Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Parinteala nepavloviana(5)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Aqai vrea sa fie primul, sufera daca nu e, insa nu a inteles pana acum ca pt asta trebuie sa depuna efort si sa nu renunte. Cred ca e si din cauza ca pana acum i-a iesit totul teribil de usor. Si gandesc ca pana o intelege, tre' sa fim in spatele lui sa nu-l lasam sa alunece.
Imi suna tare cunoscut ce spui tu aici. In cazul meu, cred ca am gasit si raspunsul, sau macar o parte din el. Poate ti-e si tie de folos. Am citit despre studiile intreprinse de Carol Dweck cu privire la laude. Ce a observat ea e ca acei copii carora li se spusese ca sunt destepti, fusesera laudati in forma asta, ezitau sa se angajeze in sarcini care cereau efort. Renuntau la ele, le abandonau pur si simplu. In schimb copiii laudati pentru efortul depus faceau exact pe dos. Se angajau plini de elan in sarcini noi, solicitante. Tot ea a observat si cum reactioneaza in caz de esec. Copiii cei mai inteligenti, laudati pentru asta, clacheaza cel mai des in fata esecului, pe cand cei laudati pentru efort, folosesc esecul ca o experienta de invatare. Practic copiii etichetati destepti considera ca sunt prosti in caz de esec sau daca nu stiu din prima ceva, fara efort. Asa ca se tin departe de experiente care sa-i aduca in situatia asta. Controlul esecului nu e la ei. Copiii laudati pentru efort considera ca nu au depus suficient efort in cazul unui esec si atunci controlul ramane la ei. Data viitoare pot depune mai mult efort si pot reusi. Din experienta mea, e inevitabil sa nu te minunezi plin de incantare ce copil destept ai, in special cand chiar e destept [:)]. Si e clar nevoie de efort constient sa-ti controlezi laudele in directia asta. Ma straduiesc de o vreme incoace si semnele sunt bune dinspre fete. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am incercat si eu diferite variante. Fiul meu este un copil extraordinar de bun si de sensibil. E ok pana aici, doar ca eu nu le vad neaparat calitati de etalat pentru un viitor biat/barbat. Daca ar fi fost fetita hai ca as mai fi inteles. Ma deranjeaza ca la doar 5 ani, incepe sa fie luat de fraier de copii mai mari cu care se joaca in fata blocului. Fimiu e un boem, are senzatia ca toata lumea il iubeste, ca e frumos si destept. Da, am gresit aici pentru ca mi-am exteriorizat liber sentimentele. Sau nu ? Habar nu am, decat ca am facut exact cum am simtit. Bunicii ma acuza pe mine ca si singura vinovata pentru ca baiatul nu este destul de baiat. Am incercat cu reguli, am incercat sa ma impun, acum sunt la faza in care povestim seara si judecam ceea ce am facut ziua bune/rele. A doua zi se comporta la fel, parca as vorbi cu un perete. Ma doare doar gandul ca asa va fi la adolescenta si va suferi cumplit cand isi va da seama ca lumea/viata nu esteasa de roz pe cat si-o doreste el. Va urmaresc in continuare, sper sa gasesc raspunsuri la "dileme"le mele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, nu stiu exact ce sa spun. Mie astea mi se par calitati demne de fiintele umane in general, nu doar de baieti sau fete. Te inteleg ca ai dori sa-l protejezi de dezamagiri... dar oricum o dai, ele tot apar. O persoana insensibila si neatenta la cei din jur risca sa ajunga singura fiindca va fi evitata... si la fel va suferi Poate calea potrivita ar fi sa-l inveti sa-si selecteze anturajul, astfel incat sa aiba prieteni apropiati pe cei care sa aprecieze si sa merite calitatile lui. Iara ce spune bunica, n-as pune la suflet. Nu asta trebuie sa te intereseze pe tin, ci binele copilului tau si increderea lui in tine, ca il iubesti asa cum e, sensibil si bun. BTW: cine se plange de insensibilitatea noilor generatii cel mai des? de obicei batranii :) din experienta mea. _________________________ Happy now?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danielatt Ma doare doar gandul ca asa va fi la adolescenta si va suferi cumplit cand isi va da seama ca lumea/viata nu esteasa de roz pe cat si-o doreste el. Va urmaresc in continuare, sper sa gasesc raspunsuri la "dileme"le mele.
