Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

situatie..delicata...


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
stati asa, ca nu-i chiar cum credeam. nikol a deschis un alt subiect, la "legislative", din care am aflat ca fetita ei locuieste in timpul saptamanii la soacra ei, la casa, si vine acasa (la bloc) doar in week-end. in conditiile in care si cumnata lucreaza (acesta fiind motivul pentru care nu poate sa mearga cu fiul ei la mare) eu deduc faptul ca in realitate cumnata nu sta chiar toata ziua cu fetita, ci mai degraba dupa ce vine de la munca. nikol, cum stau lucrurile, de fapt ? cine sta mai mult cu fetita, soacra ta sau cumnata ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Are asa de mare importanta? Familia sotului ei o ajuta in absenta lui. Si daca soacra ar sta mai mult cu fata si ea ar ruga-o pe Nikol "ia-l si pe nepotul meu la mare" n-ar fi tot aia?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ellej
E
Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Mi-a venit idee dupa ce-am citit subiectul cu intretinerea. Ce-ar fi sa vina si soacra cu voi? Ea sta cu baiatul iar tie iti ramane mai mult timp pentru fetita. [:)]
Nora si socara in aceeasi casa? [:D] eu zic sa nu ne jucam cu focul; in general nu prea merge.
Adica situatia ar deveni si mai delicata, nu [:)]? Ma gandeam ca pot lua 2 camere la mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Citat:
citat din mesajul lui ellej
E
Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Mi-a venit idee dupa ce-am citit subiectul cu intretinerea. Ce-ar fi sa vina si soacra cu voi? Ea sta cu baiatul iar tie iti ramane mai mult timp pentru fetita. [:)]
Nora si socara in aceeasi casa? [:D] eu zic sa nu ne jucam cu focul; in general nu prea merge.
Adica situatia ar deveni si mai delicata, nu [:)]? Ma gandeam ca pot lua 2 camere la mare.
Da, dar ar mai fi inca unul / una in plus :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
Ba uite ca doarme in camera cu mine si mai mult de ;;buna ce faci'' noi nu schimbam si nu stiu ce o sa vb cu el 2 3 4 zile cat o sa stam.O sa se nasca o situatie delicata pentruc a eu cu copilu ala nu am ce sa vb are 15 ani si nu stiu nimic despre el.Si am atat de mult probleme pe cap incat simteam nevoia sa ma relaxez la mare nu sa diversific vacanta ca sa fie ok si pt un baiat de 15 ani care nu intra in planurile mele[bang] Fetita mea nu a fost cu cumnata la mare,i sunt f recunoscatoare pt ca ma ajuta cu fata cand eu sunt la munca.Eu nu as fi fost de acord cu asa ceva.Iar pe mine nu m a intrebat nimeni ..vrei?e ok pentru tine?Pur si simplu mi a zis ''ti l dau si pe fi-miu cu tine la mare!'' Probabil ca din exterior e usor sa arunci cu rosii sa zici''vai dar ce te cramponezi draga ca iti da un copil linistit de 15 ani cu tn ce ea nu te a ajutat???''.Da.Perfect adevarat.Insa nimeni de aici nu a inteles cat de mult inseamna pentru mine acele 2 3 zile pe care le petrec cap coadat numai cu fetita mea singure singurele la mare. Si este f adevarat ca putinele ore pe care le petrec cu fetita mea sunt prea putine iar asta este o sansa pe care nu o mai pup pana la concediul de anul viitor [bang] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
eu din mesajul asta inteleg ca Nikol doarme mereu cu nepotul in camera ??? de aia zic ca nu pricep eu am intels asa din acest subiect ca Nikol sta cu soacra si cumnata in aceiasi casa .....? ca a ei cumnata o ajuta cu fata cat e ea la servici 5 ZILE din 7 si ca de asemena si cumnata are servici .... intrebarea mea e cum face cumnata si servici si copil Ca Nikol a lasat fata cu ea si la mare apoi ca nu a lasat o niciodata........ ca nepotul e un copil model dar ca Nikol nu stie mare lucru despre el deci ??? numai citind acest subiect altele nu le am mai citit eu una ash vrea sa inteleg ca sa pot raspunde .... https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E clar, de la mine se vede asa: - Nikol munceste full-time, are casa ei dar, fiind foarte ocupata, ia fetita doar in weekend - in rest fetita sta cu soacra si cumnata in casa lor (a soacrei sau a cumnatei) - daca Nikol l-ar lua pe baiat la mare, ar dormi toti 3 impreuna intr-o camera (eu ii propuneam sa ia 2 camere si pe soacra eventual[:)]) S-a contrazis doar cand a zis intai ca fetita a fost deja la mare cu cumnata si apoi a zis ca nu a fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24 Am deschis acest subiect pentru a cere sfaturi.Pot sa o refuz fara se se supere?Pot sa fac un ""artificiu ''in asa fel incat sa impac pe toata lumea?
