Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

situatie..delicata...


Recommended Posts

Eu nu-ti dau sfaturi ce sa faci, dar eu as lua nepotul cu mine. Poate avand 2 copii nu mi se pare atat de complicat, cumnatii aduc din Canada nepotica si o lasa fara ei in Ro 2 luni si va sta si la noi. Si eu sunt doar singura cu baietii mei acum, dar nici nu-mi fac griji ca nu voi face fata cu 3 copii! Si ma mai gandesc la o chestie...doar tu vezi lipsa de comunicare intre tine si nepot, din moment ce el vrea sa vina cu voi. Daca ar fi si reciproc, nu cred ca ar accepta, e mare totusi! Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008) [url="http://admin-sanziana27blogsite.blogspot.com/"] Despre cei doi nazdravani [/url] [url="http://magisavon.blogspot.com/"] Sapunuri 100% naturale [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu inteleg de ce insisti pe partea cu vrei sa fii singura cu fetita. Pai nu esti in fiecare zi dupa servici, in fiecare weekend? Poate pt ca te simti vinovata ca ai mai trimis fetita la mare, la bunica, la cumnata sau prin alte parti sa te poti bucura de "liniste". Atunci imi pot explica. Dar cum altii au gasit resurse sa te ajute cand tu ai nevoie, corect ar fi sa gasesti si tu. Uneori tb sa faci compromisuri. Si daca trimiti copilul in tabara se poate intampla orice, nu putem trai cu drobul de sare(De fapt aici e anxietate). Sunt la un concurs de sah la mare si sunt copii de 6-7 ani singuri, 10 zile, cate 5 la un adult. Si stiti ce, multi dintre ei sunt mai integrati, mai descurcareti, mai sociabili, si o gramada de alte calitati decat cei care la 9 ani ii sterge mama la fund. La 15 ani isi are singur de grija, plus ca nu doarme in pat cu Nikol, isi poate lua camera separat. Scuzati dar mie mi se pare inchistare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba uite ca doarme in camera cu mine si mai mult de ;;buna ce faci'' noi nu schimbam si nu stiu ce o sa vb cu el 2 3 4 zile cat o sa stam.O sa se nasca o situatie delicata pentruc a eu cu copilu ala nu am ce sa vb are 15 ani si nu stiu nimic despre el.Si am atat de mult probleme pe cap incat simteam nevoia sa ma relaxez la mare nu sa diversific vacanta ca sa fie ok si pt un baiat de 15 ani care nu intra in planurile mele[bang] Fetita mea nu a fost cu cumnata la mare,i sunt f recunoscatoare pt ca ma ajuta cu fata cand eu sunt la munca.Eu nu as fi fost de acord cu asa ceva.Iar pe mine nu m a intrebat nimeni ..vrei?e ok pentru tine?Pur si simplu mi a zis ''ti l dau si pe fi-miu cu tine la mare!'' Probabil ca din exterior e usor sa arunci cu rosii sa zici''vai dar ce te cramponezi draga ca iti da un copil linistit de 15 ani cu tn ce ea nu te a ajutat???''.Da.Perfect adevarat.Insa nimeni de aici nu a inteles cat de mult inseamna pentru mine acele 2 3 zile pe care le petrec cap coadat numai cu fetita mea singure singurele la mare. Si este f adevarat ca putinele ore pe care le petrec cu fetita mea sunt prea putine iar asta este o sansa pe care nu o mai pup pana la concediul de anul viitor [bang] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as incerca totusi sa ma apropi mai mult de el,sa il fac sa se deschida in fata mea.Cu siguranta,ca orice adolescent are nelamuriri,intrebari fara raspuns,curiozitati.eniu As incerca intrebari de genul - Ce planuri de viitor ai ? De ce ? Ce te atrage in domeniul respectiv? - Cum merge treaba cu fetele? [:D] Iti place vreo fata ? Cum e ? Ea te place?