Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

catelusa naravasa


Recommended Posts

Am capatat-o de vreo 5 zile. I-am facut un tarc de 2/2m afara, o mai las sa zburde prin curte, insa cum o bag la cusca schelalaie de mama focului. Am trezirea la 5 in fiecare dimineata. Nu o pot lasa libera tot timpul pt ca deocamdata reuseste sa se strecoare prin zabrelele de la gard.[bang] Oare ii trece? Sau ce pot face sa nu ne mai strezeze, pe noi si pe vecini? A doua problema e ca atunci cand ne vede sare pe noi si da se ne muste (in joaca), dar banuiesc ca nu-i un obicei sanatos pt ca am 2 copii si va creste cam pe la 30-40 kg (corcituta ciobanesc german cu dog german). Ii mai trece cu timpul sau tb sa merg la dresaj cu ea? Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pot sa zic despre muscatura, in engleza ii zice nipping si toti cateii cand sunt mici fac asa. Ei se joaca da' trebuie sa-i spui ca nu iti place, ei nu stiu ca au dintii aia ascutiti ca acele. Noi "schelalaiam":)) ascutit si ii ziceam ferm nu, ne incrucisam bratele si ne intorceam cu spatele:)) In timp a priceput ca n-are voie sa muste nici in joaca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu schelalaitul este o etapa care va trece.Aveam o catelusa cand eram mica si o lasam pe hol si schelalaia de mama focului.Ii dadeam drumul in camera si apoi plangea ca vrea in pat[:D]O sa ii treaca, daca e micuta e ca un bebelus ce isi arata nemultumirea ca e inchisa. Iar faza cu muscatul in joaca sfatul Oanei e foarte bun.Cum o inveti de mica asa o ai.A mea mai incearca sa ma muste in joaca dar ii spun ferm nu si atunci inceteaza. [gravi] 18+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Angelique, noi adica eu si sota-miu schelalaiam ascutit cand catelusa ne musca:)) Incercam cumva sa imitam modul lor de a interactiona, si ei schelalaie cand vreun coleg de joaca musca prea tare. Si se oprea, sa stii[:D] Si cu intorsul spatelui, tot asa am incercat sa imitam comportamentul si limbajul corpului ei. Ea de obicei, incearca sa se dea la o parte cand e satula de smotoceala si atunci am zis sa facem si noi asa si rezultatul, se punea in fata noastra cu o urechile ridicate si cu mutra mirata de parca intreba "te-ai suparat?"[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iulia_b, noi am dus-o pe a noastra la dresaj, ca altfel nu ne-o dadea (c-am luat-o de la hingheri), ceea ce-ti recomand si tie, in caz ca nu esti dog whisperer ca Oana B. C-o educa si pe ea, da' si pe tine, si niste principii generale poti sa le aplici si la cupii ba chiar si la tata cupiilor.. :) Doar de aparat n-au vindecat-o, tot ciobanesc german, ne apara de mama focului si de postas si de toti pietonii care treceau prin fata casei.. Si repara gardu, am niste prieteni carora le pleca mereu catzelu sa-i caute.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...