Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CUM MA ANGAJEZ IN HR FARA EXPERIENTA?


Recommended Posts

"Criteriile in functie de care o persoana este aleasa pentru un post in departamentul de resurse umane variaza de la o companie la alta tinand cont de structura acesteia, numarul de angajati sau domeniul de activitate. De asemenea, in functie de atributiile pe care o companie le acorda departamentului de HR, criteriile de selectie difera. Exista companii in care departamentul de resurse umane se ocupa de tot ceea ce inseamna administrarea personalului, salarizare, gestiune sau realizarea cartilor de munca, dar si companii in cadrul carora atributiile acestui departement vizeaza exclusiv componenta de dezvoltare a Resurselor Umane. Astfel, daca vorbim despre o companie care face parte din prima categorie, candidatul pentru functia de HR Manager trebuie sa fie o persoana organizata, sa aiba cunostinte de administratie publica, sa stapaneasca o serie de notiuni economice de baza, necesare pentru procesul de salarizare. In cazul in care o companie atribuie HR managerului functii legate de dezvoltarea resurselor umane, criteriile de selectie provin dintr-o arie diferita, iar candidatul respectiv trebuie sa fie un bun psiholog, sa dea dovada de excelente abilitati de comunicare, viziune dar si capacitatea de a gestiona conflicte. In Romania, din ce in ce mai multe companii percep rolul departamentului de resurse umane in termeni de dezvoltare a echipei. Perceptia asupra HR managerilor a suferit de asemenea modificari. Acestia nu mai sunt comparati cu fostii "sefi de personal", evolutia functiei in sensul dezvoltarii si al motivarii angajatilor fiind deja evidenta. " Ti-am trimis acest articol si sper ca-ti va fi de folos.Succes! Ramona,mama lui Cosmin-Alexandru.[:)] "No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce descurajator suna..[xx(] Cum facem rost de pile? Cat se "da" ca sa poti face rost de un post? Daca ma ofer sa fac munca voluntara 3 luni, ma ia cineva in seama? E serioasa oferta: nu am experienta in HR si vreau sa lucrez gratis 3 luni, pt experienta. Ce parere aveti? [baietel] http://bd.lilypie.com/aiOCp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Draga kristinutza, ma intereseaza ff mult oferta ta de recrutare... Spune-mi te rog unde ti-as putea trimite cv-ul meu, caci aici nu stiu cum as putea sa-ti trimit un mesaj privat cu attach. Adresa mea de e-mail este laura_mtx@yahoo.com , daca doresti sa imi scrii acolo. Mii de multumiri Laura PS am si experienta in HR, e drept, cu ceva ani in urma...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare similara. Am experienta redusa in HR desi pe cartea de munca scrie ca sunt HR. Acum fac un Master in resurse umane. Am vreo sansa sa imi gasesc de lucru in resurse umane (nu manager) daca m-as gandi sa imi schimb jobul pe care il am acum? "Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru fetele care lucreaza in HR: ce studii, facultate, cursuri ati facut?? Eu am facut acum cativa ani niste cursuri de 3 luni pt inspector resurse umane, recunoscute de minister, acum asa scrie pe CM mea de munca, inspector res umane. Nu am reusit insa sa dau examenul la ITM pt a avea drept de stampila si semnatura pe cartile de munca. Ma gandeam sa cumpar si niste cursuri eurocor: managementul res umane, cine stie poate pe viitor voi pleca din firma in care lucrez (unde sunt omul bun la toate)undeva unde sa ma ocup doar de partea de resurse umane. Va multumesc Mirela Mirela & Rares nazdravan(06.01.2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mireladei/my_photos "]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si legat de salariu, pt Laura, eu am 1500 Ron, asta in conditiile in care sunt omul bun la toate, facturare, clienti, stocuri, partea de HR imi ocupa putin din timpul serviciului, pentru mine a reprezentat mai mult un hobby si apoi nu-mi placea cum suna secretara pe CM. Asa ca am facut cursurile. A fost singurul pas inainte. Acum ma gandesc tot mai mult ca ar trebui sa fac ceva mai mult pentru mine daca vreau sa lucrez intr-o companie unde sa pot avansa. Aici fac acelasi lucru de 10 ani, posibilitati de avansare nu exista, suntem 3 persoane "TESA": directorul, contabila si eu. Director sigur nu voi fi, contabilitatea nu ma fascineaza. Mirela & Rares nazdravan(06.01.2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mireladei/my_photos "]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am terminat curs de Inspector Resurse Umane, am diploma recunoscuta de MMSS, colega de la Resurse Umane mi-a trecut diploma deja la calificari in Cartea de Munca, dar a trecut deja un an de cand am terminat cursul si am contstat ca toti fac angajari numai cu experienta de si nu in toate companiile angajatii au calificari si din cate stiu acum este obligatoriu fiecare sa fie calificat pe postul care il ocupa ...............
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...