(Daca nu,vorbit,incurajat,glumit pe subiectul asta) - Cum te intelegi cu parintii? Pentru ce crezi ca parintii tai sunt speciali? Ce ai vrea sa se schimbe in relatia voastra? - Cum vezi tu perioada adolescentei? Ai vreo nelamurire in privinta asta si vrei sa vorbim despre ea? - Despre scoala - Despre filme - Despre masini - Despre sport etc etc etc .Iti mai spun daca e nevoie. Bineinteles,acum depinde si de tine,cat de mult vrei sa te implici,cat chef ai de vorbit,cat iti pasa sa va simtiti cu totii bine.[:)] Eu as incerca sa cobor la mintea lor.Sa ne distram,sa facem tot ce vrem,fara interdictii exagerate,fara obligatii-doar distractie. Respectam orele mesei si somnului,respectam orele de plaja\piscina,dar in restul timpului facem ce vrem. In fiecare zi unul din voi alege in ce fel va veti distra in ziua respectiva. Hai mai ca nu va fi asa rau! Distractie placuta! Relaxeaza-te,nu te mai stresa,ia fiecare lucru asa cum vine,va fi bine![pup] Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Ba uite ca doarme in camera cu mine si mai mult de ;;buna ce faci'' noi nu schimbam si nu stiu ce o sa vb cu el 2 3 4 zile cat o sa stam.O sa se nasca o situatie delicata pentruc a eu cu copilu ala nu am ce sa vb are 15 ani si nu stiu nimic despre el.Si am atat de mult probleme pe cap incat simteam nevoia sa ma relaxez la mare nu sa diversific vacanta ca sa fie ok si pt un baiat de 15 ani care nu intra in planurile mele[bang] Fetita mea nu a fost cu cumnata la mare,i sunt f recunoscatoare pt ca ma ajuta cu fata cand eu sunt la munca.Eu nu as fi fost de acord cu asa ceva.Iar pe mine nu m a intrebat nimeni ..vrei?e ok pentru tine?Pur si simplu mi a zis ''ti l dau si pe fi-miu cu tine la mare!'' Probabil ca din exterior e usor sa arunci cu rosii sa zici''vai dar ce te cramponezi draga ca iti da un copil linistit de 15 ani cu tn ce ea nu te a ajutat???''.Da.Perfect adevarat.Insa nimeni de aici nu a inteles cat de mult inseamna pentru mine acele 2 3 zile pe care le petrec cap coadat numai cu fetita mea singure singurele la mare. Si este f adevarat ca putinele ore pe care le petrec cu fetita mea sunt prea putine iar asta este o sansa pe care nu o mai pup pana la concediul de anul viitor [bang] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Nikol, sigur ca nu e chiar ok cum ai fost informata de dorinta cumnatei insa nah, unii oameni sunt mai directi; si cred ca esti constienta ca ai noroc ca si ea la randul ei te depaneaza. mie personal mi se pare corect sa il iei pe nepot cu tine, pacat ca te-ai blocat pe ideea ca o sa fie nasol. e o ocazie sa-l descoperi si cred ca vei reusi daca vei incerca sa vezi situatia altfel. Va puteti juca impreuna cu fetita ta, nepotul chiar daca are 15ani e inca un copil... si cred ca si pt fetita ta va fi funny, el poate cara nisip, apa, o poate plimba prin apa... eu am o nepotica de 10ani si abia astept sa "ma pun la mintea ei", sa povestim; si cu ocazia asta ii multumesc cumnatei mele ca a avut "curajul" sa-si lase fata cu mine, pt 10zile, in plimbare prin tara - cu toate ca n-am copii (deci nu stiu cum e [:D]) si imi vad nepoata o data pe an cateva zile (in cazul in care ajung prin tara...