Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

situatie..delicata...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mama lui Stefi ti-a dat o idee foarte buna. Faci 2 reprize de "ieseala". N-o poti refuza pe cumnata care ti-a facut favoruri, chiar daca le-a facut din proprie initiativa, pentru ca le-ai acceptat. Si favorurile trebuie intoarse, nu cand iti convine ci cand ti se cer. Oricat de buna e relatie intre tine si cumnata, oricat de altruista ar fi ea cand se ofera sa te ajute, ti-ai creat obligatii si e firesc sa fie asa. Inteleg ca e o femeie deosebita dar nu-i Maica Tereza, sa dea fara sa astepte nimic in schimb; cred ca s-ar simti lezata daca n-ai servi-o si tu la randul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o idee si mai buna ar fi ca nikol sa mearga acum la mare cu fetita si sa programeze o noua vacanta la mare, pentru un week-end prelungit, cand il va lua si pe nepot. in felul acesta va sta mai multe zile doar ea cu fetita, in vacanta deja programata, dar ii va intoarce si cumnatei favorul, luandu-l si pe nepot in a doua "repriza" de vacanta la mare. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: faptul ca sta cu fetita cat timp nikol este la serviciu, nu ii da dreptul cumnatei sa ii bage nepotul pe gat, in concediu. Sunt sigura ca nikol a avut grija pana acum sa se revanseze, nu trebuie sa isi strice planurile din cauza unui adolescent. Imi pare rau sa vad ca sunt persoane care cred ca este egoista si nerecunoscatoare, mie nu mi se pare, dimpotriva, o inteleg. Am nepot si nu l-as lua cu mine in concediu, la fel cum nici eu nu mi-as trimite fetita cu altcineva (sora, bunici, matusa). Este copilul meu, este grija mea si daca Doamne-fereste se intampla sa ii fie rau, stiu ce sa ii fac, dar daca se imbolnaveste fiind cu altcineva, la sute de kilometri, mor in secunda urmatoare! Nu vreau sa ma gandesc la vreun accident de masina... Cat despre sfatul de a-i plati nikol o tabara/merge de 2 ori la mare...Hm!...Gresit, din nou! Poate uitati ca sotul lui nikole e plecat in strainatate, sa munceasca, ca sa le fie lor mai bine...asta nu inseamna ca munceste pentru nepot, ci pentru fetita si sotia lui, sa le poata trimita pe ele la mare. nikol, inteleg ca ai vorbit cu sotul ca veti pleca doar tu si fetita. Atunci, n-ar fi mai bine sa vorbeasca el cu sora-sa? Sau chiar tu. Explica-i frumos ca nu vrei sa se supere, dar visezi la concediul asta de mult si vrei sa fii doar tu si fetita (aici ar trebui sa se prinda...), ca daca stiai din timp, bla-bla...dar asa, ai rezervat doar un pat si nu exista saltele/canapele in plus...dar ca, atunci cand va intoarceti, te gandesti la o surpriza pentru baiat. Si daca nu intelege, atunci zau ca nu inteleg cum de e o persoana extraordinara... P.S.: Eu am experienta de a fi trimisa in plus in concediu si am regretat amarnic. Nu intru in detalii, va spun doar ca insolatia a fost floare la ureche pe langa altele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare Am nepot si nu l-as lua cu mine in concediu, la fel cum nici eu nu mi-as trimite fetita cu altcineva (sora, bunici, matusa). Este copilul meu, este grija mea si daca Doamne-fereste se intampla sa ii fie rau, stiu ce sa ii fac, dar daca se imbolnaveste fiind cu altcineva, la sute de kilometri, mor in secunda urmatoare! Nu vreau sa ma gandesc la vreun accident de masina...
