Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Depresie sau tristete?


Recommended Posts

Buna mamicilor, eu am doi copii minunati, o fetita de 7 anisori si un baietel de 4, dar sunt o mama singura si m-au cam ajuns greutatile. Este foarte greu sa-ti cresti singura copii, sa ai ce sa le dai de mancare, sa le cumperi hainute, sa le oferi macar cate o inghetata din cand in cand, sa platesti si facturi si multe alte lucruri. De la un timp simt ca am cam ajuns la capatul puterilor, de cand cu criza mi-au mai taiat din salariu si sunt din ce in ce mai stresata, nu pot sa dorm noaptea, nu mai am pofta de mancare, sunt tot timpul trista si ma ascund prin casa cand imi vine sa plang...ceteodata chiar nu pot sa ma abtin. Nu stiu cat o sa mai tina situatia asta si cat o sa mai rezist...mi-e frica sa nu ajung o leguma si sa nu mai pot sa am grija de copiii mei. M-am gandit sa merg la un psiholog sau psihiatru, dar n-am bani #61516; Ce altceva as putea sa fac?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi pare rau Ioana. Nu stiu ce sa-ti spun... ce m-au ajutat pe mine (depresia post-natala): - discutii cu prieteni buni de tot (din fericire, incepand cu sotul meu) - remedii homeopate & bowen (in loc de terapie) - miscare multa - in aer liber, mai ales cu copii care de felul lor sunt relaxati... Itit doresc putere! [flo] mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie) Priveste partea buna a lucrurilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un prim pas ar fi sa vorbesti cu medicul tau de familie. poate mai exista cabinete de psihologie care accepta pacienti cu bilet de trimitere decontat de CAS si nu va trebui sa platesti nimic. imi inchipui ca ti-e greu, insa tocmai copilasii tai trebuie sa te motiveze sa ramai pe linia de plutire. ce vor face ei daca tu te prabusesti? nu ai prieteni, rude, care sa te mai ajute cat de cat? multa putere iti doresc [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orice ajutor extern legat de casa/copii/gospodarie, fara sa te simti vinovata ca nu le faci tu. Ajutor specializat: la psihiatru (cu BT de la MF), dar te va tufli cu medicamente fara niciun fel de psihoterapie. Dc situatia este grava, merita si medicatia, insa pt un termen strict limitat (3-6 luni). La psiholog poti ajunge tot cu BT de la MF, insa doar la LSM, adica intr-o locatie cu toti... bolnavii [q], ceea ce nu cred ca doresti asa ceva. Multa lectura si cursuri de motivare personala/autoeducare. Si sa cauti exact motivul nemultumirilor: banii, lisa unui partener, lipsa tatalui in educatia copiilor. Tb sa stii exact ce te nemultumeste, este mai usor sa le rezolvi punctual, decat o nemultumire la nivel general. Succes! Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, cred ca te simti coplesita de toate greutatile pe care trebuie sa le cari singura. Dar ... nu esti singura. Hai sa vedem, pe cine poti conta: familia iti e aproape ? prietene ? Pentru o vorba buna, un umar de plans pe el, un mic ajutor? Daca nu ai la cine apela, ne ai pe noi. Vad ca esti noua pe forum, dar intra mai des, cunoaste-ne si vei vedea ca nu te mai simti singura. Suntem aici, suntem alaturi de tine, chiar si virtual, dar ne putem implica, nici nu stii ce puternic e forumul. Uite de exemplu: in clubul parintilor singuri poti sa gasesti sfaturi punctuale la problemele pe care le are un parinte singur de la cei care au trecut la randul lor prin ele. In zona de "prieteni dintotdeauna" poti gasi mamici din orasul tau sau chiar din cartierul tau, cu care poti socializa chiar mai mult decat doar virtual. Acum sa ne gandim, la motivele care te supara si sa vedem ce se poate face: taierea de salar cam greu sa o