Privind situatia in ansamblul ei, nu cred ca o poti refuza fara consecinte. Cumnata are un motiv bine intemeiat: copilul ei nu poate ajunge la mare decat cu tine. Avand in vedere legatura dintre voi, isi poate permite sa ceara acest favor. Nu uita ca in comunitatile de oameni, serviciile si contraserviciile sunt cele care apropie membrii comunitatii, ii ajuta si ii fac sa evolueze. Tu ti-ai facut un plan de vacanta in doi, cu copila ta. Trebuia sa te gandesti inainte si, de acum, ai grija sa faci asa. Te duceai la cumnata si, la o vorba, ii povesteai incantata ce vacanta in doi planuiesti. Cu amnunte...in care alta persoana nu intra. Si, poate, cumnata ar fi inteles ca baiatul ei nu e binevenit... Altfel, pentru ea e o oportunitate, copilul e in vacanta, cateva zile la mare sunt mana cereasca, nici nu stii ce bine prinde o pauza parinte-copil la varsta de 15 ani. Refuzul tau va fi inghitit cu noduri. In alta ordine de idei, mai ales daca copilul e linistit, nu cred ca vei avea multe motive de stres. Concepe un program, el se poate plimba cand tu dormi, seara impreuna iti poate fi chiar de ajutor, la fel si pe plaja. Da, nu va fi chiar ce ti-ai planificat, dar nici iadul pe pamnat nu va fi. Dar ai grija: daca accepti, sa nu faci greseala sa-l faci sa simta ca-i in plus, ca-i mai rau decat daca nu-l iei deloc. Curaj, data viitoare vei stii ce sa faci. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, eu cred mai degraba ca tu nu stii sa spui „nu”. Ai deschis mai demult un subiect pe tema asta... Iti este teama ca oamenii din jur sa nu se supere pe tine in cazul in care le spui ce crezi/vrei cu adevarat. Dar, pe de alta parte, daca nu-ti sustii punctul de vedere, asta te frustreaza, pentru ca trebuie sa accepti lucruri cu care nu esti de acord. Aici situatia e si mai delicata pentru ca , datorita ajutorului pe care ti l-a dat cumnata ta, te simti obligata fata de ea si-ti este, pe buna dreptate, teama sa nu se supere. Eu nu cred ca cumnata ta a vrut sa-ti impuna sa iei si baiatul la mare. Cred ca pur si simplu, fiind apropiate, n-a mai considerat necesar sa te intrebe, ci a aruncat-o asa, ca pe o idee care i-a venit atunci. Asteptand ca tu sa reactionezi intr-un fel sau altul. Gen: „Da, sigur, nicio problema...” sau „Imi pare rau, nu pot pentru ca...” Problema a fost ca tu, nestiind sa spui nu, probabil nu ai reactionat si atunci ea a inteles ca e OK pentru tine. Eu zic sa vorbesti cu ea. Si sa-i spui ca, indiferent de raspunul pe care i l-ai dat cand ai auzit ideea asta a ei, te-ai mai gandit si nu poti sa-l iei cu tine. Explica-i cu motivele pe care le poate ea intelege, ca poate „vreau sa am cateva zile de vacanta doar cu fetita mea” nu face parte din motivele pe care ea ar putea sa le inteleaga si sa le accepte. Spune-i ca te simti prea obosita si deprimata (ai deschis si despre asta un subiect nu demult) si nu te simti in stare sa ai singura grija de doi copii, mai