Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

situatie..delicata...


Recommended Posts

5 ani am mers cu nepotelul la mare, eu si sotul,fara sa avem copii. avem niste amintiri memorabile. sora mea trecea printr-un moment dificil cu divortul,apoi noi oricum iubeam si iubim strumful ca pe al nostru. nici prin cap nu mi-ar trece sa-l refuz vreodata. am plecat la casuta din Lupeni,vara trecuta, cu strumful nostru de un an, anul trecut, si cu........oache. cum era sa lipseasca?avea 14 ani si ne-am inteles fantastic, plus ca sotul ii e model, in lipsa tatalui. eu stiu asa:cand accepti ca cineva sa te ajute in acest fel, trebuie cumva sa il recompensezi.cumanta sta tot timpul cu fetita ei, ea poate sta o saptamana. poate si cumnata ar vrea o zi pt ea.are copil mare, de ce sa stea cu inca unul mic? cand soliciti un astfel de ajutor, generezi o obligatie pe masura! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ab5174
Eu sa am pe cineva de incredere , care sa stea cu copilul meu ....gratis , numai ca este un om deosebit si vrea sa ma ajute....cred ca zilnic i-as duce un buchet de flori. Mi-ar crapa obrazul de rusine sa o refuz.....
Exact asa gandesc si eu. E mare lucru sa-ti poti lasa copilul (gratis in plus) pe mana cuiva de incredere. Atfel poate si-ar da tot salariul pe o bona sau ar trebui sa lase fata cu bunicii, care poate sunt in alt oras si ar vedea-o saptamanal etc. Sigur, nu stim daca Nikol nu se recompenseaza in alt fel fata de cumnata. Dar de multe ori luam favorurile de acest gen facute de parinti sau rude ca pe ceva ce ni se cuvine si nu le apreciem la justa lor valoare (poate eventual dupa ce le pierdem). Eu inteleg ca pe Nikol munceste mult, ca noi toate, si o deranjeaza sa i se "fractioneze" intimitatea pe care si-o dorea in cele cateva zile de concediu. Dar viata e pana la urma un compromis. Oare faptul ca un an de zile merge linistita la serviciu stiindu-si fata pe maini bune nu merita acest sacrificiu? Poate si cumnata munceste si din isi ia din timpul liber, pe care ar putea sa si-l petreaca doar cu fiul ei, ca sa o ajute pe Nikol. Nu merita sa i se faca un favor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ii sunt f recunoscatoare cumnatei pentru ca ma ajuta cu fetita si nu numai.Cum si cat o recompensez asta chiar nu are nici un fel de importanta.Nu am spus nici o clipa ca nu i as intoarce favoarea ca nu as ajuta o atunci cand ar avea nevoie de orice,insa....acum mi a stricat planurile [bang] Daca ar fi fost alte circumstante nu as fie refuzat,daca ar fi fost sotul acasa si mergem toti,daca starea mea pishica ar fi fost alta nu as fi refuzat,daca nu as munci non stop si as petrece 2 zile pe saptamana cu fi mea nu as fi refuzat never! Am sotul plecat afara,am o mie de probleme la munca si un program infernal uar singura mea alinare este fetita mea si orele pe care le petrec cu ea.Iar aceasta vacanta m ar fi ajutat f mult psihic. Am deschis acest subiect pentru a cere sfaturi.Pot sa o refuz fara se se supere?Pot sa fac un ""artificiu ''in asa fel incat sa impac pe toata lumea?AM primit o sugestie sa plec si cu nepotu meu si cu fetita in alt week end.Multumesc[flo] Am mai primit si un kg de rosii in cap pentru ca am deranjat pe toata lumea pentru ca sunt o nerecunoascatoare,nu i intorc favaoarea cumnatei,nu apreciez etc etc.In ideea in care eu nu am zis ""Nu il i au cu mine la mare si uite cumnata mea cu ce tupeu(scuze limbajul)mi l a bagat pe gat"' Tin la familia mea f mult.Tin la familia sotului meu f mult.Nu am cerut decat 2 3 zile de respiro.Un concediu pe care il fac cu fimea si nepotul meu nu era ceva ideal...atata tot. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o frica de ce se va intampla "dupa" aceasta vacanta.... altfel, nu inteleg de ce nu se poate sa-ti asumi responsabilitatea pentru ceea ce simti si vrei sa faci. Daca vrei sa-ti spunem ca totul este in regula.... ei bine... trezeste-te! Nu este nici bine, nici rau...este asa cum este. Asuma-ti responsabilitatea pentru ceea ce simti si va fi asa cum vrei sa fie. atata tot.
[url="http://ana-photo-gallery.blogspot.com"]blog [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135348&whichpage=8"]proud [/url] "Cand te imprietenesti cu momentul prezent, te simti acasa indiferent unde te afli.Daca nu te simti acasa in clipa Acum, indiferent unde esti, nu te vei simti bine nicaieri." (Eckhart Tolle - Linistea vorbeste)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare
Mai fetelor, de cate ori trebuie sa va spuna nikol ca vrea sa mearga doar ea si fetita, ca sa intelegeti acest lucru? Zau asa, o tineti una si buna sa-si ia nepotu'! [bang]
Da, ce tupeu din partea noastra, in loc sa sarim care mai de care cu minciuni convenabile, noi ne permitem sa discutam pe marginea subiectului. Ce oameni, domnule! De ce sa nu fie sincera cu cumnata si sa-i spuna adevarul pana la urma? Poate pentru ca mai are nevoie de ea dupa aia? Uite ca nu putem avem mereu ce ne dorim, life sucks. Ea vrea si fara nepot si fara s-o supere pe cumnata. Si cumnata, pe buna dreptate, s-ar supara daca i-ar zice adevarul. Deci ca sa fie bine pentru Nikol noi trebuie sa venim cu idei de minciuni plauzibile fara pareri personale. Asta e de fapt scopul acestui topic?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Ii sunt f recunoscatoare cumnatei pentru ca ma ajuta cu fetita si nu numai.Cum si cat o recompensez asta chiar nu are nici un fel de importanta.Nu am spus nici o clipa ca nu i as intoarce favoarea ca nu as ajuta o atunci cand ar avea nevoie de orice,insa....acum mi a stricat planurile [bang] Daca ar fi fost alte circumstante nu as fie refuzat,daca ar fi fost sotul acasa si mergem toti,daca starea mea pishica ar fi fost alta nu as fi refuzat,daca nu as munci non stop si as petrece 2 zile pe saptamana cu fi mea nu as fi refuzat never! Am sotul plecat afara,am o mie de probleme la munca si un program infernal uar singura mea alinare este fetita mea si orele pe care le petrec cu ea.Iar aceasta vacanta m ar fi ajutat f mult psihic. Am deschis acest subiect pentru a cere sfaturi.Pot sa o refuz fara se se supere?Pot sa fac un ""artificiu ''in asa fel incat sa impac pe toata lumea?AM primit o sugestie sa plec si cu nepotu meu si cu fetita in alt week end.Multumesc[flo] Am mai primit si un kg de rosii in cap pentru ca am deranjat pe toata lumea pentru ca sunt o nerecunoascatoare,nu i intorc favaoarea cumnatei,nu apreciez etc etc.In ideea in care eu nu am zis ""Nu il i au cu mine la mare si uite cumnata mea cu ce tupeu(scuze limbajul)mi l a bagat pe gat"' Tin la familia mea f mult.Tin la familia sotului meu f mult.Nu am cerut decat 2 3 zile de respiro.Un concediu pe care il fac cu fimea si nepotul meu nu era ceva ideal...atata tot. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Pai ea acum are nevoie de favoare, chiar daca tie iti strica planurile. Am mai spus-o, favoarea se intoarce cand ti se cere, nu cand iti convine. De aia se cheama favoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, eu te inteleg foarte bine ca esti frustrata. Este perfect normal si uman. Eu una asa as fi si nici o lectie despre moralitate, prietenie si etc nu m-ar ajuta cu efect instantaneu. Dar apoi mi-as aduce aminte ca mai exista si alte lucruri importante in viata mea, ca de exemplu aceasta sora a sotului meu care ... pana la urma putea sa fie o nashpeta care sa stea numai sa ma critice. Ea in schimb ma ajuta si ma face sa ma simt in siguranta zi de zi, legat de fiica mea (presupun ca asa e). Si atunci m-ar umple un sentiment de caldura si de resemnare si ... as sti ca e momentul cand SI EU trebuie sa fac ceva. Iar ceva cu adevarat important se cheama ca faci atunci cand si sacrifici ceva ca sa il faci. Daca o faci fara sa iti deranjezi macar un fir de par ... inseamna ca de fapt nu ai facut nimic ci doar ti-a picat la indemana. Ma mai gandesc ca ... asa cum te gandesti tu ce zile grele ai prins si cata nevoie ai de niste momente ... poate ca si ea simte la fel. Poate ca si ea ar fi vrut sa aiba timp sa ii ofere ceva quality time fiului ei si nu poate pt ca sta cu fetita ta. Si asa a gasit si ea sa impace si capra si varza. Cum ar fi de ex daca ea nu l-ar mai trimite cu tine, ci ar pleca ea cu el si tu nu ai mai avea cu cine lasa fetita? Ar fi ok? Nu poti sa ii propui sa plecati cu totii? Adica sa fie si ea cu copilul ei si tu cu al tau? In viata nu prea se poate sa fii si cu slanina in pod si cu botul uns ... Cam asa am observat eu. Am vazut ca mai mereu trebuie sa renunt la cate ceva daca iau in considerare intreg tabloul. mama [mamica]gandacelului Vladut [copil], 08.07.08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...