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Ba uite ca doarme in camera cu mine si mai mult de ;;buna ce faci'' noi nu schimbam si nu stiu ce o sa vb cu el 2 3 4 zile cat o sa stam.O sa se nasca o situatie delicata pentruc a eu cu copilu ala nu am ce sa vb are 15 ani si nu stiu nimic despre el.Si am atat de mult probleme pe cap incat simteam nevoia sa ma relaxez la mare nu sa diversific vacanta ca sa fie ok si pt un baiat de 15 ani care nu intra in planurile mele[bang] Fetita mea nu a fost cu cumnata la mare,i sunt f recunoscatoare pt ca ma ajuta cu fata cand eu sunt la munca.Eu nu as fi fost de acord cu asa ceva.Iar pe mine nu m a intrebat nimeni ..vrei?e ok pentru tine?Pur si simplu mi a zis ''ti l dau si pe fi-miu cu tine la mare!'' Probabil ca din exterior e usor sa arunci cu rosii sa zici''vai dar ce te cramponezi draga ca iti da un copil linistit de 15 ani cu tn ce ea nu te a ajutat???''.Da.Perfect adevarat.Insa nimeni de aici nu a inteles cat de mult inseamna pentru mine acele 2 3 zile pe care le petrec cap coadat numai cu fetita mea singure singurele la mare. Si este f adevarat ca putinele ore pe care le petrec cu fetita mea sunt prea putine iar asta este o sansa pe care nu o mai pup pana la concediul de anul viitor [bang] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
mai a fost sau nu a fost cu ea la mare ca eu nu mai pricep nic acu cateva pagini ziceai altele ca e geniala idea sa mai aloci un wk cu fetita si acu nu mai e ok? wtf am eu senzatia ca sunt intr o lume paralela??? https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Insa nimeni de aici nu a inteles cat de mult inseamna pentru mine acele 2 3 zile pe care le petrec cap coadat numai cu fetita mea singure singurele la mare. Si este f adevarat ca putinele ore pe care le petrec cu fetita mea sunt prea putine iar asta este o sansa pe care nu o mai pup pana la concediul de anul viitor [bang]
Ba da, eu. Si mi-am luat gratis kilu' de rosii...[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Ideea este ca ea chiar a fost cu fetita mea la mare si are grija de ea cand eu sunt la munca.
Nikol, asta ai spus chiar tu "cu tastele tale" acum vreo doua zile, acum spui ca de fapt cumnata nu a fost cu fetita la mare; tu daca citeai fraza, asa cum ai scris-o tu, scrisa de altcineva, ce ai fi inteles? Nu ca a ta cumnata a fost cu fetita ta la mare SI mai are si grija de ea cand esti la munca?... I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare
Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Insa nimeni de aici nu a inteles cat de mult inseamna pentru mine acele 2 3 zile pe care le petrec cap coadat numai cu fetita mea singure singurele la mare. Si este f adevarat ca putinele ore pe care le petrec cu fetita mea sunt prea putine iar asta este o sansa pe care nu o mai pup pana la concediul de anul viitor [bang]
Ba da, eu. Si mi-am luat gratis kilu' de rosii...[:)] Exagerezi ! [:D] te-ai urcat singurica pe scara si se vedea una-alta. [8D] Asa ca n-am gasit alt mijloc sa te dam jos.
Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu consider ca nikol are dreptate.... in concediu vrei sa te odihnesti, sa te simti bine, sa petreci timp cu familia... nu sa-ti macini creierul ce subiecte de discutie sa gasesti cu un adolescent cu care nu prea ai nimic in comun. Apropo, unde il culci ? Probabil ai luat o camera cu 2 paturi, si tu te vei inghesui cu fetita [bang] ? Apoi eu nu o inteleg pe cumnata... mi mi-ar fi rusine sa "indes" copilul cu fortza ... nici pe mama sau pe sora nu le-am rugat, stiu ca vor sa se odihneasca, sa-si faca programul cum vor ele, etc etc Intr-adevar situatia e delicata, probabil cumnata nu va intelege refuzul tau si se va supara.... Sotzul tau ce zice, nu ar putea el sa vorbeasca cu ea (inteleg ca e sora lui ?) Ingrid si Cristi 9 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...