Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspirante optimiste (799).Felicitari Mihaelafalt !


Recommended Posts

Diarnyina, ai in familie situatii de femei cu probleme in a obtine sarcini? Sau persoane cu varice, accident vascular, infarct, stop cardiac? Anticonceptionalele si fumatul accentueaza problemele de trombofilie ce se pot mosteni. Trombofilia da infertilitate sau pierderi de sarcini. Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Velvet, asta nu-i tocmai o veste buna. Dar ministrii vin si pleaca tot mai usor in tara asta, deci nu-i inca batut in cuie nimic. La clinica Bega din Timisoara au preturi cat de cat bune pt FIV din ce am auzit/gasit pe net: FIV + ICSI 2800 Euro aproximativ 1100 Euro medicamentele aproximativ 300 RON analizele de sange procedura efectiva de fertilizare costa 650 de Euro Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia, urmaresc si activez si eu pe "inseminare 91", am vazut cate reusite si ma bucur pentru fetele de acolo, dar Dr Dracea, la care sunt acum mi-a zis ca inseminarea nu e o solutie pt mine, ca se fol doar pt spermograme care nu sunt bune, iar la mine spermograma fiind ok si ca mobilitate si ca nr si ca tot, prin inseminare ea nu va face decat sa ii impinga cu 15 cm mai incolo, ori gigeii fiind buni, se descurca si singuri sa ajunga in uter. Cica as cheltui banii degeaba ca ar fi cam aceleasi sanse ca la contact sexual.... Nu stiu ce sa mai zic...Ma gandeam totusi sa merg pe mana Dr Cezara la un moment dat si pentru o inseminare, am auzit ca e foarte buna in inseminari, dar asta dupa cele 3 luni de stimulare cu femara. Cat despre fiv decontat de stat....nu stiu daca imi vor aproba dosarul tinand cont ca nu avem nici o problema, si apoi tratamentul este si ala in jur de 2000 euro+ecografe etc. Am gasit o varianta viabila de FIV pe ciclu natural, sau cu o stimulare usoara de max 3 foliculi, care la Giulesti este 500 euro, iar la med life 4100 ron. Mai convenabil mi se pare asa, chiar daca nu produc mai multi foliculi, plus ca se poate face cu ICSI. Oricum merci pentru sfat si incurajare, cam astia cred ca vor fi pasii, cel putin asa ma gandesc acum. Dar poate imi iese duminica dim testul pozitiv [olala][:D] in asteptarea unei minuni AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani. 3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina. Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, ai cam pus puctul pe I, am o matusa (sora tatei) care a reusit sa obtina o sarcina abia la 41 ani, cu mare greutate, nu stiu ce probleme avea ca a fost demult si ea a murit la 3 ani de la nastere, mai am o matusa (sora mamei)care nu a avut CM niciodata in viata ei, a fost operata la 19 ani, si i s-au extirpat o parte din organe fiind subdezvoltate (atrofiate) si nu a putut avea niciodata copii, drept pt care a infiiat. Bunica mea are varice, a avut accident vascular, dar e datorita varstei de 79 ani....Probleme cu inima pot zice ca am si eu...aritmii supraventriculare neurovegetative (tahicardie si extrasistole) pentru care nu mai iau nimik de mult timp deoarece nu era nici o diferenta, se pare ca totul era pe fond de stres si oboseala intensa. Mama are probl cu inima si tensiunea , cealalta bunica a a vut astfel de probl, dar ele au sau au avut o varsta, ma ganesc ca daca le mostenesc va fi mai tarziu.... Oricum m-ai convins sa incep sa-mi fac analizele de trombo, dar eu stiam ca aceste probleme dau piereri de sarcina nu infertilitate totala timp de 8 ani...Plus de asta iau aspenter, acid folic si magne B6 [pup] pentru sfaturi in asteptarea unei minuni AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani. 3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina. Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diarnyina, ce sa zic...am un simt aparte pt problemele astea...cum fac parte din categoria celor cu astfel de probleme, am tot citit despre asta. Poti incepe usurel cu niste analize la Hematologie, la Fundeni, acolo poti afla cate ceva. E drept, mutatiile le poti face doar in clinici private (mutatiile se mostenesc). Legat de bunica ta, nu te baza pe faptul ca din cauza varstei au aparut problemele...Vorbim cand te hotarasti sa faci analizele[:)]. Trombofilia da si infertilitate. Evident, mai pot fi si alte probleme, de exemplu, probleme imunologice, dar asta e o chestie mai SF la noi in tara. Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

emilia,costul stimularii pt FIV nu e inclus in pretul FIV ului.si e ff important dr si embriologul cu care faci FIV ul.si asa nu sunt sanse mari.macar sa alegi o echipa competenta. alex,ma gandesc si eu la mine,oare leidenu ma impiedica sa raman pe langa spermograma?m-ai pus pe ganduri cu clexane dupa ovulatie.o sa merg la un hematolog.sa vad ce zice[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, e posibil sa fie si din cauza Leidenului, mai ales ca e o mutatie dura...si eu zic ca ar fi bine sa vorbesti cu un hematolog. Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, ar eu nu am nici o trimitere de analize pt hematologie de la r, singurele care mi le-am facut sunt: hemoleucograma, inr, Timp de protrombina, Timp de tromboplastina partiala activat, toate fiind ok, in limite. Daca nu am trimitere cum pot merge la Fundeni fara trimitere? Stii cumva ce anume pot face zolo si cam care sunt preturile? Aceste informatii mi-ar fi foarte utile. Uite ce analize ma gandeam eu sa fac lunile urmatoare: Anticorpi antispermatici, Anticorpi nucleari, Anticorpi ADN dublu catenar, Cellule Natural Killer (NK) Anticorpi anti Cardiolipinici IgG, IgM, Anticorpi anti-beta 2 glicoproteina IgG,IgM Antitrobina III, Anticoagulant lupic, fibrinogen Proteina C, Proteina S, homocisteina MTHFR, PAI, Mutatiile factorului V Leiden, APCR-rezistenta la proteina C Mutatia protrombinica (factor II), Mutatia factorului XIII (G102T) in asteptarea unei minuni AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani. 3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina. Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, la Synevo scrie ca Factorul V Leiden da avorturi spontane recurente...poti sa nici nu stii ca ai fost gravida (am mai vorbit noi de asta parca)...si apoi, ce mi-e ca ramai si pierzi dupa 2 saptamani, ce mi-e ca nu ramai...probabil ca daca nu ramai, e ceva mai afectat corpul... Diarnyina, e OK lista ta. Daca iti iese mutatie de MTHFR, sa faci si homocisteina. Celulele NK se fac cel mai ieftin la Inst. V. Babes (300 lei). Chiar, de unde ai lista asta asa completa si mai ales care contine analiza pentru analize NK (care mie mi-a iesit nasol)? De la dr. Albu cumva? La Fundeni faci alte chestii: niste timpi, Proteina C, S, Antitrombina III, fibrinogenul...cam astea...nu costa. Te costa doar homocisteina (maximum 50 lei si trebuie sa spui tu ca vrei sa o faci). Uneori merge si fara trimitere, dar uneori cer trimitere+adeverinta de salariat. Pe trimitere trebuie sa scrie doar ca te trimite la hematologie, nu sa insire analizele...scrie la diagnostic infertilitate si atat... S-ar putea sa iti fie utila si o histeroscopie, sa vada daca ai ceva aderente, polipi si alte chestii in uter care sa impiedice fixarea embrionului. Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot 3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...