unde e, si-l lasa acolo uitat cu saptamana, mai ales ca e foarte comod asa pentru mama.In aceste conditii cand altii iti cresc practic copilul, oricare ar fi situatia de acasa, nu vad ce motiv ai baga cumnatei sa nu ii iei copilul 2-3 zile cand tu iti poti lasa al tau copil cu zilele acolo...plus ca si ea lucreaza.E de neinteles pentru mine de ce nu-ti adici copila acasa dupa servici, pe cuvant ca motivul ca se trezeste dimineata sa o duci nu tine, copilului ii e mult mai bine langa mama (mai ales ca spui ca tatal e departe din diverse motive).Oricat de bine ar fi la bunica sau matusa...nu e ca langa mama.La asta ar trebui sa te gandesti, nu ca ce vorbesti 2-3 zile cu nepotul.Ma ierti daca sunt mai rea, nu asta e intentia, dar a fi mama presupune mai mult decat sa-ti pupi copilul in weekend, presupune educatie, modele de urmat, si nu cred ca-ti va fi usur cand peste ani iti va spune...asa m-a invatat bunica (matusa) tu nu ai fost acolo langa mine cand aveam nevoie. Dar nu asta e subiectul si probabil nu e ceea ce te intereseaza. Numai bine iti doresc. Eu am doi si suntem singuri aici , dar oricat m-au rugat ai mei nu i-am putut trimite nici macar in vacante singuri in tara, pe motiv ca ne-ar fi mai bine singuri, ne-am descurca mai usor.Dar altii sunt altfel. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu despre asta e subiectul asta! Ce o fi asa greu de inteles ca ce vi se pare voua comoditate pentru alte mame reprezinta unica solutie in momentul respectiv? Nikol, nu ai alta iesire din situatia asta. Te framanti degeaba, ori il iei cu tine si faci un efort sa schimbi mai mult de doua vorbe pe zi cu el ori il lasi acasa si-ti asumi un sentiment neplacut de vinovatie ca s-a suparat cumnata cea minunata pe tine. Oricat ai da-o la intors nu ai alta varianta! [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxy,cata dreptate ai! sora mea cea mare a trecut printr-un divort urat,in fine,cert e ca pe strumful ei l-am crescut mama(in principal) si cu mine. azi strumful are 15 ani si nu ia nicio decizie fara sa nu ma sune,de multe ori inainte sa o sune pe sora mea. sora mea a spus:daca stiam ca asa va fi, nu il lasam la voi toata saptamana,il dadeam la cresa, undeva,dar seara eram cu el. la o replica mai dura, strumf i-a spus ca din copilaria lui are cele mai faine momente la curte(cu noi). e dureros,dar nu mai are ce face acum. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxy, ai dreptate in linii mari. insa pentru copil cum este mai bine : sa stea 2-3 ore in fiecare dupa-masa, cu o mama care uneori este nervoasa si obosita, care trece printr-o perioada dificila si care nu-l are nici pe sotul ei alaturi, sau sa stea de luni pana vineri la bunica/matusa, pentru ca oricum mare parte din zi tot acolo ar sta ? ce e mai benefic pentru copil, atmosfera calma si relaxanta din casa bunicilor/matusii, sau prezenta mamei, care cu greu isi stapaneste nervii, oboseala, stresul, amplificate poate de lipsa sotului, de grijile pe care si le face in legatura cu el, daca e bine, daca se descurca, daca nu i s-a intamplat ceva acolo unde e plecat ? poate ca nikol nici nu-si permite sa piarda timp in traficul din bucuresti, cu dusul si adusul fetitei, daca trebuie sa strabata orasul de la un capat la celalalt. nu s-a tot spus aici pe forum ca pana la urma conteaza calitatea timpului petrecut cu copilul, nu neaparat cantitatea ? poate ca nikol recupereaza din plin in relatia cu fetita, in cele 2 zile din week-end. si vrea sa recupereze si mai mult in aceasta vacanta la mare. am si eu doua colege care au ales sa-si lase copilasii la parinti in timpul saptamanii, il viziteaza in fiecare seara, stau cu copilul 1-2 ore, dar copilul acolo doarme, acolo mananca, bunicii au grija de el mult mai bine decat o bona. copilul sta la parinti acasa doar in week-end. colegele mele incep serviciul pe la 8:30 si termina in cel mai fericit caz pe la 18:30, uneori si mai tarziu. pana ajung acasa se face 19-19:30. cat sa mai stea si cu copilul, sa se joace cu el, sa-l scoata pe afara, sa mai faca si ceva treburi prin casa ? iar ca sa duca copilul dimineata la bunici ar insemna sa-i strice somnul, sa fie pe fuga, sa piarda timp cu transportul prin oras. nu spun ca sunt de acord in totalitate cu o astfel de metoda, insa viata si imprejurarile obliga anumiti parinti sa recurga la astfel de aranjamente. daca nikol ar fi ales sa tina fetita acasa, in grija unei bone, era o varianta mai buna pentru copil ? poate ca da, poate ca nu. poate nici nu-si permite acest lucru, financiar vorbind, nu degeaba s-a dus sotul ei sa lucreze in alta tara. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu nepotul meu de 16 ani .....sa mor daca am ce sa vorbesc.....si tinem unul la altul de numai. In afara de Ce jocuri mai joci? Care fata iti mai place acum? Normal ca nu avem subiecte in comun .....ar fii stupid sa avem [:D] Dar am stat si cite o saptamina impreuna....si tot am reusit sa ne 'chitaim'. [:D][:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni si mamici dragi, ce are a face sula cu primaria? aka nepotul si vacanta cu marea si Nikol ca mama care isi uita (!!) copilul la soacra-sa 5 zile pe saptamana si vineri seara ii trece brusc amnezia si isi aduce fata acasa? Altii sunt altfel, Roxy, ai dreptate.Ba mai mult, toti suntem altfel! Altfel in bine, altfel in rau, suntem combinatii unice si tre' sa ne facem fiecare jocul, asa incat sa ne iasa.Si sa putem trai bine si linistiti cu ai nostri, in societate, alaturi de altii care vor acelasi lucru, desi sunt altfel. Eu nu am fost plecata de langa ai mei ( 4 bucati, una si una!) decat cand am dormit la maternitate, cand a mai venit cate-un bebe. Si atunci eram cu mama pe telefon, cand nu nasteam sau nu faceam dus. [:D] Pentru ca eu sunt defecta, nu pentru ca-s indispensabila ori ca ai mei copii nu s-ar putea descurca bine-mersi fara mine, daca sunt sanatosi, bine ingrijiti si hraniti. Eu sunt mai closca, asa, cu cuibul legat de-un picior, asa incat cand plec, ori ii iau cu mine, ori nu pot ajunge departe fara ei. Pe de alta parte, eu sunt un copil crescut de bunici, in speta.Mai ales in vacante, ca in rest am fost inregimentata la gradinite si scoli. Si pe cuvant ca nu mi-a fost dor de moarte, nici n-am dus lipsa de ceva la bunici la tara. Cu nostalgie imi amintesc de ierni si veri petrecute pe dealuri, prin nameti de zapada ori prin lanuri de floarea-soarelui...Ce tu mama, ce tu tata? Aveam ce manca, aveam unde dormi, ma iubeau bunicii ( rezervorul afectiv aprovizionat de grija si dragostea lor), imi mai aminteam de parinti cand si cand. Fiecare are socotelile lui si familia lui, atat timp cat functioneaza cu succes formula gasita de ei, ce treaba are altcineva cu mine si ai mei!? Daca ajung la necaz, daca am o dilema si cer ajutorul, atunci ajuta-ma cu ce te-am intrebat, nu-mi lua viata la ordonat si re-ordonat dupa algoritmul tau si sistemul tau de valori ( sau din perspectiva puterii tale financiare, a soacrei tale dulci ca mierea samd). Daca nu te poti abtine sa te detasezi,separand una de alta, atunci mai rau faci, mai multa confuzie aduci. Problema initiala devine parfum pe langa cacialmaua pe care o fac altii din tine. Iata de ce cand am o framantare personala caut solutii personale, nu publice. Pentru ca cei mai multi uita ca altii sunt altfel si ca vor sa fim toti la fel cu ei. (Generally speaking, nu ma adresez exclusiv lui Roxy.Am dezaprobat mesajul tau pentru ca, desi spui ca altii sunt altfel, i-ai vrea totusi ca tine, nelasandu-i sa fie altfel. Pentru ca tu crezi ca altfel decat tine e iremediabil si imuabil gresit.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o mama care isi trimite copiii vara in Romania - 2 LUNI [:D]. Imi este putin greu la inceput cand se schimba ritmul de acasa dar per ansamblu este un aranjament care avantajeaza pe toata lumea. Copiii stau 2 luni in Romania, petrec timp cu buncii lor, invata limba si mai sunt si plimbati si ras-plimbati, noi re-devenim un cuplu in care ne mai uitam si unul la altul in primul rand si nu printre lectii, activitati extrascolare, sporturi ..etc, etc, etc ...si bunicii au si ei ocazia sa petreaca timp cu nepotii lor, pe teritoriul lor, acolo unde stiu limba, stiu parcurile, pot vorbi cu ceilalti bunici si se pot mandri cu ei. Sincer, nu am nici o remuscare ca fac asta - ma gandesc in primul rand la experientele pe care le vor avea ei versus la cum o sa ma simt eu fara ei. Si incerc sa ii cresc foarte independenti, sa le largesc orizontul, sa descopere locuri noi, mancare noua, culturi diferite ... si daca exista posibilitatea sa aiba aceste experiente de ce sa le anulez pe motivul ca nu pot fi EU langa ei ? Si daca nu ar fi existat bunicii sau nu ar fi putut sa aiba grija de ei, tot i-as fi trimis undeva - in tabere, cat mai lungi si cat mai multe. Orice activitate in afara casei cu activitati diferite de ce avem acasa, cu program diferit de cel din timpul scolii, este o experienta care merita incercata. De fapt asa am fost crescuta si eu - desi locuiam in Bucuresti, toate vacantele copilariei mi le-am petrecut-o la bunici la Piatra Neamt si am niste amintiri si nostalgii fantastice si locurile alea sunt atat de aproape de sufletul meu incat de fiecare data cand vin in tara, ma duc acolo sa le vizitez. Cat despre subiect, si eu zic ca trebuie sa iti iei nepotul la mare, mai ales daca e cuminte, nu are aere ...etc. Daca tu apelezi la cumnata cu diverse ajutoare, atunci trebuie sa ii intorci favorurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-ar fi mai bine, va rog, sa ramanem la subiect? Unele mame pot si altele nu pot sa-si lase copiii fara sa-i vada cu zilele. Eu unul nu ma pot pronunta care au dreptate. Dar, daca doriti, puteti dezbate pe larg la un subiect cu tema asta. nikol are alta problema la subiectul de fata... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...