Perfect de acord, dar tu ai trecut cu vederea un "amanunt": nikol nu l-ar lua pe nepot cu ea...dar SI-A LASAT/TRIMIS fetita LA MARE tocmai cu mama acelui nepot, deci cumnata ei si-a asumat grija acelui copil de sub 5 ani (!) si nikol a avut incredere sa i-o lase in grija... I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In situatia data, el l-as lua. Un baiat de 15 ani n-o sa stea lipit de tine, o sa ai tot timpul cu fetita ta. Daca are si un celular la el puteti sa va vedeti numai la masa, si nici atunci. Inteleg ca e un baiat responsabil, de ce n-ati avea toti incredere in el? El se distreaza, tu stai cu fetita, toata lumea e multumita! Vacanta frumoasa, Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare
Parerea mea: faptul ca sta cu fetita cat timp nikol este la serviciu, nu ii da dreptul cumnatei sa ii bage nepotul pe gat, in concediu. Sunt sigura ca nikol a avut grija pana acum sa se revanseze, nu trebuie sa isi strice planurile din cauza unui adolescent. Imi pare rau sa vad ca sunt persoane care cred ca este egoista si nerecunoscatoare, mie nu mi se pare, dimpotriva, o inteleg. Am nepot si nu l-as lua cu mine in concediu, la fel cum nici eu nu mi-as trimite fetita cu altcineva (sora, bunici, matusa). Este copilul meu, este grija mea si daca Doamne-fereste se intampla sa ii fie rau, stiu ce sa ii fac, dar daca se imbolnaveste fiind cu altcineva, la sute de kilometri, mor in secunda urmatoare! Nu vreau sa ma gandesc la vreun accident de masina... Cat despre sfatul de a-i plati nikol o tabara/merge de 2 ori la mare...Hm!...Gresit, din nou! Poate uitati ca sotul lui nikole e plecat in strainatate, sa munceasca, ca sa le fie lor mai bine...asta nu inseamna ca munceste pentru nepot, ci pentru fetita si sotia lui, sa le poata trimita pe ele la mare. nikol, inteleg ca ai vorbit cu sotul ca veti pleca doar tu si fetita. Atunci, n-ar fi mai bine sa vorbeasca el cu sora-sa? Sau chiar tu. Explica-i frumos ca nu vrei sa se supere, dar visezi la concediul asta de mult si vrei sa fii doar tu si fetita (aici ar trebui sa se prinda...), ca daca stiai din timp, bla-bla...dar asa, ai rezervat doar un pat si nu exista saltele/canapele in plus...dar ca, atunci cand va intoarceti, te gandesti la o surpriza pentru baiat. Si daca nu intelege, atunci zau ca nu inteleg cum de e o persoana extraordinara... P.S.: Eu am experienta de a fi trimisa in plus in concediu si am regretat amarnic. Nu intru in detalii, va spun doar ca insolatia a fost floare la ureche pe langa altele.
Asta e ceva subiectiv. Eu am experienta de a petrece toate vacantele cu varul meu, atat cu parintii mei cat si cu ai lui (si ai mei si ai lui ne luau pe amamdoi). Si asta e unul din lucrurile care mi-a infrumusetat copilaria si le-am fost mereu recunoscatoare parintilor si unchilor mei ca au facut in asa fel incat sa fim ca fratii. Dar experiente personale n-au ce cauta in subiectul de fata. Eu nu cred ca Nikol e nerecunoscatoare, dar cred ca ar trebui sa faca un sacrificiu si sa-l ia si pe baiat. Poate si cumnata a facut vreodata un sacrifiu ajutand-o pe ea. Primesti, dar trebuie sa si dai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare
Parerea mea: faptul ca sta cu fetita cat timp nikol este la serviciu, nu ii da dreptul cumnatei sa ii bage nepotul pe gat, in concediu. Sunt sigura ca nikol a avut grija pana acum sa se revanseze, nu trebuie sa isi strice planurile din cauza unui adolescent. Imi pare rau sa vad ca sunt persoane care cred ca este egoista si nerecunoscatoare, mie nu mi se pare, dimpotriva, o inteleg. Am nepot si nu l-as lua cu mine in concediu, la fel cum nici eu nu mi-as trimite fetita cu altcineva (sora, bunici, matusa). Este copilul meu, este grija mea si daca Doamne-fereste se intampla sa ii fie rau, stiu ce sa ii fac, dar daca se imbolnaveste fiind cu altcineva, la sute de kilometri, mor in secunda urmatoare! Nu vreau sa ma gandesc la vreun accident de masina... Cat despre sfatul de a-i plati nikol o tabara/merge de 2 ori la mare...Hm!...Gresit, din nou! Poate uitati ca sotul lui nikole e plecat in strainatate, sa munceasca, ca sa le fie lor mai bine...asta nu inseamna ca munceste pentru nepot, ci pentru fetita si sotia lui, sa le poata trimita pe ele la mare. nikol, inteleg ca ai vorbit cu sotul ca veti pleca doar tu si fetita. Atunci, n-ar fi mai bine sa vorbeasca el cu sora-sa? Sau chiar tu. Explica-i frumos ca nu vrei sa se supere, dar visezi la concediul asta de mult si vrei sa fii doar tu si fetita (aici ar trebui sa se prinda...), ca daca stiai din timp, bla-bla...dar asa, ai rezervat doar un pat si nu exista saltele/canapele in plus...dar ca, atunci cand va intoarceti, te gandesti la o surpriza pentru baiat. Si daca nu intelege, atunci zau ca nu inteleg cum de e o persoana extraordinara... P.S.: Eu am experienta de a fi trimisa in plus in concediu si am regretat amarnic. Nu intru in detalii, va spun doar ca insolatia a fost floare la ureche pe langa altele.
Nu i-l baga, mey, pe git. A crezut si ea ca daca Nikol pleaca ii poate lua si ei baiatul (care e mare) cu ea la mare, reciproc. [8D] Iti spun eu : cit ar fi cumnata de extraordinara ar intelege ca nu sunt toti la fel si ca unii chiar nu merita nici un efort. Daca in familia ta sunt comportamente mai ciudate, asta nu inseamna ca e peste tot la fel. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...