Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu m-am bucurat cand ne-am gasit pe lista permanenta pentru ca avem buletinul schimbat pe domiciliul prezent de nici un an si nu credeam ca sunt asa de pusi la punct. Ultima data cand m-am mutat am ramas cateva randuri de alegeri pe listele de la domiciliul vechi si trebuia sa ma treaca de fiecare data pe lista suplimentara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mrenescu,nu cred ca e corect(daca tot suntem la capitplul corectitudine),sa se faca catalogari in necunostinta de cauza...stiu,fiecare avem adevarul nostru si-l aparam fiecare cum poate,dar totusi....nu se pot baga in aceeasi oala toti....uite eu fac parte din PNL deci prin forta imprejurarilor din USL. Si nu am de gand sa aprob(atat cat imi va sta in puetre),vreo incercare de frauda sau vreo lista aiurea sau mai stiu eu ce.E vorba in primul rand de corectitudine si nu in ultimul rand de lege.Poate tu crezi ca USL va face si va drege,dar iti pui vreo clipa problema ca oamenii care vor fi numiti pentru referendum(partea logistica,administrare,supraveghere,etc.)vor sa se bucure de libertate si sa respire aer curat? Nici nu esti obligat,ca membru(de partid) sa accepti ceva ce nu ti se pare curat.Noua atat ni s-a spus"fiti corecti,fiti atenti sa se respecte legea"....cine are minte stie ce are de facut.Nu uita ca tinerii nu-s chiar atat de usor de dus cu zaharelul. Asta e parerea mea ,deoarece mai stiu si eu cum merg lucrurile in interior.... Si in plus,dupa cum se vede,nu apar pe nimeni ci preiau ce trebuie de la fiecare si accept argumente pertinente. [flo] Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E incredibil cum dupa 7 luni de la recensamant nu se stie inca ce populatie are Romania. Cat le trebuie sa numere? De ce dureaza atata? Nu stiu dupa ce se fac listele, dar bunica mea care a murit de 5 ani era inca pe listele electorale, asa ca m-am lamurit cat de bine sunt actualizate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Candy
E incredibil cum dupa 7 luni de la recensamant nu se stie inca ce populatie are Romania. Cat le trebuie sa numere? De ce dureaza atata? Nu stiu dupa ce se fac listele, dar bunica mea care a murit de 5 ani era inca pe listele electorale, asa ca m-am lamurit cat de bine sunt actualizate!
Recensamantul de la noi e facut dupa regulamentele CE, in acelasi timp cu alte recensaminte facute de statele membre. Conform cu legislatia europeana si calendarul stabilit, datele finale vor fi facute publice incepand cu semestrul al II-lea 2013. Tarile au termen de predare a datelor la Bruxelles anul 2014.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Ministrul Rus a spus aseara ca listele nu se fac dupa datele de la recensamant (care oricum nu e finalizat) ci dupa datele de le Evidenta Populatiei. SE scot CNP urile generate care au o vechime egala sau mai mare de 18 ani si alea sunt listele..cica asa s-a facut mereu.
Da,asa e....si mai mult bazele de la evidenta populatiei sunt lunar sau chiar la doua saptamani actualizate(asta pentru cei care sustin ca pot vota mortii).Eu am ocazia sa vad listele pe care EP le trimite in teritoriu la primarii si alte institutii cu cei decedati de mai mult de doua saptamani,pentru ca institutiile sa actualizeze si ele.Politia preia datele de deces din certificatele de deces emise. Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Ministrul Rus a spus aseara ca listele nu se fac dupa datele de la recensamant (care oricum nu e finalizat) ci dupa datele de le Evidenta Populatiei. SE scot CNP urile generate care au o vechime egala sau mai mare de 18 ani si alea sunt listele..cica asa s-a facut mereu.
Da,asa e....si mai mult bazele de la evidenta populatiei sunt lunar sau chiar la doua saptamani actualizate(asta pentru cei care sustin ca pot vota mortii).Eu am ocazia sa vad listele pe care EP le trimite in teritoriu la primarii si alte institutii cu cei decedati de mai mult de doua saptamani,pentru ca institutiile sa actualizeze si ele.Politia preia datele de deces din certificatele de deces emise. Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Din liste nu sunt eliminati cei plecati la munca in strainatate. Daca se cumuleaza listele din tara cu cele din strainatate, numarul celor cu drept de vot devine artificial marit cu dublele inregistrari, si daca la acestia se adauga cei de pe listele suplimentare numarul lor se denatureaza si mai mult. In acest fel se ridica artificial pragul de 50%. Pentru a avea un numar corect ar trebui eliminate dublurile. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazic.Caz concret la ultimele alegeri.Vine X-uleasca sa voteze,apoi,foarte iritata intreaba daca X siY,copiii ei sunt pe liste.Erau.Incepe sa tipe ca de ce nu i-am scos deoarece ei sunt in strainatate ,dar figurau inca locuind la adresa respectiva. Am linistit-o spunandu-i ca nu se voteaza decat pe baza de CI,prin absurd presupunand ca ar incerca altcineva.Cu pasaport nu se poate vota,decat daca e de serviciu sau diplomatic,nu era cazul.Pur si simplu raman ca neprezentati,deoarece se fac permanent verificari la politie in cazurile dubioase. Nu se intampla nimic,ca e puscarie curata.Si nu risca nimeni. Ma enerveaza ca se tot vehiculeaza ideea ca se poate frauda,case poate prezenta altcineva,sau ca vai,se poate semna ca si cum ala ar fi prezent si nu e.... Nu se poate frauda nimic,nu atat timp cat cine gestioneaza listele si are raspunderea are minte in cap.Repet,nu e nimeni inconstient ca sa incerce ceva daca ii place libertatea.Chit ca nu se valideaza rezultatul,sau ca rezultatul nu e cel dorit de anume persoane. Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...