ales ca pe fiul ei nu-l cunosti prea bine si nu stii sa te porti cu un adolescent... Spune-i ca ai facut aranjamente doar pentru tine si fetita si el ar trebui sa doarma cu voi in camera... Si, foarte important, ofera-te sa-l iei alta data cu tine! Spune-i ca esti gata sa-l iei cu tine la mare sau la munte, eventual cand se intoarce si sotul tau, ca sa puteti avea impreuna grija de doi copii... Sau intr-un weekend iesi cu amandoi copiii intr-un parc unde le-ar face placere sa mearga si n-au mai fost demult (da-i cu vaporasul pe Herastrau sau in roata mare - daca mai exista, ca n-am mai fost pe acolo de un car de ani)... In felul asta poate incepi sa-l cunosti putin mai bine si pe nepotul tau. Daca asta simti, nu-ti fie teama s-o refuzi! Nu poate sa-ti pretinda sa iei baiatul cu tine contra ajutorului pe care ti-l ofera, nu se face asa ceva! Probabil a fost o neintelegere la mijloc, vorbeste cu ea si rezolvati. Daca este intr-adevar omul minunat pe care ni l-ai descris, o sa inteleaga! Eventual, inainte de a discuta cu ea, sfatuieste-te si cu sotul tau la telefon, el in mod sigur o cunoaste mai bine si poate sa-ti dea idei cum sa pui problema cu ea... Scars remind us where we've been. They don't have to dictate where we're going…
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa o refuz pe cumnata mea pnetruc a s ar supara sigur si nu vreau sa o supar(si nu..nu pentru ca imi pune copilu in brate atunci cand vin sa o las la ea ci pt ca e un om minunat[flo]) Fetita mea vine acasa in we,in restul saptamanii sta la soacra mea sau la cumnata mea (nu locuiesc impreuna)depinde de timpul lor liber si de unde isi doreste fetita mea sa mearga.Da am o familie minunata care ma ajuta cu copilul indiferent de timp,bani sau alte pretentii. Eu nu o judec pe cumnata mea pentru ca i a spus sa il i au si pe nepot cu mine,daca ar fi fost atle circumstante as fi acceptat bucuroasa insa vacanta umai cu fi mea ar fi fost sg lucru care ar fi putut sa puna pe picioare si sa ma ajute psihic NUMAI NOI 2! Pe nepotul meu nu il cunosc f bine pentru ca e de fiecare data cand merg sa duc fetita sau merg in vizita el e afara sau la pc,multe subiecte nu am discutat.Este un copil cuminte si imi este drag insa nu stiu f multe desp[re pusti de 15 ani[:D] REPET:daca ar fi fost alta conjuctura,daca nu as fi doborata psihic nu m am fi deranjat absolut deloc. Soacara nu vine cu noi din motive personale. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikol, da-mi mie cumnata ta! promit sa am grija de nepot! vb sincer. of, eu am doua cumnate care nu cred ca stiu ca au un nepot! Doamne mai nikol,dar nepotelul ala nu e o povara. stiu, tu nu accepti altceva acum ,esti daramata si nu vrei,dar nici nu spui nu si ti se pare ca esti intr-o situatie inchisa. nu esti.deloc. spune-i cumnatei adevarul.elibereaza-te,dar asteapta-te la consecinte.pe bune. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...