Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebari si raspunsuri despre bolile copilariei


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ReginaMaria
Citat:
dizica Publicat la - 31/08/2012 : 00:57:41 Buna seara, am si eu un baietel de 6 luni cu urmatoarele "aspecte": fontanela foarte mica - punctiforma SI tibiile au inceput sa se curbeze. Dimensiunea craniului a fost mica inca de la nastere dar s-a mentinut cresterea pe graficul cu percentila cea mai mica (daca este nevoie va pot scrie si dimensiunile). Tibiile/picioarele au fost normale la nastere, lucru verificat prin 3 eco de sold (la 1-2-6 luni) si o vizita la ortoped la 4 luni. Ii dau prfilactic 2 pic de vigantol pe zi. Acum la 6 luni am fost atat la un pediatru, eco sold cat si la un ortoped ... dar sincer nici ei nu prea stiu ce trebuie facut :((. Se pare ca "teoretic" a trebui crescuta doza de vigantol pentru a acoperi necesarul de vitamina D si a diminua efectele rahitismului asupra gambelor DAR acest lucru nu poate fi facut din cauza fontanelei care este foarte mica. De la ortopedie ni s-a spus ca este dezvoltat relativ bine (muschi spate, coloana, piept etc) dar ca prezinta o usoara contractura a membrelor, atat superioare cat si inferioare, pentru care ne-a aratat cateva elemente de gimnastica. Aceasta contractura pare a fi efectul faptului ca baietelul s-a nascut la 36 saptamani doar cu puls (25 batai/minut). Va rog spuneti-mi va rog cam ce solutii as avea de urmat in continuare.
Buna ziua, Cred ca baietelul dvs a fost destul de bine evaluat ,eu v-as recomanda a efetua si o ecografie transfontanelara care evalueaza foarte corect dezvoltarea substantei cerebrale ,a ventriculilor, a formatiunilor craniene in general .Aceasta evaluare este foarte importanta avand in vedere aspectelev nasterii.Ulterior in functie de aceasta investigatie si de evolutia ulterioara se poate lua o hotarare impreuna cu medicul pediatru privin profilaxia rahitismului.Fontanela se inchide in mod normal in jurul varstei 1 an,1an si 6 luni ,probabil cel mai bine ar fi ca pana la acea varsta sa ramaneti la doza de o picatura vit D3 ulterior sa efectuati un set de analize privind sistemul osteoscheletal si apoi sa cresteti doza sau sa adoptati alte metode de tratament. dr Roxana Ivan, Campus Medical Brasov
O clarificare, va rog. Curbarea oaselor nu este si o sechela a poliomielitei? Pe fondul unei rate de vaccinare din ce in ce mai scazute, cred ca ar trebui accentuata importanta vaccinurilor. Potopul lui Noe - http://www.youtube.com/watch?v=734YbUEZ88Y
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Zer Publicat la - 20/09/2012 : 11:23:52 O clarificare, va rog. Curbarea oaselor nu este si o sechela a poliomielitei? Pe fondul unei rate de vaccinare din ce in ce mai scazute, cred ca ar trebui accentuata importanta vaccinurilor.
Buna ziua! Modificarile osoase pot face parte din tabloul poliomielitei in stadiul rezidual ,in faza incipienta modificarile sunt musculare si foarte agresive ,deci baietelul dvs nu ar fi putut trece prin aceste modificari fara sa fi fost observate. Vaccinarea antipoliomielita este inclusa in prezent in schema de vaccinare obligatorie ,nu a fost exclusa, deci in general toti sugarii sunt vaccinati ntipoliomielita pana la varsta de 1an si efectueaza ulterior si rapeluri. Roxana Ivan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...