Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Democratie sau lovitura de stat?


Recommended Posts

"Dupa ce a dat de trei ori o decizie clara ca cei doi presedinti ai camerelor Parlamentului pot fi schimbati doar la cererea grupului care i-a propus, CCR decide a patra oara invers!" (Am preluat fragmentul de sus dintr-un comentariu de pe un site de stiri. Daca asa stau lucrurile e cel putin bizar, adica democratia noastra redevine "originala") Am editat ca am gasit alt fragment : "Decizia privind Blaga si Anastase era normala. Guvernul a dat o ordonanta care nu mai permitea CCR sa se mai pronunte pe hotarari ale parlamentului. Aceasta ordonanta a fost declarata azi neconstitutionala. Abia dupa ce se publica in monitor prima decizie, curtea se va putea pronunta pe cele 2 demiteri. De aceea nu le-au admis acum. Deciziile au fost corecte, era culmea ca tocmai CCR sa calce stramb, sa ia niste decizii pe care nu mai era abilitata sa se pronunte. Vom vedea..." Eu m-am confuzat definitiv. Asta ca tot ar fi definitive(?) hotararile curtii. [url="http://penecolorate.blogspot.com"]Pene colorate... cate putin din toate![/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/EsarfePictateVitrinaCuFluturi#"]album[/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/Gradina#"]gradina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

din cate-mi amintesc, la ultimele alegeri tabloul parlamentului era nitel diferit de cel actual (traiasca traseimul pe care as vota cu doua maini sa-l interzica daca s-ar putea) si nicio platforma electorala nu cuprindea ignorarea deciziilor curtii de casatie si justitie, schimbarea peste noapte a tuturor regulamentelor, guvernarea pe baza de ordonante de urgenta, si per ansamblu asa, o "promisiune" ca nu mai stii de azi pe maine care-i ordinea logica si structura in tara. asa ca tare ma-ndoiesc ca au vreo legatura voturile exprimate acu' cativa ani cu ce se intampla saptamanile astea. Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

partea faina e ca pontacul s-a aruncat azi la tv in declaratii gen " ce decide CCR, aia vom face", si am un feeling ca CCR-ul o sa i-o traga maine pe la spate, cu un morcov gros. atata prostie, mai rar. (si cica asta a crescut la scoala lu' nastase. nu prea se vede ). oricum, maine va fi fun! edit: am facut ceva aiurea pe aici pe la butoane (nu mai stiu ce) si am modificat mesajul initial, fara sa vreau. voiam de fapt sa-l copiez si sa adaug o fraza. din pacate nu mai pot recupera tot mesajul initial.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

portocalia urat mesajul tau.As zice ca doar cei probasescu au drepturi , exact precum cel ales de ei.Dar din care s-a vazut CCR nu a " tras-o" nimanui, cu morcov sau nu.Dar asa cum ai scris tu in mesaj, asta de fapt e stilul de actiune a lui Basescu, dar timpul se cam intoarce si sa nu ajunga sa i-o " traga " si lui cineva...pe aceeasi cale .Adica cu armele lui.El oricum le-a tras-o la care a vrut egal prieten sau dusman... iar in ce priveste propaganda usl...vad in contra propaganda probasescu e la cote maxime, toti sunt pe baricade....Iar cand scrie cate unu raslet un mesaj contra, cum se reped asupra lui .Pacat ca de fapt cu totii suferim de pe urma deciziilor celor de la putere, nu ei. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui coracora Tu in discursul de mai sus tocmai ti-ai batut joc de voturile exprimate de romani la ultimele alegeri.
Mai usor cu propaganda usl in tura de noapte! Si Hitler tot cu voturile liber exprimate la alegeri a ajuns la putere ...
Ce usor e sa judeci istoria DUPA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui olympia Ma intreb acum in ce masura au fost ele anticipate de USL, cat de responsabili au fost cei ce-au gandit asa un plan si mai ales cui serveste el?
Este suficient sa privesti, sa le analizezi trecutul si actiunile, si mai ales sa asculti liderii actualei puteri (Ponta, Antonescu, Zgonea, Sova, Corlatean, Ghise, Banicioiu, Stefanescu, Orban, samd) pentru a-ti da seama imediat ca este vorba de o banda de aventurieri ce-au acaparat puterea prin forta......
Prin care ... forta? Te referi la voturile romanilor? Tu in discursul de mai sus tocmai ti-ai batut joc de voturile exprimate de romani la ultimele alegeri.
Am cautat definitia, ca prea toata lumea blameaza expresia "lovitura de stat": Lovitur#259; de stat = act de violare a constitutiei stabilite prin care un grup de persoane preia cu forta puterea într-un stat. Iar ceea ce au facut uslasii pina acum, da e prin forta. Deocamdata CC s-a pronuntat doar pe OUG prin care li se restringea puterea. In rest preluarea senatului si camerei deputatilor, avocat poporului, suspendare fara a fi incalcata GRAV constitutia sint tot preluari prin forta. Au nevoie de referendum ca sa-si ascunda lovitura. Ca unii sa zica: ce e mai democratic de atit? Daca de fiecare data cind nu ne mai place de un presedinte/prim ministru/parlamentar etc .... am avea alegeri anticipate, unde am ajunge? Am avea numai mandate de 1-2 ani. De aia un mandat e pe 4/5 ani si trebuie sa se incheie cind se termina, nu cind o majoritate hotaraste ca e gata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui coracora Tu in discursul de mai sus tocmai ti-ai batut joc de voturile exprimate de romani la ultimele alegeri.
Mai usor cu propaganda usl in tura de noapte! Si Hitler tot cu voturile liber exprimate la alegeri a ajuns la putere ...
Ce usor e sa judeci istoria DUPA!
Pai da, chiar e usor. Pt ca abia dupa, ai tabloul de ansamblu si vezi situatia exact asa cum s-a intimplat. Trist e tocmai faptul ca, desi avem atitea exemple in istorie, noi tot nu sintem capabili sa tragem concluzii din ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E doar lupta pentru putere. Asta insemnand acces la banul public si trafic de influenta. Sunt singurele motivatii. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...