modificam, dar ce stii sa faci? Poate mai gasesti ceva pe langa, desi cu doi copii ... nu stiu cand ai mai avea timpul sa o faci, dar merita gandit la asta. Cheltuielile casei, ca sfat personal, cred ca poti sa mai reduci din cheltuielile cu hainele/pantofiorii daca te uiti si la bazarul forumului (nu-ti sugerez ca sa fac publicitate, ci pentru ca poti gasi adevarate chilipiruri pentru copii) si chiar si pentru tine. Stiu destule mamici, inclusiv pe mine care si-au imbracat copiii de la bazar si au mai economisit de acolo ... Si pana la pshiholog, iti sugerez sa te uiti la pruncii tai, cand se joaca, cand dorm, oricand. Sunt minunati, nu ? Sunt sanatosi, sunt frumosi, sunt niste minuni. Si sunt facute de tine, esti mami de minuni si minunile au nevoie de mami aproape. Umple-te de energie de la ei, bucura-te impreuna cu ei de lucruri mici. Lupta-te pentru copiii tai, ca si daca te imbolnavesti ... dispar greutatile ? Vorbeste cu noi, vorbeste cu cei care-ti sunt aproape, dar lupta-te cu starea asta, n-o lasa sa te cuprinda. [pup] [url="http://viperisme.blogspot.com/"] viperisme [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, te inteleg, cateodata si pe mine ma ia capul si nu-s singura. ce poti sa faci relativ ieftin este sa ai grija la "benzina": fara cafea, tigari, mananca nuci, susan, alune, migdale crude (grasimi pentru creier), fructe dimineata, carbohidrati complecsi (fasole, linte, naut); pe mine alimentatia la modul mai "inteligent" sa zic asa (fara carne de magazin, dar cu paine neagra, fructe, legume, etc) ma ajuta mult. cand ma arde rau, beau si o bere seara. de asemenea, sa bei mult ceai de sunatoare, este un ceai linistitor, antidepresiv. iesi in parc cu copiii, mergeti in locuri dragute, ia aer curat. si in primul rand, cere ajutor oricui poti! eu cred ca e normal sa te simti depasita, mie nu stiu de ce mi-a luat mult timp sa pricep ca nu se intampla nimic daca azi nu fac curat, daca n-am mancare gatita sau vreo boarfa calcata. cu banutii da, e naspa...dar copilasii astia minunati daca le explici, ei inteleg... Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09) Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, eu as avea niste propuneri pt tine. ia-le cum vrei,dar eu cred ca ti-ar ajuta. exista in Biserica catolica cercetasii.acolo strumfii socializeaza, merg pe munte, in fine invata sa traiasca in echipa. se intalnesc cam o data pe saptamana. parintii lor socializeaza.e un mediu echilibrat, linistit,care cred ca ti-ar prinde bine. biserica ortodoxa, la randul ei ofera sprijin.si aici te pot ajuta, luand legatura cu un preot f fain care sa te ajute si spiritual si ,atunci cand nu mai ai, amterial.ai iar avantajul unei comunitati care iti e f aproape. sunt solutii pe care eu le-am indicat in multe situatii si in majoritatea cazurilor au functionat. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga ioana inteleg ca esti din bucuresti,te rog suna la nr 021 321oo50 este un centru care pune gratuit la dispozitie diverse consultatii si indrumari in ajutorul problemelor si al parintilor cit si al copiilor.suna fa programare,vezi ca dureaza putin dar iti va fi de mare ajutor daca ai incredere in ei.sa stii ca noi toti oamenii avem probleme ,sa nu te simti diferita daca iti vine sa plingi este firesc si eu am trecut prin faza asta am trecut dar daca ma apuca iar trag un plins (nu in fata copilului)si o iau cu calm inainte.daca esti in sectorul 2 te rog trimite pm ,mai am citeva sfaturi de ajutor gratuite si foarte relaxante si revigorante[pup] ai grija mare de tine orice suferinta se transforma in boala daca nu te lupti cu ea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...