si vrei sa grabesti momentul, sa afle de la 6 ani si sa fie dezamagit cu 10 ani mai devreme? Scuza-ma, dar chestia cu macho man e fumata de 30 de ani cel putin. Si, in afara perioadei adolescentei (care poate fi grea pentru oricine, indiferent de sensibilitate, si pe care o va trece, ca toti am trecut prin asta si am supravietuit), are o lume intreaga din care sa-si gaseasca prieteni / o gasca / un grup cu sensibilitati comune. Nu inteleg totusi ce anume vrei sa faci. cum il poti face mai dur? (asta fara sa "omori" nimic din el). poate sa-l dai la un sport de genul karate - dar ma indoiesc ca te vor multumi rezultatele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danielatt
Am incercat si eu diferite variante. Fiul meu este un copil extraordinar de bun si de sensibil. E ok pana aici, doar ca eu nu le vad neaparat calitati de etalat pentru un viitor biat/barbat. Daca ar fi fost fetita hai ca as mai fi inteles. Ma deranjeaza ca la doar 5 ani, incepe sa fie luat de fraier de copii mai mari cu care se joaca in fata blocului. Fimiu e un boem, are senzatia ca toata lumea il iubeste, ca e frumos si destept. Da, am gresit aici pentru ca mi-am exteriorizat liber sentimentele. Sau nu ? Habar nu am, decat ca am facut exact cum am simtit. Bunicii ma acuza pe mine ca si singura vinovata pentru ca baiatul nu este destul de baiat. Am incercat cu reguli, am incercat sa ma impun, acum sunt la faza in care povestim seara si judecam ceea ce am facut ziua bune/rele. A doua zi se comporta la fel, parca as vorbi cu un perete. Ma doare doar gandul ca asa va fi la adolescenta si va suferi cumplit cand isi va da seama ca lumea/viata nu esteasa de roz pe cat si-o doreste el. Va urmaresc in continuare, sper sa gasesc raspunsuri la "dileme"le mele.
Dar copiii de-o seama cu el cum il trateaza? Eu cred ca cei mai mari de varsta vor privi intotdeauna cu desconsideratie la cei mici.... ca in povestea cu pestele mare si pestele mic. Deci e irelevant sa ii etichetezi comportamentul dupa reactiile celor mari. Eu asa cred. In plus de asta, eu consider ca esti afectata de "trendul" zilelor noastre... baietii trebuie sa fie tari, "sa rupa oasele", sa faca, sa dreaga, etc. Altfel sunt mai "putin baieti". E o aiureala povestea asta, un babism. Ideea e ca insufland-i baiatului asteptarile tale, il poti plasa intr-o postura incomoda si extrem de frustranta; daca el asa e "construit", daca nu poate fi mai baietos decat este, cum iti poate rezolva tie "problema"? Nicicum, si asta il va pune in fata unei dileme: raman cum sunt si o dezamagesc pe mama sau incep sa ma prefac ca sunt cum ma vrea desi ma costa energie multa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][pup]
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Pisi Felicitari pentru sarcina! [flo] si La multi ani! Ilincai Imi place din ce in ce mai mult sa te citesc. [:)] Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
[flo][pup]Si mie mi-ar placea sa te citesc mai des[asia] ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa umila mea parere exista doua greseli capitale pe care parintii le (pot) fac(e). -ce doresc (eu parintele) sa ajuga/fie copilul meu -cum pot sa-i corectez asa numitele aparente slabiciuni e perfect normal ptr un parinte sa-si doresca ptr propriul copil sa fie si sa ajunga ceva....undeva. insa adesea in ecuatia asta dorintele copilului sunt uitate sau evitate. eu parintele stiu ce-i mai bine, eu consider ca trebuie sa fie asa, eu am capacitatea sa inteleg..... si lista e prea lunga. nu ma refer la dorinte marunte, banale, ma refer la lucrurile alea cu adevarat valoroase care se aseaza la temelia viitorului. si la tot procesul care decurge mai apoi. personal mi-a luat ceva timp sa inteleg caraterul copiilor mei, sa inteleg ca si ei au dorinte si vise. ca nu pot sa fiu eu mereu acolo cu visul meu, cu dorintele mele, cu experienta mea, cu eu stiu mai bine (ca doar sunt adultul, SIC!). pur si simplu m-am separat, eu cu dorintele mele si visele mele ptr ei, ei cu ale lor. si minune, lucrurile au inceput sa curga de la sine, comunicare mai limpede, rezolvarea mai rapida a situatilor aparent tensionate. asta a fost in vremuri stravechi si repet ptr a nu stiu cata oara (poate ca-i enervanta repetarea) dar semnalele pozitive ce le primesc de ceva timp imi confirma ca am facut alegerea buna. demult am citit undeva ca un procent destul de mare de oameni practica o meserie pe care nu si-o doresc. si-ar fi dorit sa faca altceva, dar din varii motive au ajuns in locul respectiv. cei mai multi spuneau "parintii mi-au spus ca asta mi s-ar potrivi mie..." sotul meu e unul din milioanele alea de exemple. socri i-au spus ca trebuie sa se faca inginer, ca asa e moda si tra la la. iar el a mers la facultate, desi isi dorea sa devina profesor. apoi dupa facultate s-a suparat si a plecat in Germania sa studieze teologia. spre crunta disperare a soacrei ca vrea sa se faca popa. [:I] partea lui buna, care la mentinut mereu sus a fost ca, este si a fost dintotdeauna autodidact. nu s-a multumit cu putin, mereu s-a corectat si modelat. are si cateva calitati native, una din ele de negociator, vinde si cumpara tot ce vrea. de cand ne cunoastem, nu a spus niciodata "asta nu se poate... sau altele de gen". cuvintele lui favorite sunt "nimik nu-mi este imposibil, pot sa reusesc orice vreau, sunt un om plin de succes".
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...